1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankasının faiz kararı
Merkez Bankasının faiz kararı

Merkez Bankasının faiz kararı

Siyasilerin yaklaşan seçim öncesi yüksek oranlı indirim taleplerine karşın enflasyonu işaret eden ve erken bir faiz indirimine gerek görmeyen Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün rutin PPK toplantısında politika faizinde ölçülü bir indirime gitmesi bekleniyor.

A+A-

Merkez Bankası merakla beklenen Para Politikası faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası, politika faizinde çeyrek puanlık bir indirime gitti.

Politika faiz oranı Yüzde 7,75'ten Yüzde 7,50'ye indirildi. Faizin üst bandı yüzde 11,25'ten 10,75'e çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "faizi indir" diye açıklamalar yaptığı Merkez Bankası, politika faizi konusunda kararını açıkladı.

Politika faiz oranı 0,25'lik bir indirimle yüzde 7,50 seviyesine indirildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI VERDİ

‘Faiz indir’ baskılarının altında ocaktan beri sıkıntılı bir dönem yaşayan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugün yılın ikinci toplantısını yaptı. Piyasada politika faizinde 25 ya da 50 baz puanlık bir indirim olabileceği tahminleri yapılırken kredileri rahatlatmak için üst bantta da bir indirim olabileceği belirtiliyordu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığındaki para kurulu politika faizini 25 baz puan indirildi. Üst bandı 50 baz puan, alt bandı ise 25 baz puan indirdi. Politika faizi yüzde 7.5’e, üst sınır yüzde 11.25’ten 10.75’e. alt sınır ise yüzde 7.50’den yüzde 7.25’e düşürüldü. Siyasilerin istediği gibi üst bantta indirim yapan Merkez Bankası politika faizinde ise sınırlı bir indirim yaparak piyasanın beklentisini karşıladı.

Merkez Bankası açıklamasında “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir. Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir. Gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığı da dikkate alan Kurul, faiz oranlarındaki indirimin ölçülü tutulmasını uygun görmüştür.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır” denildi.

Reuters'ın toplam 19 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette 14 katılımcı TCMB'nin politika faizinde ölçülü olarak nitelendirilen 25 ile 75 baz puan arasında bir indirim beklerken, beş katılımcı ise politika faizinin sabit tutulacağını öngördü.

Ankette faiz indirimi bekleyen 14 kurumdan sekizi 25 baz puan, beşi 50 baz puan, bir katılımcı ise 75 baz puan indirim öngördü.

Faiz koridorunun alt bandı olan mevcut yüzde 7.50 seviyesindeki gecelik borç alma faizine ilişkin tahmin veren 19 katılımcıdan 14'ü indirim öngörürken bu sayı üst bantta daha az oldu.

Ankette yüzde 11.25 seviyesindeki faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizine tahmin veren 19 katılımcıdan 10'u, Piyasa Yapıcı (PY) bankalara uygulanan yüzde 10.75 seviyesindeki borçlanma imkanına ilişkin faize tahmin veren 16 katılımcıdan ise yedisi indirim öngördü.

İkinci yarıyı FED şekillendirecek

Reuters anketinde önümüzdeki döneme ilişkin politika faizi beklentileri ise ilk çeyrek sonuna kadar sadece indirimleri içerse de yılın ikinci yarısında ise beklentiler birbirinden farklılaşıyor.

Yılın ikinci yarısında Fed'in izleyeceği politikanın belirleyici olacağını söyleyen analistler, TCMB'den politika faizinde artırım olasılığı da dikkat çekiyor.

Yıl sonundaki politika faizi beklentisine dair soruya yanıt veren 12 katılımcıdan üçü TCMB'nin ikinci yarıda faiz artırımına gitmesini beklerken, bazı katılımcılar, bu dönemde politika faizinin sabit tutulacağını ancak likidite adımları ile sıkılaştırma yapılabileceğini belirtiyorlar.
    
Siyasilerin faiz indirimi isteği

TCMB Başkanı Erdem Başçı, Ocak ayında yıllık enflasyonun 1 puanın üzerinde düşmesi halinde 4 Şubat'ta ara PPK'yı toplayarak faiz indirimi yapılabileceğine işaret etmiş ancak enflasyondaki düşüşün bu oranının altında kalması ve kurdaki yukarı yönlü hareketlenme nedeniyle erken faiz indirimine gitmemişti.

TCMB'nin faiz indirimlerini hızlandırmasını isteyen siyasilerin açıklamaları TCMB'nin erken faiz indirimine gitmemesiyle sertleşirken; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Adı bağımsız kurul, bağımsız, böyle olunca gelinen nokta maalesef bu" diyerek, TCMB'nin bağımsızlığını dahi gündeme getirmesi bu dönemde TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden hatırı sayılır biçimde negatif ayrışmasına neden oldu.

TCMB'nin her ne kadar önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine devam edeceği yüksek ihtimal olarak görülse de indirimlerin siyasilerin bu yönde artan baskıları ardından gelecek olması Merkez Bankası'nın kredibilitesine dair soru işaretlerini yeniden gündeme getirdi.

Ekonomistler enflasyondaki düşüşün faiz indirimlerini meşrulaştırdığını belirtirken, hükümetten gelen açıklamaların Merkez Bankası'nın kredibilitesine zarar verdiğini, TCMB'nin kararları ekonomik nedenlerle alınmış olsa bile dışarıdan böyle görünmediğini belirtiyorlar.

Son dönemde ise eleştirilerin yerini Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in TCMB'ye güvenlerini gösteren açıklamalarının alması TL'deki negatif ayrışma trendini tersine çevirdi ve geçen hafta 2.51'in üzerine çıkarak tarihi zirveyi test eden dolar/TL daha sonra 2.45'li seviyelere geriledi.

TCMB Ocak ayı rutin PPK toplantısında enflasyon görünümündeki iyileşmeye dikkat çekerek politika faizinde altı ay sonra ilk defa indirime gitmiş ve yüzde 8.25 olan faizi yüzde 7.75'e çekmişti.

TCMB'nin 24 Şubat'ta saat 1400'da açıklayacağı karara ilişkin ekonomistlerin tahminleri şöyle:
    
 Kurum                  1 Hafta Repo       Borç Alma          Borç Verme
                                                                   
 ABank                      7.50              7.00              11.00
 Ak Yatırım                 7.25              6.75              11.25
 BGC Partners               7.75              7.50              11.25
 Burgan Yatırım             7.75              7.50              11.25
 Erste Group                7.75              7.50              11.25
 Finansbank                 7.50              7.25              11.25
 Halk Yatırım               7.50              7.25              11.00
 HSBC Portföy               7.25              7.00              11.25
 ING Bank                   7.25              7.00              11.00
 İş Yatırım                 7.50              7.00              10.50
 JPMorgan                   7.50              7.00              11.25
 Odeabank                   7.25              7.00              10.75
 Oyak Yatırım               7.50              7.00              11.00
 TEB                        7.00              6.75              10.75
 TFKB                       7.75              7.50              10.50
 Ünlü Portföy               7.25              7.00              11.25
 Vakıfbank                  7.75              7.00              10.75
 Yatırım Finansman          7.50              7.00              11.25
 Ziraat Yatırım             7.50              7.25              10.50

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.