1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. O ÖLMESEYDİ DE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLMELİDİR BUGÜN!
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

O ÖLMESEYDİ DE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLMELİDİR BUGÜN!

A+A-

             O ÖLMESEYDİ DE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLMELİDİR BUGÜN! 

             Bugün 10 Kasım. Sanacaksınız ki ondandır bu günkü yasım. Bugün 10 Kasım. Diyeceksiniz ki, o sebepledir tüm bu yazdıklarım. Hayır, bugünkü yazacaklarımın Ulu önder ATATÜRK'ün ölüm yıldönümü ile hiçbir alakası yoktur. Zira mevzubahis Vatansa 10 Kasımlar da teferruattır.


               Bugünkü karalamalarımın asıl sebebi, belki yine bir ölümle alakalıdır. Ancak milletinin sinesinde 72 yıldır bir abide gibi, pıhtıdan daha kavi canlı ve diri duran Mustafa Kemal ATATÜRK'ün mana âlemine yolculuğunun yıl dönümü ile ilgili değildir bugünkü yazacaklarım.

 
               1938 yılının 10 Kasım'ı Türk tarihinin en kasvetli günlerinden birisidir. Belki bir ihtimalden de ötede, en matemli günüdür. Çünkü bu tarihte, 20.yüzyılın insanlık vicdanı, milletimizin istiklâl direnci ve yine en mütevazı bir tarifle; ülkemizin banisi hayata veda etmiştir.


               Bugün; hüzünlerimiz doruk noktasındadır. Bugün bu milletin makûs talihinin izmihlâle giden kader çizgisini, aydınlık hür sabahlara yönelten bir savaş ve siyaset dehasının ölüm yıldönümüdür. Elbette tüm bayraklar bugün yarıya. Sevinçler, düğünler, şen şakrak anlar ve tüm mutluluk mırıltıları büyük bir sükûn ile ve büyük bir inanmışlıkla elbette bugün yarıya çekilecektir.


               Ancak bugün ATATÜRK ölmeseydi de bayraklar yine inmelidir yarıya. Durmalıdır düğünler, taş kesilmelidir davullar, çanağına ot basılmalıdır zurnaların. Susmalıdır bugün ve bir mateme kulak vermelidir tüm sokaklar ve Anadolu'nun tüm insanları bugün. Bugün yine yarıya indirilmelidir bayraklar! ATATÜRK ölmese de yine yarıya indirilmelidir bayraklar! Bugün Mustafa Kemal'in açmış olduğu hürriyet yolunun karanlık tünellerde kaybedilmeye çalışıldığı bir günün 1. milat dönümüdür. Bugün; yüreklerimizdeki karanlık yazgımızın gözlerde kat kat kara ziftlere çevrilmek istenildiği bir başka daha kara gündür. Bugün 10 Kasım'dır. Yarıya indirilmelidir tüm bayraklar!

               Gönül sızım ve yürek acım bugün ikiye katlanacaktır. Bugün başka bir 10 Kasım'dır. Ondandır bu kaldıramadığım bugünkü derin yasım. Geçen yıl bugün; yani 10 Kasım 2009 tarihinde TBMM, bir gündem maddesi ile toplanmıştır ve Sevr'i yeniden canlandırmaya matuf o bildik ”Açılım” illetini canlandırmak için, Atatürk'ün ve milletimizin meclisi geçen yıl tam da bugün yani çok manidar bir günde, yani yine bir 10 Kasım'da toplanmıştır. Geçen yıl bugün akıl duvarlarımızda çatlaklar oluşturulmuştur ve ezber bozacak savunmalar yapılmıştır. Geçen yıl bugün, Anadolu'nun Türk ve Kürt toprakları olarak iki parçaya bölünmesinin temel atma merasimine ev sahipliği anlamındaki ilk toplantı yapılmıştı belki de ATATÜRK'ün meclisinde. Geçen yıl bugün, Ermeniler ile olması gereken üstün ilişkilerimiz (!) ve Türk dünyası ile alakalı derin ihanetlerimiz tartışılmıştı bir rivayete göre milletin meclisinde.


               Geçen yıl bugün; ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesinin önemi anlatılmak istenmiştir, ATATÜRK'ün meclisinde belki de. Geçen yıl bugün belki de bu projenin eş başkanının dimağları donduran ucube önerilerine kulak kesilmek istenmiştir ve geçmişin nice özgür günlerinin şahidi olan meclisin duvarları. Wilson'un 1918 den kalma kahrolası projesi meclis çatımız altında tartışılmaya açılmak istenmiştir belki de geçen yıl bugün. Doğumuzda doğurtulacak bir Kürdistan ve Kuzeydoğumuza kondurulacak bir Ermenistan bilmeliyiz ki, kesmeyecektir bu açılım meddahlarını. Bekleyin geçen yıl bugünden sonraki yaşadığımız ve yaşayacağımız günlerde Kıbrıs'tan kurtuluş var yarınlarımızda. Ve Ege'de tavizlerle gelecek bir barış var sırada. İşte geçen yıl bugün böyle bir miladın başlangıç gününe şahitlik ettik. Bundan dolayıdır ki, her halükarda bugün de bayraklar yarıya indirilmelidir.


               Geçen yıl bugün, yine böyle bir 10 Kasım’da,  AB ve ABD tezgâhının İMF mengenesinden öğütlü, küresel emperyalizmin yerli işbirlikçileri eliyle ATATÜRK'ün meclisinde, milli değerlerimiz ve tüm manevi cevherlerimiz böylesine manidar bir günde, çarmıha gerilmek istenilmiştir.  Bugün Bani'nin de Bina'nın da yeniden öldürülmeye karar alınmak istenildiği bir günün 1. yıldönümüdür. Bugün de bayraklar hepten bin kere yarıya indirilmelidir. Öyle ki bugün; O ÖLMESEYDİ DE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLMELİDİR BUGÜN!

Önceki ve Sonraki Yazılar