1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP, Başbakan'a 'Polis Akademisini' sordu
MHP, Başbakan'a 'Polis Akademisini' sordu

MHP, Başbakan'a 'Polis Akademisini' sordu

MHP, Başbakan Ahmet DAvutoğlu'nun cevaplaması isteğiyle 'Polis Akademisi'nde nelerin yaşandığını sordu? İşte MHP'nin soruları:

A+A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın imzası ile TBMM Başkanlığına gönderdiği soru önergesinde Polis Akademisinde ve Polis Kolejinde yaşananları ve mağduriyetleri sordu.

Soru önergesi şu şekilde:

"Bilindiği üzere Polis Koleji ve Polis Akademisi’nin kapatılacağı ya da dönüştürüleceğine dair yazılar basında yer almaktadır. Devletin kendi güvenliği ve Kamu düzeninin sağlanması iddiasıyla yapıldığı düşünülen bu dönüşüm hazırlığı kapsamında yapılacak olan yeni düzenlemeler bazı haksızlıkları da beraberinde getirmiştir. Bu okullarda okuyan öğrencilerin her biri Anadolu’nun çeşitli yerlerinden oldukça yüksek puanlar alarak çok iyi okullarda eğitim görebileceklerken bu okulları tercih etmiş başarılı öğrencilerdir. Bunların pek çoğu da ekonomik imkanları yeterli olmayan, kıt kanaat geçinen ailelerin çocuklarıdır. Ancak eğitimini bitirip Akademiye geçiş yapmayı bekleyen öğrenciler ve atama bekleyen Akademi mezunları böyle haksız bir uygulama ile karşı karşıya kalmışlardır.

 

Hal böyle iken,

 

1- 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Polis Kolejinden kaç öğrenci mezun olmuştur? Bunlardan kaç tanesi Polis Akademisine alınmıştır?

2- Polis Koleji’nden mezun olup Akademiye alınmayan öğrenci sayısı ne kadardır? Bunların üniversite sınavına bile girmelerine imkan vermeden açıkta bırakılmalarındaki gerekçeniz nedir?

3- Polis koleji mezunlarından sadece 80 tanesinin Akademiye alındığı diğerlerine ‘Bu yıl ihtiyaç yok’ diyerek yönetmelik değişikliğine gidildiği ve Akademiye alınanların Akp’li referansı ile seçildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bunu nasıl açıklarsınız?

4- Polis Akademisinin kapatılacağı ya da dönüştürüleceği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu dönem mezun olacak olan öğrencilerin yeni bir bölüm seçmeleri için zorlanmaları nasıl bir eğitim anlayışının eseridir?

5- Bu öğrencilerin YÖK’e bağlı başka üniversitelere gönderilmesi konusunda belirleyici şartlar nelerdir?

6- 4 yıl boyunca aldıkları eğitimin tamamen dışında bir bölüme gönderilen öğrencilerden nasıl bir verim beklenmektedir? Bu durumun doğuracağı sorunlar için bir araştırma çalışmanız olmuş mudur?

7- Bu okullarda okuyan genç değerlerimizin yaşadıkları bu travma ile psikolojileri nasıl düzelecektir? Başka üniversitelerde okuma imkanları vermek, onların gelecekle ilgili mesleki hayallerinin yerini tutabilecek midir?

8- Polis Koleji ve Akademisi öğrencilerimizin bu mağduriyetlerini giderme konusunda yapmayı düşündüğünüz bir çalışmanız var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.