1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MEMLEKET KAZAN , LİDERLER KEPÇE!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MEMLEKET KAZAN , LİDERLER KEPÇE!!

A+A-

MEMLEKET KAZAN , LİDERLER KEPÇE!!

 

            Parti liderlerinin memleketi karış karış gezmesi ve propaganda yapması sonucu , neredeyse bir seçim havasına bürünen referandum oylamasında sanırsınız ki hükümet değişecek. Evet belki bu bir genel seçim değil, zaten seçim değil, yeniden düzenlenen anayasanın halk oyuna sunulması fakat gelin görün ki bu tamamen  "Recep Tayyip ERDOĞAN ve AKP zihniyetiyle yola devam mı, yoksa tamam mı?" şekline dönüştü.

            Bu oylamadan çıkacak sonuç güven oylaması olarak ta algılanacak ve önümüzdeki seçimler için hükümetin şansını da ortaya koyacak gibi görünüyor.

            Anayasa değişecek, bu milletin ne kadar aleyhine, ne kadar lehine olacak! 1982’de düzenlenen anayasa değişecekse böyle mi değişmeli? Kim ne kadar anlıyor, kim doğru söylüyor, kim kimi kandırıyor, halk nasıl kandırılıyor? Her alanda olduğu gibi bunda da olaya tamamen şüpheci ve temkinli yaklaşan çok ..

Başbakan ve diğer parti liderleri illerdeki parti teşkilatlarının düzenlediği mitinglerde, ellerinde mikrofon bir sağa bir sola aynı şeyleri söyleyip dursunlar, birbirlerine çamur atadursunlar, ya da biz attıklarını sanalım!

Bu arada memlekette neler oluyor?     

            ÖSYM başkanı, tarihi ÖSS sıralama hatasını kabul etti .. ÖSYM başkanının kabul ettiği tarihi ÖSS sıralama hatası 1.4 milyon adayı etkiledi. Gelecek endişesi taşıyan gençler ve aileleri kime ve ya nereye , ya da hangi kuruma ne kadar güvenecekler?

Türkiye'deki sınav sisteminde skandal üstüne skandal yaşanıyor. KPSS’deki kopya rezaletinin ardından YGS ve Açıköğretim sınavlarında da kopya çekildiği ortaya çıktı.

            Başbakanlık, Türkiye’nin yoksulluk haritasını çıkarıyor. Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan  “Türkiye’de Ailelerin Refah Düzeyi Araştırması” ile vatandaşların gelir düzeyi ve mülkiyet gibi ekonomik temelde farklılaşmaların yanı sıra; sosyal ve kültürel farklılıklar da irdeleniyor.Yoksulluk var ki haritası çıkarılıyor..

Şimdi  yoksul bir ülkede okumaktan başka çaresi olmadığını düşünen gençlerimiz, şaibeli sınavlar sonucunda altüst olan morallerini referandumdaki oylamalarında göstereceklerdir.    Çoğu 18 yaşını doldurmuş ve ilk kez oy kullanacak gençler için  bu referandum, kendilerine yapılan haksızlıkların farkında olanlar için bir seçim niteliği taşıyacaktır, buna eminim ..

06/09/2010

İnci Tulunay

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.