1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MERSİN İÇİN SODES VAKTİ
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MERSİN İÇİN SODES VAKTİ

A+A-

MERSİN İÇİN SODES VAKTİ

SODES’ inde bir başlangıç, bir bitiş tarihi var hatta saati var..Bu yüzden SODES VAKTİ..Şimdi hazırlık zamanı..

Yoksulluk, işsizlik, göç ve kentleşme..

Ülkemizde,işgücüne dahil olmayan göç etmiş kadınların payı erkeklere nazaran çok yüksek..İşgücünde olmayan erkeklerin büyük çoğunluğunu öğrenciler ve emekliler teşkil ediyor. İşgücünde olmayan kadınların da doğal olarak büyük çoğunluğu ev kadınları ve öğrenciler..

SODES’in hedef kitlesi, dezavantajlı konumdaki çocuklar, gençler, kadınlar, işsizler, yoksullar, göç etmişler, yaşlı, özürlü, ve kentlerin gecekondu bölgelerinde yaşayan bireyler ve gruplardır.

Bu nedenle,hedef kitlenin  çoğunlukta olduğu  Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak,  Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Gümüşhane, Bayburt illerinde uygulanmaya başlandı.

Sosyal Destek Projesini Kalkınma Bakanlığı finanse ediyor. İl düzeyinde valiliklerin koordinasyonunda yürütülüyor.

İstihdam, sosyal içerme, kültür, sanat ve spor alanındaki projeler destekleniyor.

2011 yılında Mersin’ de SODES’ e dahil edildi.Proje kapsamında 2011 yılında 24 projeye onay verildi.O projeler şimdilerde uygulanıyor.Afişleri mutlaka görmüşsünüzdür.Şimdiye kadar dikkatinizi çekmediyse bundan sonra daha dikkatli inceleyin lütfen..

Uygulama sürecinde yerel yönetimlerin geniş bir biçimde yetkilendirildiği sosyal sorunlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen insan odaklı bir program olan SODES’ in 2012 Yılı Teklif çağrısı için son gün 15 Mayıs 2012..

         Mersin Valiliği’ nin Web sayfasından  başvuru formunu indirebilirsiniz.             

                      SODES’e Kamu kuruluşları, İl/ilçe özel idareleri,  Belediyeler, Mahalli idare birlikleri, Üniversiteler,Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, Sivil toplum kuruluşları başvurabilir

         Projelerin seçimindeki kriterler; SODES amaçlarına uygunluk, sürdürülebilirlik, projenin amacı, faaliyetleri ile bütçesi arasındaki tutarlılık,  projeyi öneren kuruluşun proje yürütme kapasitesi, projenin hedef gruplar üzerinde yaratacağı etkiler, proje hedef kitlesinin genişliği ve ilin öncelikleridir.Daha fazlası için internet emrinizde.

Sizinde Mersin’in başta gelen sorunları arasında yer alan göç ile gelen işsizlik ve yoksulluğa karşı bir proje fikriniz varsa , arkanıza alın bir belediyeyi,bir kamu, kurum ya da kuruluşlarından birini işe girişin.Haydi daha ne duruyorsunuz?

Son gün 15 Mayıs..

Bir de küçük bir dileğim var, umarım bu projelerin ardından yetişen  insanlar, mesleki bilgilerini değerlendirebilecekleri bir iş bulabilirler ya da kendi işlerini kurabilirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum