1. YAZARLAR

  2. Gürhan GÜRSES

  3. MEMLEKETİMDEN SEÇİM MANZARALARI
Gürhan GÜRSES

Gürhan GÜRSES

Yazarın Tüm Yazıları >

MEMLEKETİMDEN SEÇİM MANZARALARI

A+A-

Sayın okuyucular 2009 yerel seçimleri acısıyla, tatlısıyla, ilginçliğiyle, tuhaflığıyla sona erdi. Hafızamıza nakşettiğimiz hususları bir de bizden okuyun dedik. Ola ki bir hüzün, bir ders, bir gülümseme, bir şaşkınlık, bir bu kadar da olmaz lafzı ortaya koyalım diye. Umarım bizi hoş görür, bunları da seçimin ülkede yaratmış olduğu cereyana ve heyecana verirsiniz.
Bu seçimin havasını kesinlikle değiştiren ve bütün memleketi üzen helikopter kazası ile hatmi kelam eyleyelim. Sivas ilimizin nazarında “Vefa”nın sadece İstanbul’da bir semt adı olmadığı bizlere seçim sonucu ile beraber hüzünlü bir şekilde iletildi. Memleket insanının duyarlılığı, ne olursa olsun kadir şinaslığı, hak verirliği ve bütün toplumu derinden etkileyen bir fecaat karşısında almış olduğu bu tavır alkışı hak ediyor. Seçimin en şık hareketiydi bu. Bununla beraber bütün siyasi parti liderlerinin açıklamaları, mitinglerini iptal etmeleri, bazılarının kazanın olduğu ilçede adayını çekmesi vesaire vesaire. Hepsi de çok güzel hareketlerdi bunlar kabilinden zarif mesajlardı topluma. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyor kalanlara da illa ki kardeşlik için, beraberlik için, demokrasi için ülkeyi sarsacak ölümlerin olması mı gerekir diye söylemeden geçemiyorum!
Belediye başkanlığına demir atanlar vardı bu seçimde.20 yılı aşkın olarak belediye başkanlığı yapıp artık yüzleri eskimiş olanlar tekrar kazandılar. Demek ki bir keramet var bu adamalardaki kazanıyorlar. Ne yapalım, başarılarının daim olmasını diliyorum. Çok istikrarlı bir seçmen profili ve adayları. Millet bildiğini okur kimseyi takmaz.
Ayrıca seçime bir hafta kala beyin kanaması geçirip vefat eden 38 yaşındaki “Güler yüzlü büyük başkan” sloganlı Mehmet BOZKURT Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Oymapınar Beldesi’ nde seçimi kazandı. Kazandı kazanmasına ama vefat olduğundan ‘seçimi ikinci gelen partiye’ kaldı başkanlık. İşte kızılca kıyamette o zaman koptu. İkinci partiye değil de rahmetlinin ekibinden birisine verilsin diye ayaklandı yöre halkı. Annesi perişan bir halde; oğlunun hakkı olan koltuğun rakip partiye verilmesine karşı olduğunu, oğlunun partisinden birisine verilmesinin hak olduğunu dile getirdi gözü yaşlı bir şekilde. Gelin işin içinden çıkın şimdi. Bir yandan kanun, bir yandan vicdan!
Ardahan’ın bir beldesinde “Seçimin en garip adayı” olarak kendisini lanse eden ve kendisini taşıyan aracı ata da Garip adını veren aday, seçimi at üstünde dolaşarak tamamladı. Afişlerini atın sağına ve soluna asan aday 22 oyda kaldı. Bir garip seçime girmiş duyalar, 22 kişi oy vermiş diyeler. Demek ki garip olmak yetmiyor. Gariplik para etmiyor anlaşılan!
Bingöl’de ise 29 Mart Yerel Seçimi’nin en renkli adaylarından birisi olan; kasketli, şalvarlı, cepkenli ve zincirli saatli Bağ kur emeklisi F.B.76 oyda kaldı.100 bin TL’ye sattığı dairesinin parasını harcayarak seçime giren F.B. son mitinginde Bingöl’de 10 bin kişiye hitap ettiği halde sadece 76 oyda kaldı. F.B. yorumlarında çok acı bir tabloyla karşı karşıya kaldığını ifade etti.
