1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "O dönemler sona erdi"
"O dönemler sona erdi"

"O dönemler sona erdi"

Erdoğan ve Davutoğlu da törende

A+A-

HABERTURK.COM

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Kadir Özkaya'nın yemin töreni Haşim Kılıç'ın konuşması ile başladı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda karşıladı

Haşim Kılıç yaptığı konuşmasında, "Medeniyetleri çarpıtarak değil barıştırarak yol almalıyız. Artık ülkeyi kurtarma çağrısı yapılan dönemler sona erdi." dedi.

İşte Kılıç'ın konuşmasından satır başları;

BİREYSEL BAŞVURU DAVALARI

Bireysel başvururunun ön görülmesindeki amacı vatandaşlarımızın AİHM’e gitmeden AYM’ye başvurarak hak ihlallerinin tespit edilmesi olduğuna göre hedefe ulaşıldığını söylemek yanlış olmaz.

Mahkememiz verdiği kararlarıyla Avrupa'da övgüye mahzar oldu.  Aldığımız kararlar AİHM tarafından isabetli bulundu.  Mahkememiz bireysel başvuruda özgürlük alanlarını genişletmektedir. AYM bireysel başvuruda vermiş olduğu kararlarla halkların teminatı konusunda güçlü irade ortaya koymaktadır. İş yükü sorununun asıl kaynağı uzun yargılamam ve uzun tutukluluk sorunlarının çözülememesidir.

2 yılda 33 bin 569 başvuru yapıldı. Başvuruların önemli bir kısmı da adil yargılama talebi. En büyük sıkıntı davaların makul sürede bitirilmemesi.

Artan iş yükü karşısında yapılacak düzenlemenin refahlık sağlayacağı belirtilmelidir. Yargıdaki yapısal sorunlar giderilmelidir.

İPTAL DAVALARI

2014 yılı öncesine ait bekleyen itiraz ve iptal davası yoktur. Artık iptal ve itiraz davalarının geciktirilmesi sorunu yok. Medeniyetleri çarpıtarak değil barıştırarak yol almalıyız. Artık ülkeyi kurtarma çağrısı yapılan dönemler sona erdi.

KURTARMA ÇAĞRISI YAPILAN DÖNEM KAPANDI

Yasama, yürütme ve yargı organlarının, üstün hukuka bağlı, özverili gayret ve çalışmaları demokratik hukuk devleti olma yolunu açacaktır. Türkiye'de artık ülkeyi kurtarma çağrısı yapılan kurum ve kişiler dönemi kapanmış, sorunların demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesi gereken bir süreç başlamıştır. 

Demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde yürüdüğümüz sürece sorunlardan korkmanın yılmanın anlamsızlığı açıktır. Her şeye rağmen geleceği umutla baktığımızı ifade etmek istiyorum.

BAŞKANLIK SİSTEMİ SORUSU

(Dershanelerin dönüştürülmesine ilişkin kanunun iptal başvurusu) Raportörün raporu tamamlandı, üyelere dağıtıldı. Rapor epeydir üyelerimizde. Uygun bir süre içerisinde onun da gündeme alınması şüphesiz ki yapılacaktır.

(Konuşmasında güçler ayrılığı ilkesine vurgu yaptığı, bununla da başkanlık sistemine atıfta bulunup bulunmadığıyla ilgili soru üzerine) Güçler ayrılığı ilkesi parlamenter sistemde de başkanlık sisteminde de var. Onun için ayrı bir özel anlam yüklemeye gerek yok. İkisinde de bu mümkün. Dolayısıyla o konuda herhangi bir görüşmemiz, konuşmamız da olmadı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.