1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Nihat Ergün'ün Erdoğan'dan Cemaat'e flaş açıklamaları!
Nihat Ergün'ün Erdoğan'dan Cemaat'e flaş açıklamaları!

Nihat Ergün'ün Erdoğan'dan Cemaat'e flaş açıklamaları!

Nihat Ergün çok konuşulacak açıklamalar yaptı.

A+A-

Nihat Ergün'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türgev'e, 17 Aralık'tan Cemaat'e bomba açıklamaları.

Parti'nin kuruluşundan güncel siyasete dair birçok konuyu 'Adım Adım Siyaset' adlı kitapta değerlendiren Nihat Ergün, "Halk cumhurbaşkanına tarafsız, partisiz ve sorumsuz olacağı çerçevesinde oy veriyor" diye yazdı...

Eski bakanlardan Ak Parti Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün "Adım Adım siyaset" adlı kitabında siyasi yaşamını anlattı. Alfa Yayınları'ndan çıkan kitapta Ergün'ün, Refah Partisi döneminden itibaren bütün siyasi yaşamının yanı sıra Ak Parti'nin kuruluşu, iktidara gelişi ve güncel politikalarıyla ilgili değerlendirmeleri yer alıyor.

CUMHURBAŞKANI BEN TARAFSIZ DEĞİLİM DİYEMEZ!

Kitaptan bazı bölümler:

'Cumhurbaşkanının tarafsız, partisiz ve sorumsuz olduğunu yazıyor Anayasa. Halk cumhurbaşkanına tarafsız, partisiz ve sorumsuz olacağı çerçevesinde oy veriyor. İradesini öyle yansıtıyor. Şimdi Cumhurbaşkanı, 'Ben tarafsız değilim, partisiz de değilim, sorumsuz da değilim' diyemez. Ne de olsa Anayasa'da bunlar açıkça yer almış durumda. Ama bir cumhurbaşkanı, 'Ben kampanyalarda başka şeyler söyledim' dese anasya değiştirmenin yolu seçim kampanyalarında birtakım şeyler söylemek değil ki. Anayasa değiştirmenin prosedürü var. O prosedürler çerçevesinde anayasa değişir."

Ergün 'Yolsuzluk ve Yozlaşmaya Dikkat' başlıklı bölümde yolsuzluğun kaynakları olarak gördüğü unsurları sıraladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YOLSUZLUK ÇIKIŞI

- Mesela siz 0.25 emsal olan bir yeri sadece belediye meclisinin, TOKİ'nin bürokrat ve yöneticilerinin, Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın veya bir başka mekanizmanın kararıyla 2.5 emsale, 4 emsale çıkartabiliyorsanız, birçok insan bunun peşinden koşar ve sağlıklı bir mekanizma kurulamaz. Hele bu artışlar parsel bazında, ada bazında yapılıyorsa o zaman bu işlerin içine rüşvetin, irtikabın, iltimasın girmemesi mümkün değildir."

TÜRGEV GÖNDERMESİ

"Bir başka konu da vakıflar, dernekler, birtakım hayır-hasenat işlerinin finansmanıdır. Bunlar da ne yazık ki görünüş itibariyle hayır hasenattır ama finansman kaynakları itibariyle baktığımızda birtakım yanlış yerlerden finanse edilmektedir ve buna da cevaz veren alimler vardır. Bu alimlerin vebal altında olduğunu düşünüyorum. Bir vali, belediye başkanı ya da yüksek bürokrat vakıf kuruyor. O vakfa kendi görev yaptığı dönemde ciddi kaynak tranferi yapıyor. Emekli olduğu zaman vakfın başına geçiyor. Ondan sonra ailece orasını idare ediyor. Bu doğru bir yaklaşım değil, birçok insanı yanlış yollara sevk eden mekanizmalardan biridir.

CEMAATİ UYARMIŞTIM!

2006’da Amerika'da Fethullah Gülen Cemaati'nin bir davetine katıldığını, öğrencilerle sohbetinde cemaati 'Kod adı kullanmayın, idari ve finansal bakımdan şeffaf olun!' diyerek uyardığını anlatan Ergün, şöyle diyor:  "17 Aralık'ta yolsuzluk dosyaları ortaya çıkmış olabilir. Bazı kişilerin ahlaksızlıklarını yakaladık iddiası ortaya konmuş olabilir. Ama bir şey daha ortaya çıktı ki yanlışlar yanlış usullerle ahlaksızlıklar ahlaksız yöntemlerle tespit edilip ekonomik ve siyasi şantaja dönüştürülüyor. Elbette suçların şahsiliği esastır ve devlet buna göre davranmalıdır. Aşiret mantığıyla hareket edip kan davası güdecek değildir. Yeni bir şeffaflık düzeni kurulmalı ki Türkiye'nin tarikat ve cemaatleri de şeffaf bir düzene sahip olsunlar"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.