1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası'ndan faiz kararı
Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. İndirime gitmeyen Merkez Bankası, faiz oranını sabit tuttu.

A+A-

Erdoğan ile yapılan görüşmeden sonra ilk defa bir karar alacak olan Merkez Bankasının ne yapacağı merakla bekleniyordu. Yeni kararda Erdoğan'ın söyledikleri dikkate alındı mı?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizlerini beklendiği gibi yüzde 7.5’te sabit bıraktı.

PPK sonrası yapılan açıklamada; uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemlerin enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini olumlu yönde etkilediği belirtilerek “Öte yandan küresel piyasalardaki belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışlar para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirmektedir. Bu doğrultuda Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır” denildi.

GÖZLER BU KARARDAYDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkez bankası’nı son dönemde sert sözlerle eleştirmişti. 2014 yılının başında piyasalarda yaşanan dalgalanma sırasında faizlerin 5.5 puan artırılmasının ardından Erdoğan, bir süre bekledi, nisan ayından itibaren de faizlerin tekrar düşürülmesi gerektiğini dile getirmeye başladı.

Mayıs ayında yapılan PPK’da faizlerin yarım puan indirilmesini yetersiz bulan Erdoğan, “Sen dalga mı geçiyorsun? Yükseltirken 5 puan birden yükseltiyorsun, şimdi yarım puan indiriyorsun” çıkışını yapmıştı.

Daha sonra da Erdoğan, Başçı’yı “Artık yetti”, “Ha vakti dolar, dolduğu zaman da tabii biz gereğini yaparız, ayrı mesele, bu işi çözmek zorundayız” , “Ey Merkez Bankası neyi bekliyorsun?” diye eleştirmişti.

Başçı, 27 Ocak tarihinde düzenlediği basın toplantısında enflasyonun yüzde 1’in üzerinde inmesi halinde PPK’yı olağanüstü toplayıp faizleri indirebileceğini açıkladı. Ancak enflasyon yüzde 1’in altında gerçekleşince toplantıyı iptal etti.

24 Şubat tarihinde faiz indirdi ancak bu yeterli olmadı. Cumhurbaşkanı Başçı’yı son olarak vatana ihanetle suçladı. PPK’nın faiz kararından bir gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan esnaf toplantısında Merkez Bankası’nı yine sert bir şekilde eleştirdi. Aynı gün akşam saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan baş başa 2,5 saat görüşünce kulislerde istifa söylentileri çıktı. 26 Şubat tarihinde ise Erdem Başçı sağlık sorunları nedeniyle Banka Meclisi toplantısına katılmayınca istifa söylentileri iyice arttı. Başbakanlık istifa söylentilerini yalanladı. Kur 2.64’lere çıkınca Cumhurbaşkanı Erdoğan BAbacan ve Başçı ile görüştü daha sonra da işin tatlıya bağlandığını  açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.