1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. NERDEN BAKSAN AHMAKÇA!
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

NERDEN BAKSAN AHMAKÇA!

A+A-

Hangi açıdan bakarsanız bakın, bazı hal ve hareketlerimizin ya da alışkanlıklarımızın hiçbir şey ifade etmediğini göreceksiniz. Hem kendimiz için hem de çevremizde yaşayan arkadaş ve dost çevremiz için… Tutarlı olmayan bu alışkanlıkların ve ya siz buna müptelalıkların deyin, hiç şüphesiz ipi göğüsleyenlerin başında alkol kullanımı geliyor. Bazılarının içmeyince yapamadıkları, bazılarının ise cebindeki paranın son kuruşuna varıncaya kadar sarf ettikleri bir alışkanlık alkolizm. Yazımın başlığını biraz kaba bir tabirle attım, ben bunun çok iyi farkındayım. Ama hayatta bazı gerçekler vardır ki, bunları ifade etmeye kelimeler cümleler kifayet etmez. İşte alkolizm"de bunlardan sadece bir tanesi. Neresinden tutarsanız tutun elinize gelecektir alkolün, savunulacak bir

tarafı yoktur. Çünkü her yanı çürüktür, her yanı pejmürde…

******

     Yıllar önce bir arkadaşımın alkol"ü övdüğünü temaşa edince ağzım açık kalmıştı.”-Hocam! Bu içki öyle güzel bir içecek ki, içtikten sonra kendini bulutların arasında hissediyordun. Dert sıkıntı, gam, keder, kasavet hiç birinin eseri yok inan. Yıllardan beri kullanıyorum şimdiye kadar hiç pişman olmadım.”Evet acılarını unuttu bu arkadaşım, dertten sıkıntıdan gamdan ve kasavetten hiçbir iz kalmadı kendisinde… Şimdi bulutların üstünde midir? Bilinmez ama bildiğim bir tek şey var hayatta olmadığı… İçip içip direksiyonun başına geçtiği o kaza anını görenler anlattılar. Kaza sonrası hali içler acısıymış. Yani iler tutar bir yanını olmadığı bu içki illeti yüzyılımızın belası durumunda. Nice ocaklar sönüyor, nice yuvalar yıkılıyor, nice analar-babalar boynu bükük kalıyor. Sebebi içki yüzünden, ya da diğer uyuşturucu illetleri yüzünden.

******

     Yine okuduğum bir hikâye beni oldukça etkilemişti. Bunu da sizlerle paylaşmak isterim. “-İçki, bütün kötülüklerin anasıdır.”(S.A.V.) uyarısına aldırmamıştı Adam. Bir gün Arkadaşı"na, “Bizim eve misafirliğe gel de, kafaları demleyelim demişti. Arkadaşı da, “kafa demleme” sözünden hoşlanmış, “Tamam!”diye karşılık vermişti.”Bu akşam sizin evdeyim!” Akşam oldu. Çalınan zille kapıya açan Adam, karşısında gördüğü Arkadaşını, “gel dostum!”diyerek karşıladı. Onu içeri aldı.

“Hanım!”diye seslendi.”Sofrayı hazırla da karnımızı doyuralım! Getirdiğim şişeleri de koymayı unutma ha!” Kadın, olur mu? Diye söylendi içinden. Yeni evlenmiş bir adamın, içkili yemeğe, bekâr arkadaşını getirmesi doğru olur mu? İtiraz edecek oldu; mutfağa gelen kocasının baskısına dayanamayıp “Tamam!”dedi. Sofrada, kadeh yerine kullandığı bardakları doldurdu adam. Arkadaşı"nın elindeki bardağa “Şerefe” vuruşu yapıp boğazından yuvarlamaya başladı.
Yapılan baskının etkisiyle hizmet etmeye zorlanan kadın, ürkekliğinden, “Şunu al...” dediğinde aldı; “Şunu getir...” dediğinde, getirdi.
Aradan biraz zaman geçtiğinde, hem adam"ın hem de arkadaşı"nın tavırları değişmeye başlamıştı. Kadın, yine sofraya geldiğinde, arkadaşı ona anlamlı baktı, iç geçirme refleksine girip bir garip harekette bulundu.
Adam;”Heeyyyyt!”diyerek ayağa fırladı birden. Sofradaki bıçağı kaptı. Arkadaşı"nın üzerine yürüyüp;”Sen, benim karıma sarkıntılık mı ediyorsun lan!”deyip, vurdu... Vurdu... Vurdu… Tabi ki, bu olayın sonu da karakolda bitti. Komiser: “Bak oğlum adamı öldürdün. Yeni evlendiğin karında perişan olacak şimdi. Hapishane hayatın başlayacak.”Adam komisere dönerek.”Anladım efendim anladım.

“-İÇKİ BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASIYMIŞ…”dedi.

******

     Hangi tarafından yaklaşırsanız yaklaşın bu kötü alışkanlığın ahmakça olduğunu göreceksiniz.İster çakır keyif,ister adam akıllı içmek, hiçbir şeyi değiştirmeyecek hayatınızda…Bilinçli hareket ederek hayata yön vermek ne mutlu.Ne mutlu yarınlara umutla bakabilmek.Tabi bunun için en önemli yol aklın muhafazasından geçiyor.Şişede durduğu gibi durmayan tek içecek içkidir..

Sağlıcakla kalın efendim.

Önceki ve Sonraki Yazılar