1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Nimet ,şükür
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Nimet ,şükür

A+A-

Nimet ,şükür

Çevremize bakarsak içinde bulunmuş olduğumuz nimetlerin farkına varmamız daha kolay olur. Bizlerin birçok nimetle donatılmış olduğumuzu bazılarımız ne acıdır ki farkına varamıyor.

Nimetlerin  farkına varamayınca da nimetlere teşekkür etmemiz anlamına gelen Allah"a şükür"ü es geçiyoruz.

Şükretmek icap ederken nankörlük yaptığımızdan elimizde ki nimetlerden oluyoruz. Kim ister elinde ki nimetlerden yoksun kalmayı?

  Herkes  elinde ki nimetin artması yönünde dua eder. İşte nimetlerin kıymetini idrak etmek için çok basit öneride bulunulabilir.

İş bulmak günümüz de çok zor. İşin bulunması zor olduğu gibi çalışma şartlarını bazen işveren tarafından düzenlenmesinden dolayı da oldukça zorluklar olabiliyor.

 İşimizin kıymetini her zaman bilmeliyiz. Zor şartlar altında çalışmanın ne demek olduğunu birçoğumuz bilir.

İş bulmanın zorluklarını bilmesine rağmen de işini aksatabiliyor. İşine gereken önemi verenler kazanır.

İşini iyi yapmak herkesin görevi. Ciddiyet içinde taviz vermeden işimizi aksatmamalıyız. İşlerin ehline verilmesini önemle vurgulanır.

 İşi hak edene tevdi etmeli der amir hükmünde ki kanunlar. İşimizin gerektirdiği özelliklerle donanmış olmalıyız.

 Birileriyle iş yapmanın zamanı değil. Demokratik ülke de dolaplar dönmemeli. Kazanan kimse onun işin başına oturmasına müsaade değil , oturması için mutlak surette işlemleri hızlı yaparak işlerin aksamasına meydan vermemeliyiz.

Özellikle işin ehli olan kişilerin dışlanmasını abes kabul ederim. Ülkemizin insanına çalış derken çalışan insanın önüne ket vurmakla  karşı karşıya bırakılmamalı.

Ülkede ki kurumların birbirleriyle mutabakata varılan konularda taviz vermeden kanunlar uygulanmalı.

Ülkemizin de ileri ülkeler seviyesine çıkabilmesi çalışkan insanlara bağlı.çalışkan insanlardan nedense bazıları hoşlanmaz olmuş.

Atalarımız, dinimiz, akil insanlar hep çalışmayı överken neden  çalışanları taltif etmiyoruz? Ülkemizin kaderinde ufakta olsa çalışmayanlara veya çalışmanın değerini bilmeyenlere prim verilmemeli.

 Ülkemizin kalkınması uğruna çalışan kim olursa olsun hakkını teslim edilmeli. İşte o zaman çevremizde ki olumsuz olarak görünen hadiseler yaşanmazdı.

Nimetleri elimizin tersiyle iterek nereye varacağımız belli olmaz. Nimetlerin değerini bilenlerin bulunduğu yerler de güzellikler çoğalır.

İyilikler artar. Çok güzel ilişkiler kurulur. Ölçülü olmazsak , çalışanı dışlarsak orada huzur adına eser kalmaz.

Ölçümüzü nefsani olarak ele alırsak işlerin ortasını bulamayız.  İşlerin ortasını bulmanın kolay olmadığını az çok biliriz.

İşte nimet dediğimiz  bize verilmiş olan iyilik ve güzelliklerin değerini bilmez isek sonumuzu Allah hay reylesin.

Gerçekten birçoğumuz çalışkan insanlardan korkuyor gibi geliyor. Birçok insanında nimetlerin hakkını takdir etmediğini hissediyorum.

Güzelliklerden rahatsızlığın olmaması temenni de kalır oldu. İnsanlar nasıl oluyor da güzelliklerden ve iyiliklerden bu kadar sıkılıyor anlamadım?

İyilik yapıyorsun  iyilik yaptığın kişi ,karşına en şerli biri olarak geliyor. Yardımcı oluyorsun, yardımcı olduğunuz kişi  geçilmez hendekler kazıyor.o kişi iyiliğin karşılığında bu nedir?

 Maddi yardımda bulunuyorsun seni ateşe atıyor. Nimetlere ve insanlara böyle mi davranmalıyız?

İnsanlardan görülen iyiliğe teşekkür , Allah "ın bize sunmuş olduğu nimetlere şükür şart.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.