1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. Nasıl Bir Başkan, Nasıl Bir Belediyecilik?...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Nasıl Bir Başkan, Nasıl Bir Belediyecilik?...

A+A-

  

NASIL BİR BAŞKAN , NASIL BİR BELEDİYECİLİK?..

 

  Belediye Başkanı Adayı, Belediye Meclisi Üyesi Adayı ve İl Genel Meclisi Üyesi Adayları, ahbap çavuş ilişkilerine dayanmadan, devletin ve milletin temel değerleri ile barışık, akil, donanımlı, gelecek adına vizyonu olan, kirli ve açıklanamayan ilişkileri olmayan, iyiyi kötüyü ayırt edebilecek,  kent insanı ile bütünleşebilecek, herhangi bir grubun ,nüfuzlu kişi ya da kişilerin  eline bakmayacak, kendi ve yakın çevresinin rantı için proje üretmeyecek, seçildiği gün itibari ile halk adına çalışıp partizanlık yapmayacak kişiler olmalı diye düşünüyorum. Yerel yöneticiler, şehrin nabzını iyi tutabilen, şehirdeki, sosyal, ekonomik hareketleri yakından takip edebilen kişiler olmalıdır. Kent nüfusunun  yapısını , yönetecekleri kentin coğrafi bilgilerini çok iyi  bilmeli, halkın ihtiyaç, imkan ve birikimlerini doğru algılayabilmeli, sivil toplum kuruluşları ile, tüm seçmenlerle iletişim kurabilmeli, seçilmeleri halinde partizanca davranmayarak, herkesi kucaklayabilecek  yapıda kişiler olmalıdırlar.
Değişen dünyayı yakından takip edebilen, ekip çalışmasına yatkın, adil, kayırmacılığa karşı koyabilen, proje üreten, yönettiği kenti ileri götürmeyi hedefleyen adayların iş başına gelmesi halinde, şehirlerimiz daha kolay yaşanabilen mekanlar olabilme imkanına kavuşacaklardır.
Aslına bakarsanız, tüm bu kriterler normal şartlar dahilinde ortalama temsil kabiliyeti olan kişilerde olması gereken standart özellikler değil mi?

   Çoğunlukla tarıma dayalı ve insan emeği odaklı ekonomimiz  ile bölgesel ve uluslararası krizlerden daha az etkilenebilmek için, bizi büyük ve çeşitli sanayi ile buluşturacak, alternatif projeler üretebilecek, Avrupa Birliği Projeleriniillerimize  taşıyabilecek belediye başkanları ile çalışkan, dinamik , ne yapması gerektiğinin bilincinde olan eğitimli bir ekibe ihtiyaç var.

Başkanların yapması gereken öncelikle kentin tüm kesimlerinin katılımıyla kente dair bir senaryo oluşturmaktır. Kentin geleceğinin planlanması, ihtiyaçların giderilmesi, sürdürülebilir kalkınma, sürdürebilir çevre ve mekan planlama..

   Altyapı ve yol yerine tüm ihtiyaçların giderilmesi yönünde sosyal belediyecilik, belediyenin değil tüm kentin belediye başkanı olabilme… Başkanlar gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kent meclislerine karşı sorumlu olan, sadece partiye ve meclise değil tüm kente karşı sorumluluk hisseden kişiler olmalıdır.

 Önemli olan ,kenti yaşanabilir hale getirecek bir yönetim modeli ve bu modeli uygulayabilecek ortak düşüncedir.

Bir belediye başkanı, dürüst, dirayetli, sevecen, çalışkan, onurlu,şehrinin ve şehirlisinin parasını yemeyen ve yedirmeyen, ihalelere fesat karıştırmayan, zengin-fakir ayrımı yapmadan herkese eşit mesafede durabilen, sahili doldurmayan, doğal güzelliği bozup, suni güzellik yapmaya çalışmayan, her seçilen belediye başkanının yaptığı gibi yollara parke yerine asfalt şantiyesi kurarak  paramızı boşa harcamayan, otopark sorununu çözerek her yere araç çekilmemesini sağlayabilecek, boşta gezen gençlerimizi kahve köşelerinden kurtararak bir meslek sahibi olmalarına yardımcı olabilecek, bölgenin hassas konularını ve dengelerini bilerek yerine göre hareket edebilen, şehircilik ile ilgili araştırma ve incelemeler yapan, başarılı ve çağdaş şehircilik uzmanı kişilerle çalışmaya hazır olmalı..

Her dönem gelen belediye başkanları klasik enkaz devraldık edebiyatı yapıyorlar. Çözüm üretiyorlar mı? Asla.

 Belediyecilik siyaset üstü, tarafsız hizmet etme sanatıdır. Bir yandan şehrin yolu, suyu, temizliği, güzelleştirilmesi ve benzeri hizmetleri verirken, diğer yandan da bölgedeki insanların ekonomik sıkıntılarını çözme noktasında çaba sarf edilmelidir. Ancak,belediye gelirlerinin  artırılması yönünde çalışmalar yapan ve bulunduğu çevrenin kalkınmasına öncülük eden bir belediyecilik anlayışı başarılı olabilir. Bir belediye, o şehirde yaşayan herkes için sosyal bir kuruluş olarak , yaya yolu, bisiklet yolu, raylı sistem planlarken o şehirde yaşayan engellileri de unutmamalı..Seçilen belediye başkanının yaptığı belediyecilik ile herkes için şehir,yaşanabilen ve soluk alınabilen bir yer olmalı..Yeşili bol, yolu geniş,havası temiz, işi aşı çok bir şehir..Hadi bakalım, dilerim, hepimiz için en iyisi olanlar seçilir. Oyunuzu iyi düşünerek ve iyi seçim yaparak kullanın ki seçimden sonra “oy oy ..ben ne yaptım demeyin”

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum