1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. “ MERSİN SEYYARA TESLİM” VALİ BEY , BELEDİYELER SEYYARI KALDIRMIYOR
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“ MERSİN SEYYARA TESLİM” VALİ BEY , BELEDİYELER SEYYARI KALDIRMIYOR

A+A-

“ MERSİN SEYYARA TESLİM”                                 

  VALİ BEY , BELEDİYELER SEYYARI KALDIRMIYOR!

 

    Esnafın sırtında bir çok yük..

    Vergi , Bağ-Kur, eğer işçi çalıştırabiliyorsa işçi ücreti ki bu son senelerde neredeyse imkansız gibi, dükkan kirası, elektrik , su , telefon , bir de ev masrafları , okuyan çocuklarının masrafları derken nefes alacak hali kalıyor mu? Sanırım sizler bu satırları okurken nefesiniz kesildi , onlar ne yapsın?

    Seyyar satıcılar konusunda en çok etkilenen tarafın esnaf olduğu bir gerçek..Yerel yönetimler ise olaylara siyasi bir pencereden bakıyor ve oy kaygısı taşıyor.Bu nedenle Mersin esnafı dört gözle beklediği özel günlerde dahi mantar gibi türeyen seyyar satıcılar yüzünden satışlarında istediği verimi alamıyor. Yıllardır biriken Bağ-Kur primlerini onu bırakın vergi borçlarını ödeyemiyor. Hepsinin yüzünde bir umutsuzluk , güvensizlik hakim..

    Hatırlayalım, Mersin Valisi Akif Tığ İken Mersin Valiliği tarafından alınan kararlarla da seyyar satıcılık yasaklanmıştı. Dönemin Valisi Akif Tığ ve Emniyet Müdürü Akın Küçükbarak seyyar satıcılar konusu üzerinde hassasiyetle durdular ve hayli de önemli biri mesafe kaydettiler.,Mersin esnafı o günleri mumla arıyor.Sanırım valiliğin aldığı o kararlar hala geçerli..

    Oysa bugün Mersin" in ana caddelerine bir bakın.. Kaldırımlarda adım atacak yer  neredeyse yok ..Bir de şunu söylemek gerek, neredeyse her sektörün seyyarı var, kaçak kesim yapanları saymazsak , yakında tablalar içerisinde et satıldığına da şahit olursak hiç şaşırmam.Seyyar satıcılar kayıt dışı ekonomiyi tetiklemekle kalmıyorlar. Sayıları neredeyse onbinleri bulan seyyar satıcılar , sayıları altmış binlere varan esnafın ekmeğine göz dikmiş durumda.Seyyar satıcıların sayılarını ise dikkatten kaçırmamak gerek..Neden bu kadar insan seyyar satış yaparak hayatlarını kazanmaya çalışma yolundalar bunun da ayrı sorgulanması gerek.Aslında nedenini biliyoruz değil mi?

    Esnaf , dükkanın önünde satış yapma cesaretini gösteren seyyar satıcıyı belediyelerinin zabıta ekiplerine bildiriyor, ne yanıt aldığını merak ediyor musunuz?

Seyyar satıcıları ihbar etmek için hizmete açılan telefonları arayan esnaf  karşısındaki memurdan “Siz bizi mahvetmek mi istiyorsunuz?” , “Aç mı kalsınlar” , “ Biz onun malını alalım , o da akşam senin evini soysun olur mu?” , “ Bize ne , senin cebin dolacak diye ben canımı neden tehlikeye atacakmışım, polisi de yanımızdan çektiler bize ne biz canımızı yolda mı bulduk, bize bir şey olursa çoluğuma çocuğuma sen mi bakacaksın” “Alamayız, şu an ekipler başka bir görevdeler, başkan bir cenazeye gitti , arkasından çelenk götürdüler” diye cevap verebiliyor.Ya da eğer hasbelkader şikayet yerine gelirse seyyarı kaldırmak yerine , ara sokalara gönderiyor , zabıta gidince o tekrar esnafın dükkanın önüne geliyor.Esnaf zabıtayı tekrar arıyor, aldığı yanıt ilginç..“Bize almayın diyorlar , alamayız, İş Genel Meclisinden aradılar, partiden aradılar, falanca aradı, filanca aradı kaldırmayın dedi” ….Evet daha neler neler ? Ortada çok ciddi bir kontrolsüzlük olduğunu açıkça görülüyor.

 Esnaf seyyarla uğraşsa başı belaya giriyor, iş istenmeyen boyutlara ulaşıyor. Böyle bir sistem olur mu? Bunu yerel yönetimlerde biliyor fakat  anlamamakta neden hala ısrar ediyorlar… Anlaşılır gibi değil..

 Mersin Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında Mersin" in  tüm dinamiklerinin bir araya gelerek, seyyar satıcı sorununu vakit kaybetmeden masaya yatırıp, çözüm yolunda somut adımlar atılması için çalışmalar yapması gerektiğini düşünüyorum.Her belediye kendi sınırları içerisinde seyyar satıcılar için belirli alanlar oluşturup, onların da Mersin'in ekonomik anlamda kalkınmasına katkıda bulunmaları sağlanabilir değil mi? Seyyar satıcılar için her belediye kendi sınırları içerisinde bir alan belirler, toplar bütün seyyarları oraya ve bu alanı bir pazar yeri haline dönüştürür. İnsanlar da gider, orada alışveriş yapar.. Aslında yapılması gereken de bu..Çözüm bu kadar basitken, belediyelerin hala neden ayak dirediklerini anlamak güç..

 

   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.