1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dış basında seçim sonuçları
Dış basında seçim sonuçları

Dış basında seçim sonuçları

Bugün yapılan ve Türkiye tarihine geçen seçimleri Dış basın da yakından takip etti.

A+A-

Çin medyası: AK Parti 3. kez üst üste seçimleri kazandı

Çin medyası, Türkiye’nin 24. dönem milletvekili genel seçimini mevcut iktidardaki AK Parti’nin (AKP) 3. kez üst üste kazandığını okuyucularına duyurdu.

Çin resmi Xinhua ajansı, seçimlerde sandıkların yüzde 80’den fazlasının açıldığını, AKP’nin oyların yüzde 51.1’lik kısmına sahip olduğunu, ana muhalefet partisi CHP’nin yüzde 25.2 oy aldığını, MHP’nin de yüzde 13.4’lük oyu ile meclise girmeyi başardığını bildirdi.

Meclisteki milletvekili dağılımında AKP’nin 327 koltuğa sahip olduğu belirtilirken, CHP’nin 136, MHP’nin 53 milletvekili ile mecliste temsil edileceği, bağımsız olarak seçime giren 30 kişinin de milletvekili olmaya hak kazandığı ifade edildi.

Haberde, Türkiye’deki seçim kanunlarına göre, bir partinin oyların üçte birini alması halinde tek başına hükümeti kurma görevi kazandığı vurgulanırken, AK Parti’nin 2002 seçimlerinden itibaren 3. kez tek başına iktidar olmayı başardığı kaydedildi. Seçimlerde yüzde 10’luk oranın altında oy alan partilerin meclise girmeye hak kazanamadığına dikkat çekildi.

Türkiye’de AK Parti’den önce en son 1987 yılında bir partinin tek başına iktidara geldiğine değinilen haberde, 2002 yılına kadar geçen 15 yıl sure zarfında tek bir partinin oyların üçte birini alamamasından ötürü koalisyon hükümetlerinin kurulduğu belirtildi.

Çin medyası ayrıca AK Parti’nin ilk kez iktidar olduğu 2002 seçimlerinde yüzde 34.28 oy aldığı, 2007 yılında yapılan seçimde oylarını yüzde 46.5’e çıkardığı, bugünkü seçimlerde de şu anki açılan sandık sayısına göre meclise 327 milletvekili sokmaya hak kazandığı vurgulandı.
 

Yunan Medyası: Erdoğan ezici zafer kazanarak tarihe geçti

Türkiye’deki genel seçimleri çok yakından izleyen Yunan medyası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ezici ve büyük bir zafer kazarak tarihe geçtiği yorumunda bulundu. Yazılı ve görsel medya, AK Parti’nin yüzde 51-52 civarında oy alacağı değerlendirmesinde bulundu.

Hükümeti ve medyası ile Türkiye’deki seçimleri en yakından takip eden ülkelerin başında gelen Yunanistan, Erdoğan’ın üçüncü dönem seçilmesini tarihi olarak yorumladı. Televizyonlar ilk sonuçların AK Parti’yi açık ara önde gösteren gelişmeyi ilk haberler arasında yer verirken, AK Parti’nin ezici üstünlüğü ajans, internet haber siteleri ile gazetelerin internet sayfalarında manşete çekildi. Televizyon kanalları gün içerisindeki haber bültenlerinde Türkiye’deki muhabirleriyle canlı bağlantı kurdu. Devlet televizyonu ERT ise muhabirlerini Türkiye’ye göndererek seçimleri yakından takip etti. ERT, geçen çarşamba günü yayınladığı “Erdoğan belgeseli”ni bugün öğlen saatlerinde tekrar ekrana taşıdı.

Yunan medyası, Erdoğan’ın üçüncü dönem zaferini zorlanmadan “yürüyerek” kazandığı yorumunda bulunurken, ilk yüzde 30’luk sandık sonucunu “rekor” olarak yorumladı. Haberlerde özellikle AK Parti’nin 330 milletvekili kazanması durumunda, referanduma giderek tek başına anayasayı değiştirmek istediği değerlendirmesinde bulunuldu.

