1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Miras ve Dargınlıklar
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Miras ve Dargınlıklar

A+A-

Kırsal kesimde yaşayan insanların ailevi sıkıntılarının temeli mal mülk paylaşımıdır. Evlatlar arasında ayrımcılık, hak edenin hakkının verilmemesi gibi.

Üç günlük dünya için değer mi deriz? Fakat haksızlığın, mirasın elimizin altında olmasını isteriz. İnsan nefsi doyumsuzdur. Hak hukuk konusunda kanaatkâr olmak en güzelidir.

İnsanlar mezarlıklara mutlaka gidiyorlar. Mezar taşlarını okuyorlar. Yaşadığı yılı hesaplayanlar oluyor. Dünya da ki süksesini, etrafında kaç kişilerin olduğunu anlata anlata bitiremiyorlar.

Hakikaten mahallemizde, sokağımızda vefat edenler olunca bizler mezarlığa gideriz. Orada iki dakika düşünebilsek dünyamız güzel olacaktır.

Kardeşler arasında ki husumetlerin, ziyaretlerini sona erdirmelerinin, birbirlerini tanımamalarının nedeni atadan intikal eden maldır.

Veya miras kalacak diye beklenirken malların evlatların veya evladın üzerine aktarılmasıdır. Babamız bize mal kaçırma olarak adlandırılan oğlunun veya kızının birine ücretsiz mal aktarmamasıdır.

Bazı kişilerin konuşmasına bakarak ne kaliteli adam diyorsunuz. Kalite sözle olmuyor. Onun yakınını dinlemek gerekiyor.

Hayatımızda tek yönlü bakmaktan kaynaklanan birçok hatalar yapıyoruz. Mal gelsin de nasıl gelirse gelsin der duruma geldik.

Umreye gitmek, mukaddes toprakları ziyaret etmek o kaçırılan mallara kefaret olmuyor. Kaçırılan malların günahı, sorumluluğu haklı olarak ibadetinizin kabulünü engelliyor. 

Ya rabbi diyen dille; el, ayak, ağzı bir olmaz ise sonuç hezimettir. Dünya da açıkgöz olarak geçinebilirsiniz.  Onun malını katmışınız, bunun hakkını gasp etmişsiniz, sonuç; heba en men suredir.Yani emekler paralar boşa gitmiştir.

Dünyadaki ıstırabı yakar, sokakta konuşulursun canın sıkılır. Kul hakkından sakının diyen dinimizin emrine muhalefet edercesine kul hakkından uzak duran çok az kişi var.

Babalar teklif etse bile kardeşlerin hakkından uzak durmalıdır insan.

Aynı şekilde verilen değil de mahrum bırakılan olsanız mutlu olur muydunuz? Senin de tarlan, bahçen olacak yerlerde, olmadığında memnun olmazsın.

Miras hakkında daha titiz olunmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.