Günlerce at üzerinde dolaşan sonra atının huysuzluğu üzerine model düşürüp eşeğe binen komik ve makara aday bir sonraki seçimde yine aday olacağının müjdesini Bingöl’ün ehli keyif seçmenine verdi. ”Emekli olarak sizlere ne zararım oldu? Utanmazlar, oy vermediyseniz katılmayadınız arkamdan!” diye bir cümle kurdu. Son mitinginde arkasında 10 bin kişinin olduğunu ama her şeyin son gecede diğer siyasi parti adaylarınca hal edildiğini dile getiren F.B.kendisini kandıranlara hitaben; “Elleri kolları, kırılsın.” şeklinde bedduada da bulundu.
Bir başka garip olay ise ülke basının tamamı tarafından haber yapılan; “Sandıkta 400 TL çıktı” haberi idi. Antalya’da dalgınlıktan dolayı muhtarlık seçim pusulasına sarmış olduğu 400 TL’sini de sandığa atan 55 yaşındaki amcamız durumu fark ettikten sonra sandık başkanına doğru yandım anam şeklinde koşar. Bir gün sonra ilçe seçim kurulu dalgın ve şaşkın amcanın parasını verir. Ama parayı sarmış olduğu pusuladaki oyu yanmıştır ve kül olmuştur.
Seçimin bir başka akıllarda kalan karesi ise Başbakanın Niğde mitinginde başbakanın koltuk arasına sıkıştırdığı kellesi ile ülke magazin basının göz bebeği olan adaydı. Niğde Bozköy Beldesi belediye başkan adayı seçim mitinglerinde başbakanımızın koltuklarının altında kafasını çıkartarak medyada ön plana çıkmıştı ama sandıkta 3. olarak koltuktan düşmüş bir hale geldi.
Oy istemeye gider bir eve siyasilerden bir tanesi. Yaşlı bir nine var gittiği evde. “Nineciğim falanca partiden geliyorum oyunu bana verir misin?” diye talepte bulunur yavuz siyasetçi. Nine ise kimseye aldırış etmeyen bir ton ve kıvamda eliyle belli bir noktayı işaret ederek şunu söyler: “Ben köprüye oy vereceğim.” Bizimkisi afallar, köprü de ne, köprü de kim diye? Sonra açıklama gelir nineden: “Bak şu bizim köprüyü yapan adama oy vereceğim, o köprü olmasa idi şehir merkezi ile irtibatımız kilometrelerce artacaktı” diye köprüyü işaret eder yeniden. “Oyumu köprüye vereceğim” lafı siyaset literatüründe geldiğimiz noktayı göstermek açısından ve memleketin asıl sahibi olan halk nezdinde önemli bir noktadır diye düşünüyorum.
Bu seçimde seçim kavgaları ve bu kavgalar sonucundaki ölümler “Hangi asırdayız?” sorusunu gündeme getirdi. Ekseri muhtarlık seçimindeki iki yakın adayın yarışması neticesinde patlak veren olaylar ölümlere neden oldu. Erzurum’da, Urfa’da, Diyarbakır’da, Afyon’da çıkan hısım muhtarlık kavgalarında bir kısım insan hayatını kaybetti. Akıl kârı olmayan bu kavgalar daha çok kişinin canını yakacağa benziyor.
Şunu hiç kimse unutmasın lütfen! Beş sene sonraki seçimlerin yarışı inanın bugün başlıyor. Beş sene sonra önünüze bugün sarf ettiğiniz olumsuz ve kırıcı sözler serilmesin lütfen. Bizden söylemesi, insanın yüreğine dokunan bir laf, onurunu inciten bir söz tamir edilemez.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.