1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MESKİ’DEN YANIT GELDİ..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MESKİ’DEN YANIT GELDİ..

A+A-

MESKİ’DEN YANIT GELDİ..

Su arıtma cihazı pazarlamacılarının yaptığı gösteri hala gözlerimin önünde..Açıkçası o manzarayı görüp cihazı almamak delilik ..Çünkü kimse çamurlu ve hatta içi bir avuç toz dolu suyu içmek istemez sanırım.. Sadece bu  tip cihazı alarak evine  ve  bürosuna koyabilenlerin dışında alamayanların bu suyu içtiğini düşündükçe ortada korkunç bir haksızlık olduğunu  düşündüm ve bu düşüncemi köşeme taşıdım. Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ a ithafen yazdığım yazıda suyumuzun ne kadar güvenli olduğunu sordum sizler için.Köşe yazıma istinaden MESKİ’ den gelen yanıtı aynen aktarmakta yarar görüyorum.Biraz uzun bulabilirsiniz.Fakat suyun hayati önemi göz önüne alındığında bunun pek te önemli olmadığını düşünüyorum.Meski Basın Yayın’ dan  sevgili ve çok değerli kardeşim Fatih Yıldırım’ ın konu ile ilgili telefon ile bizzat bilgi vermesi de konuya ne denli önem verdiklerini gösterdi bana.Fatih’ e gönülden teşekkür ediyor, bu cevabın üzerine musluklarımızdan akan suyu daha da güvenle içiyorum diyebilirim.En kısa zamanda davetlerine icabet ederek laboratuarını da gezmekte istiyorum.

MESKİ’DEN HABERCİ YAZARI İNCİ TULUNAY’IN KÖŞE YAZISINA CEVAP

 

20.06.2011 tarihli Mersin’de yayın yapan Haberci gazetesinin 2. sayfasında ‘’Sayın Belediye Başkanım Macit Özcan, Sizce Su Arıtma Cihazı Kullanmalı mıyız?" başlıklı, İnci Tulunay’ın köşe yazısında yere alan sorular hakkında Genel Müdürlüğümüzce açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

MESKİ Genel Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı vatandaş memnuniyeti odaklı hizmet üretimi anlayışı içerisinde sürdürürken, Mersin basınımızın ve sizin gibi duyarlı köşe yazarlarımızın çalışmalarımızı dikkatle takip etmesi bizi memnun etmektedir. Çeşitli marka portatif su yumuşatma cihazlarını tanıtmak ve pazarlamak için ev ev dolaşan bazı kişilerin, MESKİ’nin abonelere sağladığı suyun içilebilir nitelikte olmadığını beyan ettiklerine dair duyumları bizde almaktayız. Bu konu hakkında yazmış olduğunuz duyarlı köşe yazınıza başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Macit Özcan’ın önemsediğini ve bu konuda yazınıza istinaden vermiş olduğu direktifleri doğrultusunda köşe yazınızda endişe etmiş olduğunuz konular hakkında, yetkin ve güvenilir kadromuzla size ve vatandaşlarımız odaklı hizmet üretimini sürdürmekteyiz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Macit Özcan’ın adına size ve çalışma arkadaşlarınıza hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederiz. Yapmış olduğumuz hizmetlerin basın kuruluşları ve köşe yazarları tarafından değerlendirilmesi ve halkımızın bilgilendirilmesi aşamasında, duyarlılığı bizi son derece memnun etmektedir. Bahse konu olan köşe yazınız ile ilgili aydınlatıcı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Su arıtma cihazı satıcıları; tanıtımları sırasında değişik şovlar kullanmakta ve konu ile ilgili kimya bilgisi olması mümkün olmayan vatandaşı kandırmaktadır. Yapılan bu şovlardan birine sizde tanık olmuş ve yazınızda da bu konuya yer vermişsiniz.

