1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. NE YAPIYORLAR?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

NE YAPIYORLAR?

A+A-

 NE YAPIYORLAR?

1980’lerin sonu ve 1990’ların başında görülen işten çıkarmaları  yeniden yaşıyoruz.Daha önceki gerilemelerde, ekonominin genel durumu çok daha kötüydü, daha fazla işsizlik ve düşük performans görülüyordu. Bu kriz ise, çok daha çabuk gerçekleşti. Bugün ekonomik kriz nedeniyle pek çok işletme ücretsiz izin veya işçi çıkarma yoluna giderek maliyetlerini düşürmeye çalışmaktadır. Kriz nedeniyle iş yapamayan firmaların işçi çıkarması veya ücretsiz izin politikasını uygulaması her ne kadar acı olsa da doğaldır, ama krizi kazanca dönüştürmek isteyen işletmelerin de bu yola başvurması krizi olduğundan daha da farklı boyutlara taşıyarak devasa göstermekte  ve  çözümünü zorlaştırmaktadır.
Kriz döneminde ülkemizde, gerek bankaların faiz oranları, gerekse hazine bonosu gibi devlet güvencesinde olan kağıtların faizi hatırı sayılır derecede yükseldi.Türkiye 'de işsizliğin bir anda bu kadar çok artmasına neden olan ikinci faktör budur gibi görünüyor. Krizin bilinmezliği karşısında kazanç elde etmek isteyen işletme sahipleri de paralarını vadeli mevduata veya hazine bonosuna yatırarak değerlendirmeye başladılar. Özellikle bankalardan yüksek faizle kredi almak istemeyen küçük ve orta ölçekli işletmeler işçi çıkararak maliyetlerini azaltıp tasarruflarını arttırdılar. Bu sayede bir taşla iki kuş vurmuş oldular. Ne yaptı bu insanlar? Yüksek kredi faizi ödemekten kurtulup, yüksek faiz geliri elde ettiler. Fakat şunu da bilin ki bireysel kazanç hırsı ülke ekonomisini çok  kötü etkiledi çok.. İşsiz kalanlar ve etrafında işsiz kalanları görenler harcamalarını azaltmaya başladılar. Harcamaların azalması üretimin azalması anlamına gelmekte ve üretimin azalması işsizliğin daha da artması demek.
Şu an için faiz oranları düşürülmeye başlansa da ortaya çıkan belirsizlik giderilmedikçe işsizliğin azalması zor görünüyor.

Günümüzde işsizlik, ekonomik özelliklere bağlı olarak gelişmiş ülkelerin bile sorunudur.Bu sorun gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde hızlı nüfus artışına paralel olarak kendini daha çok belli eder.
Ülkemizde de bir yandan hızlı nüfus artışı, yanlış tarım politikaları,nüfus artışına bağlı olarak, tarım arazilerinin daha çok kişiye pay edilmesi,sanayi ve tarımın gelişememesi sonucu, kırdan kente göç hareketleri ile işsizlik sorunu feci boyutlara ulaşmıştır.

İşi olanın , para kazananın cebinde dahi kuruş kalmıyorken, işsiz olana Allah yardım etsin..Peki ne yapıyor bu insanlar, ne yiyor ne içiyorlar? Nasıl yaşıyorlar? Ailelerine bakabiliyorlar mı? Çocukları nasıl okula gidiyor? Harçlık alamayan çocuk açlığa mahkum kalıyor.. O çocuklar geleceğimiz..Geleceğimizi aç bırakırsak, onlardan nasıl bir yarın bekleyebiliriz sizce?

Yüksek kredi faizi ödemekten kurtulup, yüksek faiz geliri elde edenler, sizce buna değdi mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum