1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. O GÜN BU GÜNDÜR YİNE…
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

O GÜN BU GÜNDÜR YİNE…

A+A-

O GÜN BU GÜNDÜR YİNE…

Hepimizin hayatında unutamadığı, babacan ya da anne gibi sevdiği bir öğretmeni mutlaka vardır.Olmaz mı?

Yurdun dört bir yanında zor şartlarda iki göz odalı, birleştirilmiş sınıflarda, kuş uçmaz, kervan geçmez yurt topraklarında canları pahasına görev yapanları düşünüyorum.Yine bir öğretmenler günü, yine aynı nakaratlar..

Sorunlar diz boyu, özlük hakları, sözleşmeli öğretmenlikte yaşanan sıkıntılar..

Yine de o gün bu gündür ..

24 Kasım Öğretmenler günü… Atatürk'e “Başöğretmen” ünvanı verilişinin 80’inci ve bu günün Öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının 27’ıncı yılı kutlu olsun”

Öğretmenler,çok özel ve  çok yüce bir mesleğin sahibidirler.Öğretmenlik bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın bir meslektir.Öğretmenlik sevgi ve fedakârlık gerektirir.Öğretmenlik, sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil ile başlayıp bitmeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görevdir. Bu meslek tarih boyunca da böyle görülmüş, “bilgelik mesleği” olarak kabul edilmiş, değeri ve önemi her dönemde vurgulanmıştır. Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir. Öğretmenler gününün amacı öğretmenin toplumdaki yeri , rolü, önemi ve değeri nedir, sorunlarını belirlemek ayrıca  öğretmenlerin kendi aralarındaki bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir.Bu gün çok önemlidir, çünkü bu gün, emekli olan öğretmenleri saygıyla şehit öğretmenlerimizi rahmetle anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktadır.. İşte, Öğretmenler Günü,  öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

Atatürk “Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir.”diyerek öğretmenlik mesleğine verdiği önemi belirtmiştir. Yüzyıllar öncesinde Diyojen, “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.”demiştir. Socrates ise öğretmenin ve öğretmenliğin önemini, “Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri hem her şeydir hem de hiçbir şeydir.” diye belirtmektedir. Hz. Ali, öğretmenliğin paha biçilmez değerini en kısa ve etkili biçimde, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek ifade etmektedir.

Millet Mekteplerinin açılışı ve ulu önder Atatürk’ün Başöğretmenliği kabulünün bir yıl dönümünde daha öğretmenler gününüzü en içten duygularla kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş , şehit edilmiş bütün öğretmen ve eğitimcileri rahmetle anıyor, aileniz, çalışma arkadaşlarınız ve öğrencilerinizle daha mutlu ve başarılı yıllar diliyorum. Siz yalnızca 24 Kasımlarda değil her zaman değerlisiniz ve öyle kalacaksınız. Büyüyen her fidanda, açılan her çiçekte kokunuz; geçmişte ve gelecekte iziniz var ve var olmaya devam edecektir.Emeğinizin karşılığını bulacağı başarılı yıllar dileğiyle, gününüz kutlu olsun.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum