1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. MUHTEŞEM YÜZYIL"A MUHTEŞEM SATAŞMALAR
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

MUHTEŞEM YÜZYIL"A MUHTEŞEM SATAŞMALAR

A+A-

   Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’la ilgili “Muhteşem Yüzyıl” dizi filmi ilk ekrana geldiğinde büyük bir merakla izlemiş, etkisinde de kalmıştım. Ancak daha sonraki sahnelerde Cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman ile Sadrazam Pargalı damat İbrahim Paşa’yı devlet adamı gibi değil, bir sokak jargonuyla konuşurken görmek beni hayrete düşürmüştü. Bu konuda RTÜK’e yapılan yüzlerce şikayetin neden ciddiye alınmadığını çok merak etmiş, dizinin devlet tarafından korunduğunu bile vehmetmeye başlamıştım. Ancak Başbakan Erdoğan’ın rahatsızlığını dile getirmesiyle konu gündeme cuk diye oturmuş, daha önce yapılan şikayetler şimdi dikkate değer bulunmaya başlanmıştı..  

                                DİZİYE YAPILAN ELEŞTİRİLER    

Başbakan Erdoğan, “ Diziyi yapanlar, televizyon ekranındaki ecdadımızı o Muhteşem Yüzyıl belgeselindeki gibi tanıyorlar. Bizim öyle bir ecdadımız yok. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda, o dizilerdeki gibi geçmedi” dedi.  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın "Harem’de sıkışıp kalmış bir kişi olarak gösterilmek, Kanuni'nin kemiklerini sızlatır" dedi. Prof. Dr. İlber Ortaylı, 13 sefere çıkmış bir padişah bu dizide yok. Erdoğan’ın diziyi eleştirme hakkı olduğunu, ancak bunun “geç kalınmış bir müdahale” olduğunu belirtti. Yavuz Bahadıroğlu : Diziyi çok ciddiye almıyorum, ancak biz çok okuduk demeselerdi hiç sorun olmayacaktı. Tarihçi yazar Mustafa Armağan, dizinin yanlışlarla dolu olduğunu,Topkapı Sarayı'nda bir Harem dairesi ve Pargalı İbrahim" diye birinin olmadığını söyledi. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay :"Bizim tarihimizden bahsediliyor.. Daha gerçekçi olunabilse, daha ciddi araştırmalar yapılsa, eserin sanat değeri de yükselir, estetik değeri de yükselir. " dedi. İran’ın Fars Haber Ajansı, dizide İran ve İran halkının aşağılandığını iddia etti. Dizideki padişah ve haremi sert şekilde eleştiren Sultan Abdülhamid’in torunu Murat Osmanoğlu, gerçeklerin çok farklı olduğunu, "Büyük annemizi sarayda dekolteli ve sarayı da şehvet yuvası olarak görmek beni üzüyor." dedi..

                              DESTEK  VEREN GÖRÜŞLER   

80’i aşkın bölümü yayınlanan olan dizi ilk gününden itibaren tepki topladı. Dizinin senaristi Meral Okay, vefatından önce hem kendisine hem de yapımcı şirkete tehditler geldiğini söylemişti. Nazlı Ilıcak diziyi eleştirenlere: Keyfimin kâhyası mısınız? Muhteşem Yüzyıl belgesel mi? Ben ecdadın savaşlarını değil saray hallerini merak ediyorum,” dedi. Ahmet Ümit :Başbakan, Muhteşem Yüzyıl'ı hiç izlememiş çünkü diziyi, belgesel diye tanımlıyor. Mehmet Bekaroğlu :Kanuni tartışmaları patriotları ne kadar örtüyor?Tolga Candaş Işık : Muhteşem Yüzyıl ekibi acilen Kanuni’yi hemen Viyana kapılarına gönderecek!”  Meryem Gayberi : Muhteşem yuzyılın eleştirilecek çok yanı var ama o dizi sayesinden 11-12 yaşındaki çocuklar bile Kanuni'nin hayatını okuyor.  Mehmet Ali Birand : RTÜK, simdi bağımsız mı, yoksa emirle mi hareket ediyor anlaşılacak. Erol Köse ; Bu ayardan sonra, artık Hürrem ölür, Mahidevran zehirlenir, Firuze asılır..Tuna Kiremitçi : Hürrem ne kadınmış. Öldükten 454 yıl sonra bile devleti meşgul etmeyi sürdürüyor. Özcan Yeniçeri : Madem bu dizi beğenilmiyor, o zaman Kültür Bakanlığı büyük bir bütçeyle Kanuni belgeseli yapsın. Daha kapsamlı olsun. Milliyet yazarı Mehmet Tezkan Muhteşem Yüzyıl'daki entrikanın aşkın ilgi çekmesi nedeniyle izlendiğini savundu. Bu diziyi kadınlar izliyor ve Kanuni Harem'den çıkıp savaşa giderse bu dizi iki günde biter.. Oyuncu Selim Bayraktar (Sümbül Ağa), “ Harem iyi bilinmiyor.. Kanuni savaşa gittiğinde sarayda Valideler söz sahibiydi.. ‘Muhteşem Yüzyıl’ın uğradığı eleştirileri hak

ettiğini düşünmüyorum. Nebahat Çehre (Valide Sultan), "Başbakan bu çıkışıyla günden değiştirmek istiyor" dedi. Halit Ergenç (Kanuni) ise açıklama yapmadı.

                                          DEĞERLENDİRME   

Tartışmaları bir kenara bırakalım, bu film ile tarih dile gelmeye başladı.. Yanlışlar da olsa geçmişimiz sorgulanmaya başladı. Ancak Kanuni, 46 yıl Osmanlı'yı yönetmiş en büyük bir hükümdarlardandır.  Canını ortaya koyarak 13 büyük sefer yapmıştır. Gurur duyacağımız önemli bir kahraman padişahtır. Böyle bir kahramanı, sadece haremle ilişkilere endekslememiz, ne kadar doğru olabilir? Zira dizi filmi izleyenlerin yüzde kaçı bunun sadece kurgu olduğunu anlayacak düzeydedir? Aslında devletimizin başka tür dizi filmlere de dikkat çekmesini beklerim. Okul önleri, adliyeler ve minibüs şoförlerin gibi toplumun bireylerini birbiriyle çatışmaya kışkırtan, içinde bir hiç uğruna adam öldürülen sahnelerle dolu olan dizi filmlere de sorgulama gelir diye umutla bekliyorum.

İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum