1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Musul için Türkiye'nin 3 seçeneği
Musul için Türkiye'nin 3 seçeneği

Musul için Türkiye'nin 3 seçeneği

Musal'a yapılması planlanan operasyon için Türkiye'nin önünde 3 seçenek var. İşte o seçenekler?

A+A-

Türkiye, olası bir Musul harekâtına ön cephe yerine perde gerisinden destek verecek. Ankara hem karada hem de havada aktif bir pozisyon üstlenmeyi düşünmezken, masada üç seçenek bulunuyor.

 

Buna göre Türkiye İncirlik, Erhaç, Batman ve Diyarbakır'daki üslerini yardım malzemelerinin taşınması dışında sadece "acil" durumlardaki inişlere açacak. Talep olursa da AWACS ile istihbarat, tanker uçağıyla da yakıt ikmali desteği verebilecek. Nisan-Mayıs gibi DAEŞ'i Musul'dan temizlemek için yapılacak geniş kapsamlı hava ve kara harekatında, Türkiye'nin pozisyonu netleşiyor. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın son Irak ziyaretinde lojistik ve istihbarat noktasında koalisyon güçlerine destek verebileceği Irak yönetimine anlatılırken, üst düzey kaynaklar Türkiye'nin hem karada hem de havada aktif şekilde yer almayacağına vurgu yapıyor.

 

POZİSYON BELİRLEYECEK

 

Bölgede yaşanabilecek bir hareketlilikte, Türkiye hiçbir zaman Arapların tepkisini çekecek bir girişimin içinde yer almayacak. Koalisyon güçlerinin Musul'a yönelik başlatacakları harekatta da Türkiye öncelikle hedeflerin ve operasyonunun kapsamının nasıl olacağının şekillenmesini bekleyecek. Operasyona ilişkin bütün planlar yapıldıktan sonra Türkiye kendi kararını verecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu operasyonun içinde yer almasında da, Merkezi Irak hükümetinden ve Kuzey Irak yönetiminden gelecek bir çağrı büyük önem taşıyacak. Türkiye'nin de koalisyonun içinde yer alması gerektiğine dair açık bir çağrı gelmesi durumunda, Türkiye ona göre pozisyonunu belirleyecek. 

 

ÖN CEPHEDE YER ALMAYACAK

 

Eğer, tüm şartlar oluşur ve Türkiye Musul harekatında yer almaya karar verirse, bu defa da ön cephede yer almak yerine perde gerisinde önemli görevler üstlenmeyi tercih edecek. Yani, Türkiye operasyonda yer alacak fakat bu pek fazla görünür olmayacak. Bunun için de koalisyon güçleriyle yapılacak görüşmeler sırasında 3 seçenek üzerinden operasyona dahil olmak istendiği belirtilecek. Ankara'nın kafasındaki plana göre, Türkiye sadece ve sadece "acil" durumlarda devreye girecek görevler üstlenecek.

 

AWACS İLE İSTİHBARAT

 

Türkiye'nin seçenekler arasında tuttuğu bir başka destek de, Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı olan AWACS ile hava kontrolünün sağlanması. Bir hava operasyonu sırasında operasyon yapılan sahanın havadan kontrolü de büyük önem taşıyor. Bunun için de havada bazı savaş uçakları nöbet tutuyor. Aynı zamanda erken ihbar uçakları da herhangi bir tehlikeyi önceden tespit edebiliyor. Bu kapsamda, Türkiye elindeki AWACS'lardan bir tanesini talep olması durumunda koalisyon uçaklarıyla birlikte hareket etmesi için görevlendirebilecek. Ayrıca İHA ve İKU'lar da (İnsanlı Keşif Uçağı) yine görev verilmesi durumunda havadan görüntü desteği sağlayabilecek 

 

MUSUL İÇİN MASADAKİ SEÇENEKLER

 

- İncirlik, Erhaç, Batman ve Diyarbakır'a acil durumda iniş izni verilecek

 

- Awacs, İKU ve İHA'larla istihbarat verilecek

 

- İhtiyaç halinde havada yakıt ikmali için bir tanker uçağı hazır bulunacak

 

Kaynak : Ebru Şengül - Ahmet Topal / Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.