Söz konusu su arıtma cihazı satıcıları bir bardak çeşme veya damacana suyuna iki tane metal çubuk sokup bunları bir pile (veya elektriğe) bağlıyor ve sistemi çalıştırdığında suyun içerisinde kahverengimsi bir renk ve çökeltiler meydana geliyor. Arıtma cihazından alınan suda ise bu tür bir değişiklik oluşmuyor ve pazarlamacı bu renk değişiminin ve çökeltilerin sudaki pisliğin bir göstergesi olduğunu ifade ediyor. Bu renk değişimi ve çökelti oluşumunun mekanizması şu şekilde özetlenebilir: Yukarıda yapılan işlem ilköğretimde tüm çocuklara gösterilen ve yaptırılan basit bir elektroliz olayıdır, ancak bir farkla. Kullanılan metal çubuklardan (elektrodlar) birisi özel olarak hazırlanmıştır. Elektroliz olayında kullanılan elektrotlar genelde çelik veya benzeri bir metalden üretilirken, burada anot ucunda kullanılan elektrot yüksek miktarda demirle kaplanmıştır.

Eğer su iletkense buradaki demir elektrottan serbest bırakılarak ortama karışır ve az miktarda renk değişimi ve çökelti meydana getirir, eğer suda bir miktar sodyum klorür daha doğrusu klorür varsa hem iletkenlik artacak hem de demirle klorür reaksiyona girerek bariz bir sarımsı-kahverengi renk değişimi ve çökelti oluşacaktır. Ancak ters ozmozla çalışan arıtma sistemleri suyun iletkenliğini ve özellikle de klorürü ileri derecede azalttıklarından renk değişimi ve çökelti oluşmayacaktır. Eğer arıtma cihazından alınan suya az miktarda sofra tuzu atasanız renk değişimi ve çökelti oluşumunun bu suda da olduğu kolayca görebilirsiniz. Yani sudaki renk değişimi ve çökelti kirlilikten değil vücudun dengesi için suda bulunması son derece önemli olan klorür gibi doğal bir iyonun doğal olmayan bir şekilde serbest demirle reaksiyona sokulmasından kaynaklanmaktadır. Söz konusu pazarlamacıların kapı kapı dolaşarak halka satmaya çalıştığı filtrelerden elde edilen su saf sudur ve içinde hiçbir mineral içermediği için insan sağlığına herhangi bir olumlu katkısı da yoktur. Çünkü sağlığımız için eser miktarda da olsa almamız gereken mineraller vardır ve asıl bunların yokluğunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Bu durumdan en çok da bebekler ve gelişme çağındaki çocuklar etkilenecektir.

Birçok su arıtma cihazı satıcısının, bu pazarlama tekniğini kullanmalarına rağmen olayın mekanizmasını bilmediklerinden dolayı bu tür yöntemlere başvurdukları, dolayısı ile müşteri konumundaki halkın yanı sıra satıcıların da konu hakkında bilgilendirilmeleri halk sağlığı açısından son derece önemlidir. Bir suyun kalitesi cihaz satıcılarının yaptığı gibi hileli “deney”ler ile değil; yetkin laboratuarlarca, ilgili yönetmeliklere göre yapılan analiz sonuçlarına göre değerlendirilmelidir. Şehrimizde kullandığımız Berdan suyu Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerince İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da denetlenmekte ve gerekli tüm analizler Tarsus da bulunan İçme Suyu Arıtma Tesisinden başlanıp musluklardan aktığı noktaya kadar MESKİ laboratuarların da sürekli olarak yapılmaktadır. Şebeke suyu ile ilgili şikâyeti olan vatandaşlarımızın suları; hiçbir ücret alınmaksızın MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuarımızda incelenmektedir.

Özetle içme suyumuzda insan sağlığını tehdit edecek hiçbir sorun bulunmamakla birlikte içme suyumuzu gönül rahatlığı içerisinde içebilirsiniz. Arzu ederseniz sizi ve diğer gazeteci meslektaşlarınızı laboratuarımızda ağırlayarak; tüm aşamaları ile analizlerimize katılımlarınızı ve akıllardaki tüm sorulara sizin aracılığınız ile de cevap olmayı isteriz.

           21.06.2011

                                                

                                                      M.Kamil ÜLGEN                                                                                                                                                                                                               Genel Müdür V.

.

                                                                 

                                                       

                                                                      

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.