1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MİMAR VE MİMARLIKTAN ANLADIĞIMIZ NEDİR?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MİMAR VE MİMARLIKTAN ANLADIĞIMIZ NEDİR?

A+A-

 

 

  MİMAR VE MİMARLIKTAN ANLADIĞIMIZ NEDİR?

 Türk Mimarisi, sadece Doğu ve İslam mimarlığı ile değil, dünya mimarlık tarihi içinde de belli bir yere sahip olmasına karşılık  toplum olarak uzak kaldığımız, tanımadığımız ya da yeteri kadar tanıtılmamış mesleklerden biridir.Bizlerin toplum olarak tanıdığı ve sayabildiği bir tek mimar var,o da  Sinan..Yaptığı camiler, medreseler, imarethaneler yüzyıllardır ayakta ve günümüze kadar yaşamış tarihi birer şaheser olarak karşımızdalar..

Bir de toplumumuzun bir kısmı tarafından tanınan aslında hayli meşhur bir mimarımız daha var..Genellikle nüktedan konuşmaları ve renkli kişiliği ile tanınan Aydın Boysan..

Cumhuriyetin ilk dönemi mimarlığını anarken ,Kemalettin Bey  İTÜ Mimarlık fakültesinin ilk Türk mimar öğretim üyelerinden, Emin Halid Onat ve Ahmet Orhan Arda Anıtkabir"in mimarlarından..Sedat Hakkı Eldem"i  de unutmuyoruz tabii ki..Adliye sarayları, kütüphaneler, kongre ve sergi sarayları, hastaneler, kamu kurum ve kuruluşları ile daha bir çok yapı mimarların ellerinden çıkan plan ve çizimlerle hayata geçiriliyor..

Şöyle sokağa çıkıp mimarlık nedir, mimar kimdir sorularına cevap arayacak olsak sanırım bilinçli şekilde cevap verecek pek az kişi buluruz.

Mimarlık , genel olarak konforlu bir meslek olarak bilinir..

Böyle bilinmesinin nedeni  mimarların genellikle ofis ortamında çalışması olabilir.Arada sırada planladıkları, çizimini yaptıkları binaya  giderek projenin nasıl yürüdüğünü kontrol ederler.

Mimarlar bina inşa ederler..

Ev yaparlar..

Ofis ve apartmanlar için planlar yaparlar..

Okul ve havaalanı dizayn ederler..Fakat yaptıkları bu planlar yapının dış görünümünden çok daha önemlidir.Binaları kullanan insanların ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. İşte mimarlar tüm bu ayrıntılardan sorumludur..Mimar , müşterisinin isteklerini de göze alarak, istenilen yapının doğru projelendirilmesine ve çevreye zarar verip vermeyeceğini de hesaplayarak çizimini öyle yapar..

Mimarın çizdiği plan binanın nasıl görüneceği ve ne şekilde inşa edileceğini gösterir.Mimarlar eskiden kalem ve kağıt kullanarak çizim yaparlardı hatırlarsanız..Günümüz koşullarında artık teknoloji mimarların plan ve çizim yapmalarını da  kolaylaştırırdı ..Artık çoğu mimar çizimlerini bilgisayar üzerinde yapıyor..

Şimdi Dünya Mimarlık Gününden bahsederek mesleğin özellikle günümüzdeki önemini de vurgulamak istiyorum .

1985 yılında Uluslararası Mimarlar Birliği tarafından başlatılan Dünya Mimarlık Günü her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Habitat Günü ile beraber kutlanıyor. Bu yılki kutlama, 5 Ekim 2005 Pazartesi günü “Kentsel Geleceğimizi Planlamak” temasıyla gerçekleştirildi. Mersin TMMOB binasında gerçekleştirilen kokteyl de TMMOB Genel Merkezinden yapılan yazılı ortak basın açıklamasının ana fikri “Kentsel gündem artık hükümetler, yerel yönetimler ve sivil toplum için gittikçe yükselen bir öncelik haline gelmiştir.” Olarak  belirtilmiş.

Gelelim artık ekmek gibi su gibi hayatımıza giren küresellik kelimesine..Küresel ısınmanın gerek azaltılması ve gerekse yok denecek kadar aza indirgenmesi için mimarların tasarımda aldıkları kararlar,seçtikleri  malzeme de çok önemli. Daha iyi bir çevre ve  daha iyi bir mimarlık için mimarlara gerçekten önemli bir rol düşüyor.
Dünya"daki sera gazı emiliminin %50"sinin inşaat ve ulaşım sektörü tarafından üretiliyor olması ve inşaat sektörünün enerji tüketiminden ise tek başına %50"sinden sorumlu olması gerçekten kaygı verici.

Günümüzde binaların karbon salınımını hesaplayan ve azaltılması konusunda profesyonel hizmet veren şirketler var. Bunun yanında bazı internet siteleri ise bireysel olarak yaşam döngümüz içinde ne kadar karbon ürettiğimizi hesaplıyor ve nasıl azaltabileceği konusunda fikir veriyor.

Bu hesaplamaların giderek yaygınlaşarak ,mimarlar ile işbirliği içinde dünyayı ve hayatı daha da yaşanılır hale getirmesini ne çok isteriz..

 Yaşadığımız kent için yani Mersin için bunun ne kadar gerekli olduğunu söylememe bile gerek , görünen köy kılavuz istemiyor değil mi?

 

İnci Tulunay 08/10/2009

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.