1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nükleer zirve İstanbul'da başladı
Nükleer zirve İstanbul'da başladı

Nükleer zirve İstanbul'da başladı

İran ile "5 artı 1" ülkeleri arasındaki yeni tur nükleer müzakereler, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı.

A+A-

Görüşmelerde İran tarafını nükleer Başmüzakereci Said Celili temsil ediyor.
Muhatabı, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülke ve Almanya adına müzakere edecek olan Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton.
Ashton'ın sözcüsü, P5+1'in taleplerinin net olduğunu, bugün İran tarafını dinleyeceklerini söyledi. İran'ın, bir sonraki turun Bağdat'ta yapılacağı açıklaması konusunda, bugünkü görüşmenin sonucunu bekleyecekleri ifade etti.
Görüşmelerin evsahibi Türkiye, masadaki taraflardan biri değil. Türk Dışişleri, görüşmelerde taraflardan talep olması durumunda kolaylaştırıcı rol oynayacak.
Celili ve Ashton, dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ayrı ayrı görüştü.
Ashton'ın temsil ettiği 6 ülkenin dışişleri bakan yardımcısı veya müsteşar düzeyindeki yetkilileri de görüşmelere katılıyor.

"İran'ın tekliflerini duymayı bekliyoruz"

Bu arada, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Michael Mann, İran'la nükleer müzakerelerde "bugün son sözlerin söylenmeyeceğini, bir süreci başlatmak için temel atmayı umduklarını" söyledi.

Yeni bir süreci başlattıklarını vurgulayan Mann, temel konularda bir anlaşma sağlanması halinde ikinci tur görüşmelere geçilebileceğini bildirdi. Irak hükümetinden ikinci tur görüşmelerin Bağdat'ta yapılması konusunda bir teklif aldıklarını belirten Mann, ancak henüz kararın verilmediğini söyledi.

Nükleer müzakereler konusunda daha önce ortaya konulan şartların hala geçerli olduğunu vurgulayan Mann, yeni tur görüşlerde atmosferin şu ana kadar çok pozitif olduğunu kaydetti.

Mann, "İran'ın tekliflerini duymayı bekliyoruz" dedi.

Dün akşam tarafların katıldığı yemeğin üç saat sürdüğünü ve çok iyi bir atmosferde geçtiğini ifade eden Mann, yemekte nükleer program konusunun görüşülmediğini, iyi ilişkilerin nasıl kurulabileceğinin konuşulduğunu söyledi.

Mann, "Eğer İran, uluslararası toplumu, programın tamamıyla barışçı amaçlar için uygulandığı ve taahhütlerine uyacağı konusunda tatmin edebilirse böylece görüşmeler sona erebilir" dedi.

Masada olan bütün ülkelerin farklı yaklaşımları olduğuna dikkati çeken Mann, ancak hepsinin aynı çizgide durduğunu ve taahhütlerine uyması konusunda İran'a baskı uyguladığını söyledi.

Toplantının sona ermesinin, görüşmelerin başarılı veya başarısız geçmesi konusunda bir ipucu olmayacağını ifade eden Mann, görüşmelerin toplantının ardından da devam edebileceğini kaydetti. Mann, "Bugün son sözler söylenmeyecek, bir süreci başlatmak için temel atmayı umuyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.