1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP, Konya'da miting yaptı
MHP, Konya'da miting yaptı

MHP, Konya'da miting yaptı

Devlet Bahçeli, Konyalıların oylarını istedi.

A+A-

Devlet Bahçeli, Konya'daki mitingde partililere buluştu. Hükümete sert eleştiriler yönelten Bahçeli, seçmenden MHP'ye oy istedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Konya Şehir Meydanı'nda düzenlenen mitingde partililere seslendi. Konuşmasında Türkiye'nin yüklerinin taşınamayacak boyuta geldiğini ileri süren Bahçeli "Her yerimiz sancıdır. İnkarcılar ve istismarcılar elbirliği yapmıştır. Hz. Mevlana'yı duyan ve önemseyen kalmamıştır. Bu iktidarın ıslah olması imkansızdır. İçinizden çıkan Davutoğlu, Konya'nın ülkü ve ilkeleriyle çelişmektedir" dedi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi'nin adım adım iktidara yürüdüğünü iddia eden Bahçeli, emeklilere, mart ayında bin 400, eylül ayında bin 400 lira olmak üzere yılda 2 bin 800 lira Emekli Destek Ödeneği vereceklerini hatırlatarak, emeklilerin banka promosyonu alabilmeleri ve esnafın emekli aylığından kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması için kararlı adımlarla yürüdüklerini bildirdi.

 

Emekli aylıkları arasındaki eşitsizliği gidereceklerini ve emekli aylığı hesabındaki refah payını mutlaka yükselteceklerine vurgu yapan Bahçeli, kamu çalışanlarına çeşitli isimler altında ödenen tüm ek ödenekleri emekli aylıklarına aynen yansıtacaklarını belirtti.

 

- "Evi olmayan muhtaç ailelere 250 lira kira yardımı"

 

Devlet Bahçeli, asgari ücreti net bin 400 liraya çıkarmak, büyükşehirlerde her ay 100 lira şehir içi ulaşım desteği vermek, evi olmayan muhtaç ailelere 250 lira kira yardımı yapmak için "hevesle yürüdüklerini", asgari ücretten vergi almayacaklarını, ücretlilerin asgari ücret kadar gelirini vergi dışı bırakacaklarını kaydetti.

 

İmamsız ve müezzinsiz cami bırakmayacaklarını, cemevi gerçeğini siyasi kaygılardan uzak şekilde kabul edeceklerini ve devlet yardımının önünü açacaklarını anlatan Bahçeli, Alevi inanç önderlerinin akademik seviyede eğitilmesi için İlahiyat Fakültelerinde "Tasavvuf İlimleri Bölümü" kuracaklarını ifade etti.

 

Bahçeli, köy ve mahalle muhtarı maaşlarının en az asgari ücret kadar yükselmesi, köy ve mahalle ihtiyar heyetinde görev alanların her ay 150 lira huzur hakkı alması için tedbir alacakları vaadinde bulunarak şöyle konuştu:

 

"Alın teriyle toprağı işleyen çiftçi kardeşim, Allah'ın izniyle yüzünü güldüreceğiz. Başta mazot, gübre ve yem olmak üzere temel girdileri ucuzlatacağız. Mazotta, gübrede, ilaçta, tohumda, yemde, fidede, ÖTV ve KDV'yi tamamen kaldırmak için yürüyoruz. Çiftçilerimizin belini büken mazotu 1 lira 75 kuruşa indireceğiz. Tarımı canlandırmak, çiftçimizi, hayvan üreticimizi borçtan dertten kurtarmak için bizimle yürüyecek misiniz? Hayvan üreticilerimizin yem ve kepek başta olmak üzere, kullandıkları girdilerdeki KDV'yi yüzde bire düşürmek için yürüyüşümüzü hızlandıracağız. Orman köylümüzün mağduriyetini gidermek için, 2B sorununu adil bir şekilde çözmek için hazırlıklıyız."

 

Yeni işyeri açan esnafı beş yıl gelir vergisinden muaf tutacaklarını, sigorta primlerinin de beş yıl süreyle devlet tarafından karşılanacağını dile getiren Bahçeli, yeni ticari araç alan şoför esnafından da 10 yıl kullanmak kaydıyla KDV ve ÖTV almayacaklarını kaydetti.

 

Bahçeli, esnaf ve sanatkarların emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi kesilmesine son vereceklerini vurgulayarak, "Yoksul kardeşim, 23 gün daha sabret, senin sorunlarını tamamen bitireceğiz. Bugüne kadar kim, hangi ad altında, hangi tutar ve miktarda yardım alırsa alsın, anasının ak sütü gibi helali olan sosyal yardım ve desteklerden kesinlikle mahrum bırakılmayacaktır. Bu yardımları refah artışı kapsamında artırıp yüzleri güldüreceğiz" diye konuştu.

 

Muhtaç durumdaki ailelere asgari ücretin yarısı kadar, "Aile Desteği" adı altında ödeme yapacaklarını anlatan Bahçeli, kamuya ait atıl arazileri yoksullara tahsis edip, istihdam oluşturmak amacıyla büyük ya da küçükbaş hayvanları bedelsiz dağıtacaklarını belirtti.

 

Bahçeli, aylık 200 kilovat saatin altında elektrik tüketen ve ödeme gücü olmayan vatandaşlara yüzde 75 indirim yapacaklarını savunarak, elektrik şirketlerinin kusurlarından kaynaklanan kayıp kaçak bedelinin alınmayacağını, sayaç okuma ve benzeri tüketime bağlı olmayan giderlerin vatandaşlara yansıtılmayacağı sözünü verdi.

 

- "Yuva kuracak gençlere 10 bin lira kredi"

 

18 yaşını doldurmuş ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyen engellilerin aylıklarını 600 liraya, 18 yaş altı engelli aylığını 400 liraya çıkaracaklarını belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

 

"Muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Hilalkart uygulamasına geçeceğiz. Öğretmenlerimizin 3 bin 600 ek göstergeden istifade etmelerinin önünü açacağız. Kadrosu olmadan çalışan öğretmenlerimizi kadroya almanın yanında, atanamayan öğretmen çilesine son vereceğiz. Her öğrencimize, başarılı olmak kaydıyla 10 bin liraya kadar yükseköğretim kuponu vereceğiz. Üniversite sınavlarını kaldıracağız. Yuva kuracak gençlerimize 10 bin lira tutarında, iki yıl vadeli, faizsiz kredi imkanı sağlayacağız. Emniyet mensuplarımızın çalışma şartlarını ve özlük haklarını iyileştirecek, bu kapsamda polislerimizin ek göstergesini 3 bin 600'e çıkaracağız. Astsubaylarımızın intibaklarını yapacak, haklarını verecek, uzman jandarma ve uzman erbaşların tüm mağduriyetlerini gidereceğiz. Devletin asli ve sürekli hizmetlerinde çalıştırılan taşeron işçilere kadro vereceğiz. Köleliği andıran işçi çalıştırma düzenine son vereceğiz."

 

Bahçeli, kapatılan belde belediyeleri, özel idareleri ve köyleri yeniden kuracaklarını, kamuda sözleşmeli, geçici, 4B'li, 4C'li, vekil ve benzeri şekilde istihdam edilenleri kadroya alacaklarını ifade etti.

 

"Bölücülüğün ve terörün kökünü kazıyacak, milli birliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirecek yeni bir anayasayı inşallah hazırlayacağız" diyen Bahçeli, MHP'nin tek başına iktidarının, Türkiye'nin yeniden ayağa kalkmasını sağlayacağını iddia etti.

 

Bahçeli, konuşmasının ardından partililere karanfil attı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.