1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MİT tarihinde ilk: Özeleştiri yaptılar
MİT tarihinde ilk: Özeleştiri yaptılar

MİT tarihinde ilk: Özeleştiri yaptılar

Milli İstihbarat Teşkilatı 2010 yılı faaliyet raporunda kurumun üstünlükleri ve zayıflıkları anlatıldı..

A+A-

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, kurumda geride kalan 1 yılın röntgenini çekti. Bu kapsamda 2010 yılı için özel bir faaliyet raporu hazırlandı. Söz konusu raporda stratejik kurumun üstünlükleri ve zayıflıkları bir bir anlatıldı. MİT, raporunda kurumun iki zayıf yönüne de vurgu yapıldı. Raporda "Kurum mevzuat kaynaklı engeller nedeniyle bütçe imkanlarından geniş kapsamlı olarak faydalanamıyor" denildi.
PERSONELİN YAŞ/EĞİTİM/CİNSİYET DURUMU

Başta harcamalar olmak üzere detaylı bilgilerin kamuoyuna açıklandığı raporda, teşkilat personelinin yüzde 76.5'inin 26-45 yaş arasında, bunların yüzde 77'sinin yükseköğrenim mezunu olduğu da duyuruldu. MİT personelin yüzde 80.8'inin erkek, yüzde 19.2'sinin kadın olduğu da ortaya çıktı. Raporda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun "istek ve beklentileri karşılamadığı" gerekçesiyle değiştirilmesi önerildi. Raporda, 2010 MİT Müsteşarlığı bütçesinin genel toplamının, 523 milyon 479 bin TL olduğu belirtildi. Bunun yüzde 73.91'i personel giderleri, yüzde 8.7'si Sosyal Güvenlik Kurumuprim giderleri, yüzde 13.33'ü mal ve hizmet alım giderleri, yüzde 4.49'u sermaye giderleri, 0.19'u ise kamulaştırma giderlerinden oluştu.
FİDAN: DAHA ETKİN BİR YAPI

MİT, 2010 yılı Faaliyet Raporu'nu yayınladı. Raporun, MİT Müsteşarı Hakan Fidan tarafından kaleme alınan "Sunuş" bölümünde, "MİT, değişen şartlara ilişkin yasal düzenlemelere kısa sürede uyum sağlama ve dinamik bir süreç içerisinde daha etkin bir yapıya ulaşma yönündeki gayretlerini sürdürmektedir" denildi. Sunuşta rapora ilişkin, "Saydamlık ve hesap verebilirlik kriterleri doğrultusunda kamuoyunun bilgisine sunulmuştur" ifadesi kullanıldı. Raporda, daha önce gizli kararname ile iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılan istihbarat yapılanması "Örgüt Yapısı" başlığı altında şemayla detaylı olarak gösterildi.
Advertorial
Kapat

Altιn Çilekte Şok Kampanya 1 Alana 1 Hediye

Altιn Çilek Resmi Satιş Sitesi Kampanyadan Faydalanιn

Bilimadamlarι saç beyazlamasιna çare buldu!
SIKIYÖNETİM VE SAVAŞ HALİ DURUMLAR VURGUSU

Raporda, İdari İşler Başkanlığı'nın görevleri bölümünde, "MİT tarafından yapılması gereken olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hali, 'Topyekün Savunma ve Milli Seferberlik' hizmet, görev ve yükümlülükleri ile Sivil Savunma ve Koruyucu Güvenliği'ne ait plan ve diğer çalışmaların ilgili kanun,tüzük, yönetmelik ve yönergelere göre hazırlanmasını sağlar, gerekli işbirliği ve koordinasyonu sağlar, takip ve kontrol eder" cümleleri dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.