1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul’un kentsel dönüşüm haritası
İstanbul’un kentsel dönüşüm haritası

İstanbul’un kentsel dönüşüm haritası

Kentsel dönüşüm kapsamında öncelik verilen İstanbul'da riskli binaların tespiti yapıldı. Ayrıca kentsel dönüşümde riskli binaların yıkımı yapılmazsa devreye devlet girecek...

A+A-

Kentsel dönüşüm başlıyor. Deprem tehdidiyle karşı karşıya olan binaların yıkılarak yeniden yapılması ya da onarılmasını öngören kentsel dönüşümde adımlar atıldı, İstanbul'da kentsel dönüşüm için çalışmalar başladı. Peki, İstanbul'da hangi ilçeler kentsel dönüşüm kapsamına giriyor, kaç binanın riskli olduğu tespit edildi?

 Kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul'da bulunan 700 bin binadan yaklaşık 300 bininin riskli olduğu tespit edildi. İşte İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamına giren ve riskli binaların tespit edildiği ilçeler...

 15 milyon nüfusa, 1.6 milyon binaya sahip megakentin ilçelere göre kentsel dönüşüm haritasını çıkarıldı. Her depremde gözlerin çevrildiği ve uzmanlar tarafından binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanacak olası İstanbul depremine karşı kentsel dönüşümle kentin yapı stoku ve riskli bina durumu belediye yetkililerince ortaya kondu. 39 ilçenin belediye başkanı ya da yetkililerinin verdiği bilgi, ilçenin deprem hazırlığındaki aşamayı ve ciddiyetini de ortaya koydu.

 Kimi belediye başkanları yapı stoku ve riskli bina tespitini hemen ortaya koyarken, kimi belediye başkanları bu tespiti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını ifade ederek, topu büyükşehire attı. Kentsel dönüşüm kapsamında, belediye başkanları riskli bina tespitinin, 1999 yılı öncesi yapılan binaları dikkate alarak yaptıklarını belirterek, kentsel dönüşümde ‘riskli binanın yıkılacak bina olmadığı’ uyarısında bulunuyor. Kimi belediye başkanları kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli bina tespitine, ruhsatı olmayan, kaçak binaları da katıyor.

 Vatan gazetesinin haberine göre, kentsel dönüşümde riskli bina ve yıkılacak bina konusunda hala net bir istatistiğin olmadığı, bu konuda ciddi bir envanterin ihtiyacını da gözler önüne serdi. 1998 yılına kadar 2. deprem kuşağında yer alan ve o dönemde bu dereceye göre binaların yapıldığı İstanbul’da bugün, Sultanbeyli, Bağcılar, Ataşehir, Küçükmece, Kartal kentsel dönüşüm kapsamına alınacak ve kentsel dönüşüme en çok ihtiyaç duyan başında geliyor. Kentin kuzeyindeki Çatalca, Şile, Beylikdüzü ve kentsel dönüşüm ihtiyacının en az olduğu ilçeler olarak ortaya çıktı. İşte Vatan’ın tek tek konuştuğu ilçe yetkililerine göre ilçelerin yapı stoku ve kentsel dönüşüm oranlarını ortaya koyan İstanbul’un kentsel dönüşüm haritası....
İLÇE ADI BİNA SAYISI RİSKLİ BİNA SAYISI
ATAŞEHİR 32 bin 260 19 bin 500
BAĞCILAR 53 bin 27 bin
BAKIRKÖY 12 bin bin 500
BAYRAMPAŞA 22 bin 200 3 bin 600
BEŞİKTAŞ 17 bin 300 4 bin 300
BEYKOZ 45 bin 399 5 bin
ÇEKMEKÖY 20 bin 5 bin
ESENLER 26 bin 527 8 bin
KADIKÖY 39 bin 15 bin
KAĞITHANE 33 bin 15 bin
KARTAL 32 bin 300 20 bin
KÜÇÜKÇEKMECE 50 bin 20 bin
MALTEPE 41 bin 2 bin 750
PENDİK 45 bin 30 bin
SANCAKTEPE 60 bin 12 bin
SARIYER 67 bin 55 bin
SİLİVRİ 35 bin 17 bin
SULTANBEYLİ 35 bin 25 bin
SULTANGAZİ 35 bin 10 bin

