1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MİT'in 2 zayıf yönü!
MİT'in 2 zayıf yönü!

MİT'in 2 zayıf yönü!

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) Hakan Fidan’ın müsteşar olmasıyla başlayan şeffaflaşma açılımı tam gaz sürüyor.

A+A-

MİT tarihinde ilk kez, kurumuninternetsitesinde özgeçmişi ile birlikte fotoğrafını da yayınlatan Fidan, 2010 yılı faaliyet raporunda da Atatürk’ün resmi ile birlikte kendi fotoğrafını mesajı ile birlikte yer verdi. Raporda MİT’in iki zayıflığı olduğu belirtilirken 12 de üstünlüğü olduğu kaydedildi.

MİT’teki değişim faaliyet raporlarına yansıdı. Kamu Mali Kontrol Yasası kapsamında 2007 yılından bu yana faaliyet raporu yayınlayan MİT, önceki yıllarda resimsiz rapor hazırlıyordu. Bu yıl ise, 2010 yılı raporu hem içerik hem de görünüş itibariyle değiştirildi. MİT de, diğer kamu kurumlarında olduğu gibi, renkli bir faaliyet raporu hazırladı. Raporda, ilk kez Atatürk’ün ve müsteşarın resmi kullanıldı. Ayrıca, raporda MİT ile ilgili daha fazla bilgiye yer verildi.

Bürokrasi ve mevzuattan şikayet

Önceki yıllarda hazırlanan faaliyet raporlarında MİT’in, üstünlükleri ve zayıflıkları yer alıyordu. Ancak bu yılki raporda, bu bölümlerin daha geniş tutulduğu görüldü. MİT’in, zayıflıkları 2 maddede sıralanırken, üstünlüklerinin ise 12 maddede özetlenmesi dikkat çekti. MİT’in zayıflıkları arasında, mali mevzuatta yapılan değişikliklerin çok fazla olması nedeniyle personelin bu değişiklikleri tam olarak takip edememesi ve bütçe imkanlarından geniş kapsamlı yararlanılması gösterildi. MİT’in üstünlükleri arasında ise personelin özel yaşantısından feragat ederek çalışması, personel genç olması gibi özelliklerin yanı sıra, MİT personelinin dul ve yetim kalan eş ile çocuklarına destek olunması da sayıldı.
STAR GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.