 

İngiliz basını

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "AK Parti'nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez kazandığını" bildirerek, "ancak AK Parti'nin anayasayı tek başına değiştirmeyi sağlayacak çoğunluğu elde edemediğini" kaydetti.

CHPve MHP'nin aldığı oylara da değinen BBC, her iki partinin de yüzde 10'luk barajı aştığını belirtti.

İstanbul'daki muhabiri Jonathan Head'in görüşlerine de yer veren BBC, Erdoğan'ın dört yıl daha "Türk siyasetindeki etkisinin süreceğini" bildirdi.

Bağımsız adayların seçimlerde başarılı olduğunu belirten İngiliz yayın kuruluşu, Head'in "Bu durumun, Kürt sorunu konusunda hükümet üzerindeki baskıyı artıracağı" yorumunu aktardı.

Financial Times (FT) gazetesinin internet sitesinde,Ankaramuhabiri Delphine Strauss imzalı haberde ise "AK Parti Türkiye'de üçüncü dönemde oyları süpürdü" denildi. "Bazı liberaller endişe duysa da Erdoğan'ın köylerde, kentlerin fakir bölgelerinde ve orta sınıf arasında kahraman olmaya devam ettiği" yorumunun yapıldığı haberde, AK Parti'nin anayasal reformu referanduma sunacak 330 milletvekili sayısına ise ulaşamadığına dikkat çekildi.

CHP'nin 2007'deki genel seçimde oyların yüzde 21'ini alırken, bu seçimde oylarını artırarak yüzde 26'ya ulaştığını belirten FT, bağımsız adayları destekleyen BDP'nin ise bu seçimle daha fazla oy kazandığını yazdı.

"Seçimin sonucu yatırımcıları memnun edecek" diyen FT, siyasi istikrarsızlıktan endişe duyan yatırımcıların, yapılacak reformlarda uzlaşma aranacağı için bu konudaki endişelerinin giderildiği yorumunu yaptı.

Gazete, Eurasia Grup'tan Wolfango Piccoli adlı analizcinin, "330 sandalyenin altında olması, AK Parti'nin muhalefetle müzakere yapmasına yol açacaktır. Daha fazla kutuplaşma riskini sınırlayacaktır" dediğini aktardı.


ABD Basını

ABD basını, seçim sonuçlarına göre, hükümetinAnayasa değişikliğiiçin muhalefetle uzlaşı araması gerekeceği yorumunda bulundu.

AP ajansı, seçim sonuçlarıyla ilgili haberinde, AK Parti'nin seçimleri tekrar kazanmasına rağmen Meclis'te, üçte ikilik çoğunluğu sağlayamadığını belirtti. Ajans, bu nedenle hükümetin yeni Anayasa yazım sürecinde muhalefet partileriyle uzlaşı arayışı içine girmesinin gerekeceğini kaydetti.

CNN International televizyonu İstanbul'a canlı bağlandığı muhabiri Ivan Watson'dan seçim sonuçlarını aldı. Seçim sonuçlarının Anayasa değişikliği için önemli olduğunu belirten Watson,AK PartiGenel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimleri bir kez daha kazanarak tek başına iktidar olduğunu, ancak ''tam istediği kadar büyük bir zafer elde edemediğini'' savundu.

Watson, Erdoğan'ın Anayasa değişikliği için muhalefetle uzlaşı araması gerekeceğini kaydetti. CNN'de AK Parti Genel Merkezi önündeki kutlamalardan da görüntüler verildi.

Los Angeles Times internet sitesinde de AK Parti'nin seçimi kazandığını duyurdu. İstanbul'da seçmenlerle yapılan röportajlara yer verilen haberde, AK Parti hükümetinin icraatları ve ekonomide kat edilen önemli mesafelerden bahsedildi. Haberde, ''hükümetin seçim sonuçlarına göre yeni Anayasa için referanduma gitmesi gerekebileceği'' yorumunda bulunuldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.