1. YAZARLAR

  2. Gürhan GÜRSES

  3. MOLLA KASIM GELDİ
Gürhan GÜRSES

Gürhan GÜRSES

Yazarın Tüm Yazıları >

MOLLA KASIM GELDİ

A+A-

                      MOLLA KASIM GELDİ

 

 

 

            “Aşk gelince cümle eksikler biter” mısrası dahi onun felsefesine, idealine ve hayata bakışına referans olur. Aşk gelecek ve her şeyi bertaraf edecek. Aşk gelecek ve her kapıyı açacak. Aşk olsun Derviş Yunus, aşk olsun. Ömrümüze aşk dolsun senin şiir ve yaşam çeşmenden… Kana kana aşk içsin bu âlem, doya doya aşk terennüm etsin bu âdem. Kemter olana ne yazık, nasiplenmeye ne hüsran, idrak edemeyene ne hüzün!

 

 

           Ben gelmedim kavga için, ben geldim sevgi için
            Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim”
Bir kuru kavgadır günümüzde yapılan; içi boş ve kof, dışı yaldızlı ve cilalı… Çok şahane bir konak lakin iç harap. İşte vaktimiz insanı… Taht için baht için halt edenler birazcık da manevi tahtınızı ve bahtınızı süsleyin.

            Yunus Emre’dir yolumuzun çerağı, Yunus Emre’dir ömrümüzün sevgi durağı… Oku şayet nasip istersen sevgiden yana, oku şayet talep edersen aşktan yana… Oku şayet bir lisanı zarif görmek istersen… Kelâmın kibarı kibarın kelâmıdır kavlince oku… Oku şayet hisli bir yürek olmak istersen…

            Malum Yunus Emre, Taptuk Emre'nin dergâhına girer. Kendisine dergâh için odun toplama görevi verilir. Yunus Emre akşama kadar dolaşır uğraşır hep dümdüz odunları bulur getirir. Taptuk Emre sorar: “Dağda hiç eğri odun kalmadı mı?” “Var” der Yunus Emre: “Ama bu dergâhın kapısından odunun bile eğrisi girmez…”

Ne kadar odun var memlekette, hem de eğri büğrü… Ve ne kadar da ikballeri açıktır makam okyanusunda… Ne kadar yamuk, ne kadar eğri, ne kadar dönek bir zamana düştü cism-ü canımız ey canlar! Yunus olmak kolay mı? Taptuk’un kapısında eğri durmak olur mu?

            Cümleler doğrudur sen doğru isen
              Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."
Payelenemeyen bizden değildir işte, sayelenemeyen (gölgelenemeyen)Yunus ağacından bizden değildir. Doğruluk rafa kalkmış, doğru söyleyenler yola koyulmuş, kaç köyden beter kovulmaya aday olmuş… Kalk Yunus’um kalk, bu iller bizim ama bize düşman olmuş. Bize yüz çevirmiş, bize rest çekmiş, bize posta koymuş. Dilimizde sen, torbamızda sen… Üç kuruşa inmiş değerimiz, üç kuruşluk olanlar kıymete gelmiş. Kalk Yunus’um kalk, dilimiz bize yabancı olmuş, köhnemiş zihniyetler bize dil olmuş… Dile gelmez olmuş ecdadın ismi dahi, lüzuma yer kalmamış üstadın dahi lafzı… Öz yurdunda seni yeddi ceddine değin bilenler etiketlerin yaftaların karşısında sus pus olmuş. Haksızlık karşısında konuşmayan dilsiz şeytandır.  

            Fuzuli gibi sitayişim var “Selam verdim rüşvet deyu almadılar…” Kadri musallada bilinen Baki’nin naşındaki gibi herkes saf saf olacaksa eğer, sonsuz bir hamaset edebiyatı yapılacaksa ardımızdan kalsın, Ziya Paşa gibi istemem dürrü güher yağsa da semadan, istemem. Eşref gibi şunu söylemek isterim: “Çalmasınlar tek mezar taşımı…” yeter de artar bile… Çalmasınlar Allah rızası için tek mezar taşımı istemem. Diyojen gibi “Gölge etmesinler başka ihsan istemem.”

              Yunus’sun sen. Anadolu’sun. Sevgisin.

“Gelin tanış olalım işi kolay tutalım

              Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz” diyensin sen. Âleme sevgi pompalayan bir deposun… Âlemi aşka davet eden bir dervişsin. 

            Mevlana’nın vefatını haber alan Yunus Emre buna çok üzülmüş, ağlamış, onun türbesinin yapımında ırgat olarak çalışmaya başlamış. Taş, tuğla taşıyormuş. Bir seher vakti baş mimar inşaatı kontrole geldiğinde bir işçinin tuğlayı “Allah, Hak!” diyerek fırlattığını, tuğlanın havada bir kaç kere döndükten sonra kubbede yerini aldığını görmüş “Kimdir bu?” diye yaklaşınca Yunus’u tanımış. Yunus, kerameti  ortaya çıktığı için Konya’dan ayrılmış. Kendine bir şeyh aramak için yollara düşmüş. Yol üzerinde rastladığı bir tekkeye kapılanmak istemiş. Perişan kıyafeti yüzünden tekkenin müritleri Yunus’la alay etmişler. Bu tavırlara alınan, gönlü incinen Yunus şu şiiri söylemiş.

“Dervişlik dedikleri

Hırka ile taç değil

Gönlün derviş eyleyen

Hırkaya muhtaç değil” Gönlünü bir paçavra gibi ayan edip onunla benliğini yok eden Yunus; o gönle süs ve örtü olan ve onunla değer kazandığını zanneden softalara, cahillere adeta bir ders vermiştir.

       “Yunus Emre der hoca
       Gerekse bin var hacca
       Hepsinden iyice
       Bir gönüle girmektir”
Gönül Allah’ın evidir. Gönlü temiz olan yalnızca rabbine ulaşabilir. Gönlü pak olan o aşk şarabından içebilir. Gönlü temiz ve saf tutabilmek hacdan daha ziyade kalp kırmamak önde gelir. Bunu yapabilenler o pak ve saf gönülle mutlak cemale ve güce ulaşacaktır.

 

 

 

 İşte Yunus Emre… Gerisi size kalmış ey zarif ve latif okuyucu…

 Meleklere ve balıklara bırakmayalım Yunus’un şiirlerini…

 Lütfen Yunus okuyun, Yunus okutturun.

    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.