1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MERSİN DEVLET HASTAHANESİNDE BİR KAÇ GÜN...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MERSİN DEVLET HASTAHANESİNDE BİR KAÇ GÜN...

A+A-

Artık bilinçli ya da bilinçsiz hemen hemen herkes sağlığının ne denli kıymetli olduğunun farkında..

Uzun zamandır çektiğim ağrılara rağmen bir türlü ameliyat fikrine alışamadığım için yanaşmadığım hastahaneye de gittim sonunda.Gitmekle kalmadım,ameliyat bile oldum.Baktım ki dünyadan bir şey götüremiyorum o da kese bu da kese deyip,safra kesemi devlet hastanesinin patoloji servisine bırakıp çıktım.Artık bir safra kesem bile yok.Şaka bir yana, Mersin Devlet Hastanesinde yaşadığım bir kaç günün çok büyük önemi var benim için..Mersin' de bulunduğum 21 yıl içinde bir çok kere geldim bu hastaneye.. 100 yıllık geçmişi geride bırakan hastanemizin olumlu ya da olumsuz bir çok yanlarını gördüm bu seneler içinde.

Sürekli kalabalıktır.Sıra hala var..Sıra almak için sabahın ilk saatlerinde kapıda kuyruklar oluşur.Yani sıra alma sırası bile var. O kadar kalabalığa dayanamayan ve daima bozularak sürekli akan ya da hiç akmayan tuvalet muslukları var. Biliyor musunuz erkek tuvaletleri bayanlarınkinden temiz hatta hayli temiz.Bir de kadın olacaklar diyesi geliyor insanın.Öyle değil mi? Hasta çok fakat malesef yatak sayısı ve personel az.

Her sabah yeniden açılan kapıların ardından başlayan başdöndürücü tempo haftanın beş günü devam ediyor.Personel her gün aynı ve rutin çalışmaları tekrar tekrar yaşıyor.

Tıbbi tetkikler sırasında utanarak izlediğim ve yaşadığım birkaç tablo vardı. Kadın ve erkeğe aynı odada yan yana sadece paravan ile ayrılmış yarı açık yarı kapalı kapısı sürekli işlek bir odada yarı kapalı yarı açık bir perdenin arkasında yarı çıplak E.K.G çekilmesi ve ultrason odasında yine kadın ve erkeklerin aynı anda muayene edilmesi sonucu göze çarpan olumsuz tablo.Hasta çokluğundan çabuk ve acele ile yapılan ultrason muayenesinde hasta ya da personelin sürekli giriş çıkışına dayanamayarak açık kalan kapıdan izlenen yarı çıplak kadın ya da erkek hastalar..Kadınlar yan yana diziliyor , üstlerini çıkarıp sıralarının gelmesini bekliyorlar.Sanırım bunun demokrat ya da muhafazakar olmak ile hiçbir alakası yok .Sadece insan olmak ile alakalı.. Tabii bunun adı hizmet vermek.Hasta çok ,vakit az, cihaz kısıtlı..Personelinde işi zor..Elinden geleni yapıyorsa da çoğu zaman tepesi de atık vaziyette.Çünkü hastalar bilinçsiz.Her gün aynı tempo aynı sorunlar, aynı sorular..Dayanmak hayli güç bunun da farkındayım.

Beni ameliyata ikna eden, hem de devlet hastanesinde ameliyat olmamı ısrarla tavsiye eden küçük oğlum Cem Kadir..Acil Tıp Teknisyenliği son sınıf öğrencisi olan oğlum stajının bir kısmını Mersin Devlet hastanesinin cerrahi servisi ve ameliyathane bölümünde yaptı.Bu sırada yaşadığı deneyimler sonucunda edindiği izlenimler beni hayli etkiledi desem yalan olmaz. Çalışmalarını hayranlıkla izlediği Op.Dr.Veysel Ersoy' a ayrı bir sempatisi, güveni ve inancı vardı. Oğlum, Veysel Bey' i ameliyat sırasında bir çok kere izlemiş bunun sonucunda benim ameliyatımı da Op.Dr.Veysel Ersoy yaptı.Tabii ki o bunu bilmiyordu polikliniğinde ona muayene olduğumda hakkında edindiğim fikirlerden haberi bile yoktu. Kapalı tabir edilen laporoskopi yöntemiyle ameliyat oldum.Hayli uzun süren bekleyişten sonra gelen ameliyat sırasının ardından narkozuydu , ameliyatıydı, ayılmasıydı derken bir saat sonra servisteydim.Ameliyat önlüklerini çıkarıp eşofmanlarımı bile giydim.Ameliyat olmuştum ve yarım saat sonra ayaktaydım..Bir gece kaldım serviste , ertesi gün taburcu oldum.O gece nöbetçi olan hemşire Devrim Hanım' dı. Hayli nazik , gayet sakin ve pozitif bir hemşire..

Hastanemizin tüm kısıtlı imkanlarına rağmen olumlu çalışmalarından dolayı Başhekim Yavuz Gözükara ve müdür yardımcılarından Arife Ünüvar' a

Hastaları ile bire bir ve içtenlikle ilgilenen mesleğinde çok başarılı bir hekim olan Op.Dr.Veysel Ersoy'a,Cerrahi Servisi kat hemşireleri Devrim Hanım, Hatice Hanım ve Naciye Hanım ' a, başarılı çalışmaları ve nazeketlerinden dolayı teşekkür ediyor, meslek hayatlarında başarılarının devamını diliyorum.

Ameliyatım sırasında yanımda olan, moral ve neşe kaynaklarım,oğlumun arkadaşları ve benim manevi evlatlarım, İMKB Mersin Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinden Zeynep, Faruk ve Emin’ e yürekten teşekkürler ediyorum.Kesinlikle çok başarılılar, serumumu onlar taktılar..Hep yanımdaydılar, okul ve hastane arasında mekik dokudular.Sağolun çocuklar..

Bana refakat eden, sevgisi ve neşesi ile moral kaynağım olan sevgili kardeşim Naile Koçakoğlu’ na ve gerek ziyaret ederek gerekse telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten tüm arkadaşlarıma da teşekkürler ediyorum.

Onlar gelecekte sağlımızı teslim edeceğimiz nesiller, İMKB Mersin Sağlık Meslek Lisesi İdarecileri ve öğretmenlerini de bu gençlerin yetişmelerinde gösterdikleri başarı ve özveriden dolayı kutlamak istiyorum.

Olmasın deriz de önleyemeyiz hastalıkları..Canlı olan her yerde canlının her yerinde nüksedebilen hastalıklar için mücadele eden, araştırma yapan,cihaz ve aletlerin geliştirilmesi için çaba harcayan, sağlık alanında çalışan ve işini gerektiği gibi yapan herkese sonsuz teşekkürler..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.