1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Miraç Ne Anlatır?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Miraç Ne Anlatır?

A+A-

Miraç ne anlatır?

Miraç kandilimizi karşılamaya hazırlandık, gecesinde ibadet etmeyi niyete aldık, belki son miraç kandilimiz diye de düşünebiliriz.

Öyle ki miraç kandili denince aklıma ilk gelen sadakattir. Sadakat insanın en büyük kişilik göstergesidir. Arkadaşlığın zirvesidir. Arkadaşlığın kavi olduğunu gösterir, günümüzün riyakârlarından da sakınmanın farz olduğunu vurgular.

Mürai insanlar kadar çevresine zararı dokunan fikir sahibi olmamıştır. Gerçi böylelerine fikir sahibi de denmezde.

Arkadaşının yanında dediklerini inkâr edenlere en güzel örnektir miraç. Nerede ve hangi şartta olursa olsun doğrunun yanında olmayı öğretir miraç. İnsanın alabileceği en yüksek rütbedir doğruluk, arkadaşının fikriyatını desteklemek.

Tasdiklerken de kimi ve nasıl tasdikleyeceğiz onu da iyi tespit etmeliyiz. Her insan doğrulanmaz. Her insanı söylediği sözlere kulak verilmez.

Hele günümüzde aslı astarı olmayan lafı güzafla insanların gerçeklerden bihaber yaşamasından da nemalanarak arkadaşlık adına çıktığı yolda, arkadaşını satmıştır.

Ama miraç; arkadaşım, benim her şeyim demektir.

Arkadaşımızla konuştuklarımızın yolunda yaşamalıyız. Arkadaşımızla yekvücut olmaktır miraç. Arkadaşımıza doğru olan her türlü durumda, karşı taraftan gelecek veya gelen bilumum eza ve cefaya karşı durmadır.

Miraç; sıkıntıda, dertte, insanların saldırdığında, herkesin doğruyu yalanladığı anda yürekli olduğunu göstermektir.

En küçük sıkıntıda caymak, yıkılmak, yalpalamak bize yabancı olmalıdır. Mekke"nin sıcağında, kara günlerinde şuasına sahip çıkmaktır miraç.

Arkadaşına neye bu işleri başımıza buldun diye sitem etmeden, doğruluğuna inandığımız arkadaşımızın yanında olduğumuzu haykırmaktır.

Arkadaşlık hakkının nelere kadir olduğunu en güzel örneklerini bize sunar miraç kandili. İnsanın yeniden sözünün ardına kalıbını basmasıdır.

Miraç yanlışın mum gibi sönmesidir. İşte kazanacağımız an geldi. Hakkın bittiği an diye alkış tutmayı düşünürken, sevinçlerin kursaklarda kalmasıdır.

Kötülük adına yarışırken, yarışmada yerlerde sürünmenin resmidir. Üzüntülerin, kasavet derecesinde kapladığı anda dostun elinden tutmasıdır.

Arkadaşlığın bedeli var mıdır?

 Mutlaka vardır. Dünyanın gamından, kederinden bunalan gönüllerin, aydınlatıcısının yanında bulunmanın ödülüdür.

Miraç gecesinin anlatıldığı surede de bizim ahlaki davranışlarımıza vurgu yapılır. Miraç, arkadaşımızın bizden ayrıldığında yanlış yapmayacağına kefil olmaktır.

Şüphe duyulmayacağını, ne söylerse kendisinin söylediğini bilircesine tasdiklemedir. Sıkıntının boyutu canımızı çıkarırcıcasına da olsa kişiliğimizin anlatımıdır.

 Arkadaşın yanında olduğu gibi daima arkasında durduğunu dünyaya ilan etmektir. Öyle arada derede cevap vermeden kati konuşmaktır.

Miraç imtihanı canlı yaşamaktır hakkımızda sual edenlere o mu doğrudur demenin tezahürüdür.

Hayatın hengâmesinden sıyrılmaya çalışmadan devam etmedir. Sıkıntıdan sonra ödülünde geleceğini haber verir. Haklının daima bahtiyar olduğunu ilan etmedir miraç.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.