1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MESLEKİ EĞİTİM KURSLARIYLA ÇİÇEK GİBİ BİR İŞİNİZ OLSUN
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MESLEKİ EĞİTİM KURSLARIYLA ÇİÇEK GİBİ BİR İŞİNİZ OLSUN

A+A-

Mersin Çiçekçiler  Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Şahbudak “ SODES Sevgi  Bahçesi Kadına Altınbilezik Güvencesi” SODES projesinde Suphi Öner Öğretmenevinde düzenlenen kahvaltılı toplantının açılış konuşmasında; Kalkınma Bakanlığı Tarafından Finanse Edilen Mersin Valiliği Koordinatörlüğünde Yürütülen SODES ( Sosyal Destek Programı) Kapsamında 2015 yılı Program Bazlı 2015-033-0204 Protokol numaralı Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odamızca  hazırlanan “SODES Sevgi Bahçesi Kadına Altın Bilezik Güvencesi ”Projesinde göçle gelen 18-29 yaş arası  genç 20 kadın ile 29-65 yaş arası 20 yetişkin, şiddet gören, işsiz, vasıfsız kadına  04 Ocak 2016- 12 Nisan 2016 tarihleri arasında, hafta içi her gün 14.00- 17.00 saatleri arasında günde 3 ders saati , toplamda 216 saat ile  3,5 ayda , tamamlanması planlanan" Bahçe Bakımı “modüler programında " Bitkilerde Büyüme Gelişme,  Bitki Organları, Meyvecilik, Üretim Teknikleri, Aşıyla üretim, Bitki Hastalıkları, Bitki Zararlıları, "Hastalık, Zararlılar ve Yabancı Otlarla Mücadele Yöntemleri " derslerinin yer alacağı  mesleki eğitim kursu düzenlenecektir. Dedi. 

Kahvaltılı toplantıda özellikle şiddet gören kadınlara vurgu yapan Şahbudak” Şiddet gerek dünyada gerekse ülkemizde çok ciddi toplumsal bir sorun. Kadına yönelik şiddet dendiğinde ne yazık ki fiziksel şiddet yani dayak, yaralama, taciz, tecavüz ve cinayet ilk sıraları alıyor Bunun yanında, şiddetin başka türleri de var. Örneğin kadının ev dışında çalışmasına izin vermemek, gelirine el koymak, ailesi ya da arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemek, hakaret etmek veya istemediği halde cinsel ilişkiye zorlamak da şiddettir. Bugün, fiziksel, duygusal/psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet veya şiddet tehdidi yüzünden her kesimden milyonlarca kadın baskı altında yaşıyor, toplumsal hayata daha az katılıyor, zorla evlendiriliyor, sakat kalıyor veya öldürülüyor. Üstelik şiddet aile içinde gerçekleştiğinde etkisi de daha yıkıcı oluyor. Toplum olarak şiddet konusunda ciddi eğitimler almamız gerekli diye düşünüyorum dedi. 

 

Başkan Ömer Şahbudak,Projemizin hedefi,18-65 yaş arası 40 kadına, Bahçecilik mesleğinde verilecek mesleki eğitimle çalışma hayatında mesleki bilgi ve beceri yetersizliği nedeniyle özgüveni yetersiz, iş bulmakta zorlanan, şiddet gören, işsiz ve vasıfsız genç ve yetişkin kadınların mesleki ve teknik olarak eğitilmesi, daha iyi koşullarda istihdam edilmelerinin sağlanması, yerel işgücü piyasasına nitelikli, sertifikalı iş gücü  haline getirerek istihdam edilmelerinin önünü açmaktır.  Diye ekledi.

Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Şahbudak,Projemizin nihai faydalanıcıları; işgücü piyasasına katılmamış, vasıfsız, işsiz, şiddet gören 18- 65 yaş arası 40 genç ve yetişkin kadın ile bunların aileleri,  yaygın eğitim kurumları, yerel yönetimler, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ve yerel işgücü piyasasındaki bahçecilik ve seracılık sektörü işverenleridir. Dedi.

Proje Koordinatörü İnci Tulunay tarafından Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası adına hazırlanan ve yürütülen SODES Projesi hakkında Tulunay”  2012 yılında “BİR BUKET Umut”, 2013 Yılında “Kadın Kalbiyle Çiçek Bahçesi” Ve 2015 Yılında “Sodes Sevgi Bahçesi Kadına Altınbilezik Güvencesi “ projelerimiz istihdam projeleri olup, Kalkınma Bakanlığından hibe almaya hak kazandı. Sosyal Destek programı (SODES) , dezavantajlı bölgelerimizin beşeri sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak amacıyla bu bölgelerdeki göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen bir sosyal kalkınma programıdır. SODES Projeleri ile istihdam edilebilirliğin artırılması, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarının sağlanması, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla bölgedeki çocuk, genç ve kadınların kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı verilmesi hedeflenmektedir. Dedi.

Proje Koordinatörü , SODES’in öncelikli hedef kitlesi yoksulluk ve sosyal imkânlara erişimde sıkıntı yaşayan; çocuklar, gençler, kadınlar, işsizler, yoksullar, göç etmişler ve kentlerin gecekondu bölgelerinde yaşayan bireyler ve gruplardır.” Dedi.

Proje Koordinatörü İnci Tulunay , Proje kapsamında ,Toroslar Halk Eğitim Merkezinde bir sınıfı Mesleki Eğitim Merkezi haline getireceğiz.Eğitimler bu merkezde deneyimli eğitmenler tarafından verilecek SODES Sevgi Bahçesi Kadına Altınbilezik Güvencesi “Projesi ile hedeflerinin , şiddet gören işsiz ve vasıfsız , göçle gelen 18-65 yaş arası 40 kadına, “Bahçe Bakımı” alanında mesleki bilgiler verilerek istihdam edilebilirliğinin önünü açmak, yapılacak olan toplantı, piknik ve gezilerle kursiyerlerin sosyal hayata katılımları sağlamak, ekonomik ve sosyal hayata katılmaları ile özgüvenlerini daha da güçlendirmeyi ve onların kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlamak olduğunu söyledi. İnci Tulunay, Kursa katılmak için 18-65 yaş arasında,  okur yazar  olmak  ve İŞKUR’ ‘a Kayıt yaptırmak gerekmektedir. Eğitimler ücretsiz olup, katılımcılara günlük 15 TL. Harcırah ve Mesleki Eğitim Sertifikası verilecektir.”dedi.Oda Başkanı Ömer Şahbudak ve Proje Koordinatörü İnci Tulunay özellikle projelerinin yürütülmesi sürecinde kendilerine koordinatörlük yapan Mersin Valiliği SODES Koordinasyon Birimindeki Uzmanlara da katkıları ve yardımlarından dolayı canı gönülden teşekkür ettiler.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.