1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. Neyseki 30 Mart Var
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Neyseki 30 Mart Var

A+A-

 Sulha, sükûnete ve barışa dair hiçbir izlenim yok. Hükümet kendi paralelini un ufak etmeden duracağa benzemiyor. Ha bu arada devlet ve kurumları zarar görüyor diyeceksiniz. Olsun, onlardan sonrası tufan da olsa takan yok.

  Cumhuriyetin savcılarının yürüttüğü soruşturma ve tahkikatlar sus pus oldu. Ancak sıradaki operasyonların ardı arkası kesilmeyecek gibi gözükmektedir. 24 İl Emniyet Müdürlerinin tayin ve tenzil işlemi neredeyse tamamlanmıştır. Sırada müsteşarlar, genel müdürler, genel müdür yardımcıları ve daire başkanları olacak. Belki adaylığı kesinleşmiş ve muhtelif belediyelere başkan adayı olmuş kimi isimler bile bu operasyonların sirayet etkisiyle sonradan değiştirilecektir. Gelecek günler tüm bu gelişmelere gebedir.

  Bir öngörüye göre sırada Valiler Kararnamesi de var. Operasyonlar sadece idari kadrolarla sınırlı değil gibi bir gidişat var. Tabi ki, el atılıp kurutulacak kurum olarak sırada yargı da var. HSYK için bir yasa teklifi hazırlanmaktadır. AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve arkadaşlarının teklifine göre, Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu Adalet Akademisi Kanunu, Adli Yargı, İlk Derece Mahkemeleri, Bölge İdare Mahkemeleri ve Kuruluş yeri ve Görevleri Kanunu, HSYK Kanunu, Yargıtay Kanunu ve Yargılama Usulü Kanunlarında hükümetin keyfine kâfi yeni düzenlemeler getirilmesi kesin gibi.

  Ha bu değişiklikleri içeren düzenlemelerin tümünün anayasa Mahkemesinde iptali de muhakkak gibi. Ancak yeni düzenlemelerin iptal olacağı kısa aralığa muhtaç olan iktidar kaşla göz arasında düzenleme başaklamasına gidecekler gibi. 4 gün ya da 5 günlük bir aralıkta ne değişikliği yaparlarsa yapsınlar yanlarına kar kalacaktır. Yargının Adalet Bakanlığına bağlandığı bir hukuk sisteminde, hukukun üstünlüğünün değil, hükümetin hukukunun üstünlüğünün ve bir avuç zadegânın keyfinin görülmesi sürecinin başlatılmış olma üstünlüğü sağlanmış olacaktır. Anadolu insanının ayağa kalkıp çözümün kendisinde olduğunu haykıracağı günlere doğru gidiyoruz. Neyse ki, 30 Mart var. 30 Mart’ ta olmasaydı vay halimize. 

Fahrettin Korkmaz

Önceki ve Sonraki Yazılar