TOPLAM 700 bin 986 295 bin 650

DOLDUR - BOŞALT KENTSEL DÖNÜŞÜM

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, ilçedeki 50 bin binanın, 16 bininin riskli olduğunu söyleyerek, Üsküdar’da ‘doldur-boşalt’ yöntemiyle kentsel dönüşüme imza atacaklarını belirterek, “Biz Üsküdar’ı üçe ayırdık. Boğaz, merkez ve Bulgurlu-Cumhuriyet bölgesi olarak. Hepsinin dinamikleri farklı. Kentsel dönüşüm gerektiren en önemli yerlerimizi merkezdeki Mimar Sinan, Selami Ali ve Selimiye’de yapacağız. Mimar Sinan Mahallesi’nde 30 bin metrekarelik bir alanda 400 konut yapacağız. Kentsel dönüşümü yapacağımız yerleri buraya taşıyacağız. Kendi yerleri dönüştükten sonra vatandaşlar buradan, yeni evlerine taşınacaklar” dedi.

 

HEDEF 2 YILDA 5 BİN BİNA

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, ilçedeki bina sayısının 26 bin 527 olduğunu bu binaların sadece 4 bin 624 ruhsatlı olduğunu belirerek, şöyle devam etti: “Kentsel dönüşüm çalışmamızı 5 bölgede yapacağız. Oruç Reis, Çifte havuzlar ve Turgut Reis Mahallesi’nde kentsel dönüşümlerimiz başladı. Dörtyol’daki projemiz ise bitti. Turgut Reis- Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çifte havuzlar ve Oruç Reis Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümler ise TOKİ tarafından yapılıyor. Buradaki kentsel dönüşümlerde, 3 bin 655 daire yenileniyor. 5. Bölgemiz de, afet yasasına göre düzenlenen Havaalanı bölgesi. Burası da 72 bin metre karelik bir alanda bin 210 konutluk bir kentsel dönüşüm alanı. ‘Yeni dairene taşın, eski anahtarı getir’ sloganıyla hedefimiz 2 yılda 5 bin hane. Binalarımızın yüzde 25 çok riskli. Kentsel dönüşümde, vatandaşın yüzde 95 olur verdiği tek ilçeyiz. Arkadaşlarıma yaptırdığım çalışmaya göre ocak ayından bu yana vatandaşlarımızın kendi binasını yıkarak yenisini yaptığı bina sayısı 143. Yani her gün bir bina yıkılıp, yapılıyor. ”

1500 RİSKLİ BİNA VAR

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, “Her mahallede riskli bina söz konusudur. Zemin çok önemli değil. Önemli olan binanın sağlamlığıdır. Mesela Ataköy, tünel kalıp sistemiyle yapıldığı için risk haritasında yer almaz. 20 yılın üzerindeki binalarda risk söz konusu olabilir. Ama ilçemizde acilen kentsel dönüşüme girmesi gereken riskli bina sayısı bin 500 civarındadır” diye konuştu.

Binanızı ya yıkacaksınız ya yıkacaklar!

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli binaların yıkımı için verilen 60 günlük sürede vatandaş binasını yıktırmadığı takdirde 4-5 ay içinde resmi makamlar devreye gireceği bildirildi.

Kentsel dönüşüm ile ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, TBMM'de kabul edilen, kamuoyunda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun, Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 1-2 ay içinde uygulanmaya başlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm yasasıyla ilgili uygulama yönetmelikleri hazırlama çalışmalarına devam ediyor. Kentsel dönüşüme ilk etapta İstanbul, İzmir gibi birinci derece deprem kuşağı yerlerden başlanılacak.

Kentsel dönüşüm kanununa göre, riskli tespit edilen bina, Bakanlar Kurulu kararınca belirlenen riskli alan içinde kalıyorsa yıkılacak. Yapı ve yapının bulunduğu alan riskli ise 60 gün içinde yıkılması gerekecek. Kentsel dönüşüme göre, vatandaş yıkmazsa ikinci defa süre verilecek. Kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde, bu süre zarfında da yıkmazsa mülki amirlerden yapıyı yıkması istenecek. Bu durumda süre kentsel dönüşüm 4-5 aya kadar uzayabilecek.

Kentsel dönüşüm yasasına göre bakanlık, riskli alanda olup, binası riskli olduğu tespit edilen vatandaşlara kredi desteği ve kira yardımı yapacak. Ayrıca, vatandaşların sosyo-ekonomik durumlarını değerlendirerek, kentsel dönüşüm kapsamında talepte bulunmaları halinde faiz desteği, sübvansiyon ve geçici konut destekleri de verecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.