1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. NE RENK GİYMELİ?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

NE RENK GİYMELİ?

A+A-

Türk Kardiyoloji Derneği ve bir yağ markası , kalp ve damar hastalıklarının önlenebilir olduğuna dikkat çekmek ve herkesi sağlıklı yaşama bir adım atmaya davet etmek için "Kalbini Sev Kırmızı Giy" kampanyasını bir basın toplantısıyla başlattığını biliyorsunuz..Reklamlarından hatırlarsınız.

 Türk Kardiyoloji Derneğinin konuyla ilgili toplantı yapmasını anlarım anlamasına da, bu konuyla ilgili  bir yağ firmasının da sponsor olmasını nasıl anlarsınız?Yağ ve kalp.. "Kalbini Sev Kırmızı Giy" kampanyası kapsamında, tüm Türkiye"ye “Kalbini Sev” çağrısı yapıldı, sağlıklı yaşama doğru atılmış bir adımın simgesi olarak, başta Dünya Kalp Günü"nde olmak üzere, herkes kırmızı giymeye davet edildi.

Sadece kırmızı giyerek olsaydı keşke..Sadece kırmızı giyerek, teröre kurban verdiğimiz gencecik canların acısına katlanabilseydik..

 

Bugüne kadar 7 bin 964 şehit verdik

Türkiye Cumhuriyeti, terörle mücadele kapsamında bugüne kadar asker, polis ve korucu dahil olmak üzere ülke genelinde 7 bin 964 şehit verdi.Taraf Gazetesi"nin  yayımladığı anlık istihbarat belgeleriyle istihbarat raporları Genelkurmay"ın 17 askerin şehit olduğu Aktütün baskınını, tıpkı Dağlıca gibi, ayrıntılarıyla bildiğini gösterdi. Yok bu doğru olamaz..buna can dayanmaz, bile bile..olmaz..!!

Öte yandan küresel ısınmanın ülkemizin tarım sektörüne olumsuz etkileri var ki…Yer: Mardin'in Denktaş Köyü. Amca çocukları arasında tarla sulama yüzünden tartışma çıkar. Tartışma kavgaya dönüşür. Bilanço acıdır: 2 ölü, 3 yaralı... Önceki gün meydana gelen bu olay sıradan bir aile kavgası değildi. Kuraklığın pençesindeki Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşananların çarpıcı bir özetiydi. Bölgeden feryatlar yükseliyor: "Biz böyle kuraklık görmedik. Bu geçiçi bir durum değil. 100 yılın kuraklığı. Ürün alamıyoruz. Borçlar diz boyu. Artık biribirimizi vurma noktasına geldik."
Kuraklıktan sadece çiftçiler değil, sanayiciler de etkileniyor.

Yıllardır kanayan yaradır.Türkiye işsizliğe bir türlü çare bulamıyor. Türkiye İstatistik Kurumu  verilerine göre, işsizlik oranı 2007 yılında yüzde 9.9"la değişmedi. Türkiye"de tarım dışı işsizlik oranı da bir önceki yıla göre değişmeyerek yüzde 12.6 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran erkeklerde bir önceki yıla göre 0.1 puanlık artışla yüzde 11.4, kadınlarda ise 0.5 puanlık azalışla yüzde 17.4 oldu.

Kalbimizi korumayı unutturmamak için kırmızı giymeliyiz ya..Sağlık sisteminin işleyişinde  hayıt yok bir kere..Bunu hatırlamak için ne renk giymeli?

Özel hastanelere  sevk sonunda başımıza dert oldu.Temelsiz başlanan bu uygulama çökme aşamasında..Önce kurumlar arası sevk sonra tedavi..Sağlık harcamalarındaki astronomik artışlar sebebiyle sevk zinciri uygulamasına geri dönülüyor. 1 Kasım'dan itibaren Bayburt, Isparta, Gümüşhane ve Denizli'de başlayacak sistem 1 Ocak 2009'da da aile hekimliği bulunan 23 ilde devreye girecek.

Bir diğer yandan bir Ergenokon"dur gidiyor..

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında, örgütle bağlantılı oldukları ileri sürülen suç örgütü liderlerinin ifadeleri alınıyor.Yargılanmalarına da yakında başlanıyor bildiğiniz gibi..Daha emeklilik var, öğretmenlerin atama çilesi var,doktorlara atılan dayak var,hastaneye alınmayan hastalar var, hastanede rehin tutulan hastalar var,  töre cinayetleri var, türbanın kamusal alan tartışması var, polisin çetelerle ilişkisi var, okulu , yolu, suyu olmayan yerler var,bile bile içirilen arsenikli sular var..Var oğlu var.. Türkiye"de her 2,5 dakikada bir kişi, kalp-damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor .Yani tabloya bakar mısınız? Boşuna bu milletin yüzde 48"i kalp ve damar hastalıklarından ölmüyor..

Sadece kırmızı giymekle olsa..Kalp sağlığımız korumak için önce saydıklarımızın düzelmesi gerekiyor diye düşünüyorum.Peki bunların düzelmesi için yetkilere hatırlatmak üzere ne renk giymeli?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum