1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MÜJDELER VAR YURDUMUN ESNAFINA
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MÜJDELER VAR YURDUMUN ESNAFINA

A+A-

Evet..

Sonunda bir değişim , dönüşüm dönemi olduğu kesinleşti.

Işıl ışıl, kocaman, kalabalık hiper, süper , mega marketlerin egemenliğinin yanında, küçülen, yaşamaya çalışan ya da yaşama şansını yitiren esnaflarımız..

Bir diğer yanda yaşam umudu arayarak iş yeri açanlar..

Ülke çapında büyük istihdam sağlayan,bölgesel sosyo- ekonomik dengelerin kurulmasına yardımcı olan, üretimde azımsanmayacak bir paya sahip olan bu kesimin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük önem taşıması gerekmektedir

Küçük işletmeler,  ülkemizde toplam işletmeler içinde yüzde 98, toplam istihdam içinde yüzde 45, toplam üretim içinde yüzde 37  toplam yatırım içinde ise yüzde 26 lık bir paya sahip ve pek çok sorunla karşı karşıya..

Küçük işletmeler sosyal ekonomik ve siyasal koşullarla birlikte, teknolojik gelişim , haksız rekabet, bölgesel farklılıklar gibi kendi kontrolleri dışında oluşan olumsuzluklardan fazlasıyla etkilenmektedir.

 Hükümet ile TESK bir araya geldi.

TESK, meslekleriyle ilgili Avrupa standart ve uygulamalarının Türkiye" dede aynen uygulamaya konulması gerektiğini, perakende ticaret ile büyük mağazaların kuruluş ve faaliyetlerinin düzenlemesi hakkındaki tasarının bir an önce yasalaşmasını talep etti.

Hükümet,Esnafın yaşadığı sıkıntılardan yine esnafın kendisinin sorumlu olduğunu,esnafın ışıklandırma ve etiketlendirme  yapması, ürünlerini tasnif etmesi ,kredi kartı cihazı alması gerektiği söyledi.

Bizler halkın içindeyiz, kim ne derse desin , esnafın durumunu yakından takip etme olanağına sahibiz.

Büyük büyük adamlar, büyük büyük laflar ederler, büyük büyük konuşurlar küçük esnafın üzerine..

Fakat gel gör ki, gerçekte durum böyle değildir..Bu milletin bağrından çıkarak makam ve koltuk sahibi olan insanların memleket sorunlarına bu denli yabancı olmalarını anlamıyorum.

Gelişim, değişim, yenilenme ..

Mevcut koşulları ile bu özellikleri yakalayabilecek kaç esnaf tanıyorsunuz?

Yapmazsa ölecek..Ya ..adam yaşıyor mu ki ölsün..

Perperişan ..

Elindeki ile kirasını, elektriğini, suyunu, çocuğunun okul masrafını, mutfak masrafını ödeyeceğim derken , prim borcunu ödeyemeyen ,

Ya da prim borcunu öderken bir çok ödemesi gecikerek faizi yiyen, bu durumu kanıksayarak ve özümseyerek yaşamayı öğrenen,

Hatta büyük marketler gibi ışıl ışıl yaptığı dükkanının eletrik parasını ödeyemeyen, bu yüzden önce tasarruf ampülü alan fakat sonra elektrik tasarrufu yaparak, dükkanında ancak iki ampül yakan,

Aylık cirosu 3000,00 ytl olmadığı için kredi kartı cihazı alamayan,

Bir ara yapılandırılan Bağ-Kur borçlarının nerdeyse 500,00 ytl" yi bulması sonucu borcunu ödeyemeyerek başa dönen,

Ya da eşi çalışıyorsa sadece Bağ-Kur borcunu ödeyebilen esnafın değişim ve gelişim göstermesi bekleniyor..

Adam ay sonunu zor getiriyor, nasıl değişsin.

İşlerini iyi yürütemiyor ki kredi alsın da ödesin..Faizler ne kadar düşük olursa olsun, işi olmayan esnaf krediyi nerede kullanacak.?

İşte burada bir eğitim sorunu  olduğu ortaya çıkıyor. Büyük büyük adamlar, büyük büyük laflar ederken, büyük büyük konuşurlarken  küçük esnafın üzerine, bunu da göz ardı etmeseler iyi olur diye düşünüyorum.

Herkesi memnun etmek tabii ki mümkün değil, katıldığım bir çok toplantıda, seminerde katılımcıların her birinden ayrı bir ses, ayrı bir yorum duyarım, yani bir tek konu hakkında bir çok kişinin söyleyeceği bir tek cümle mutlaka vardır fakat çözüm getirecek olan cümle bulunana kadar bu böyle devam eder.Belki çözüm bulunur fakat memnun olmayan birileri mutlaka kalır.

Esnaflığın okulu yok. Fakat eğitimi neden olmasın?

Gelişime, yeniliğe açık , durumu da buna müsait esnaf bulunabilirse neden olmasın?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum