1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Ne günlere kaldık!
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne günlere kaldık!

A+A-

Bazı insanlar maalesef milli, dini, ahlaki duygulardan yoksunlar. İnsanların en kıymetli manevi değerlerinden olan iffetleriyle oynuyorlar.

İnsan haberleri okuyunca şaşırıp kalıyor. Bu yazıyı yazığım günün ertesi yani bugün haber7 com da şu haber vardı. Yorumu size aittir.

 Konferansa Fas’ta evlenme hazırlığı yaparken, günlük 20 Euro karşılığı Rum kesiminde temizlik işi diye kandırılarak adaya getirilen ve gece kulübünde fahişeliğe zorlanan Yasemin adlı Müslüman genç kadının sözleri damgasını vurdu. Yasemin, kandırılarak adaya getirildiğini, pasaportuna el konulduğunu, sonra da yüklü miktarlarda borç senetlerine imza attırıldığını, ardından da tehdit ve tecavüzle fahişeliğe zorlandığını söyledi. Rum yetkililer, adaya benzer yollarla getirilen kadınların sayısının üç bine ulaştığını da açıkladı.(haber7 / hürriyet)

İkinci haberde şöyle:

Maltepe'de bir kişi, kadın meselesi yüzünden aralarında husumet bulunan halasının oğlu tarafından çocuklarının gözleri önünde silahla vurularak öldürüldü.( CİHAN)

Bu tür kirli emelleri için daha hayatın anlamının farkına varmadan, karartılan kızlarımızın günahı kimin veya kimlerin?

Namusun kirletilmesi insan haysiyet ve kişiliğinin ne kadar dumura uğradığının ispatıdır. Basın yayında köşe yazarlarımızdan bazıları bu konuyu dile getirdiler.

Bu kadar kişiliğimizin tükendiğini okuyunca birçok değer yargılarımızın yozlaşmasından öte, namus ve ırz anlayışımızı tekrardan gözden geçirmeliyiz.

Daha baharında olan ilköğretim veya lise çağında ki, kızlarımızın bu tür kirli ve süfli emellerine alet edenler dünya ve ahrette mutlu olamazlar.

Elbette burada suçlu arayacak olursak, suçlu veya suçlular kimlerdir? Anne babaya sorsak çevre der. Ondan önce ebeveyn kendine sormalıdır, kızım niçin dışarıda huzur aradı acaba? Bizim huyumuzdur gerçi suçu başkasına atmak.

Hiç ileri geri konuşmaya lüzum yok,  anne baba olarak ırz, namus kavramlarının içini doldurarak kızlarımıza anlatmalıyız. Öncelikle bunu yapmalıyız.

Aile büyükleri manevi değerlerden anlatarak, kendi kızımızın ahlaki değerlerinin çok önemli olduğunu lafla değil, bizzat iyi örnekleri göstererek,  iyi insan olmasını sağlamalıdır.

Okul hayatında da bazı olumsuzluklar yaşanıyor. Internet sitelerin birinde kirli emeli için ders çalıştırmayı bahane edenler bile var,  bu memlekette.

Ahlaki değer ve erdemlerden uzaklaştıkça seviye kayboluyor. Seviye kaybolunca değerli meziyetler, değerini kaybediyor.

Bahsettiğim haberin devamında 14 yaşında olan öğrencinin hayatının karartılmasıdır. Bu hadiseden sonra, kız çocuğu altı hap içer intihar amacıyla ve ailesi kızlarına yapılmış olan çirkinliği öğrenir, kızlarını hasta haneye yetiştirirler.

 Hiç suçu olmadığı halde, bunun cezasını ömür boyu masum kızımız çekmek zorunda. Evine çağırarak yardımcı olacağım diyen insanın cezası suçun ağırlığı kadar olmalıdır çünkü adalet mekanizmamıza güvenimiz sonsuzdur.

Geçenlerde de trafik kazası sonucunda iki genç kızı pazarlayan,  zorla para karşılığı ilişkiye zorlandıklarını öğreniyoruz.

İnsanın tüyleri diken diken oluyor.

Bizim geçmişimiz bu manevi değerler için mücadele ettiler. Namusumuzun çiğnenmemesi için cephelerde çarpıştılar, savaştılar vatanımızı kurtardılar.

Gazi oldular, şehit düştüler, yeter ki dediler, kadınlarımızın, kızlarımızın,  namusu kirlenmesin.

Kadınlarımızın namusunun kirlenmemesi uğruna bir can feda olmuş çok mu dediler? Düşmanlarla çarpıştılar.

Namus ve ırz, iffet anlayışımız bu olmalıdır. Emanet olarak verilen kızlarımızı pis niyetle bakmamalıyız. Kirli emellere kullanmaya kalkmamalıyız.

Değer yargılarımıza önem vermek bizim temel özelliklerimizdir. Düşündükçe insanın havsalası almıyor. Ya rabbi ne günlere kaldık.

Bizler bu toprakların varisleri olarak, bize miras kalan kültürlerimize sahip çıkmalıyız. Önce kendimizi erdemli olmanın değerlerinin farkına varmalıyız.

Evlatlarımızın ülke topraklarımızda emniyetli şekilde, zarar görmeden, kirlenmeden günlük hayatını idame ettirmelidirler.

Kendimize istemediğimizi, başkasına yapmamalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.