1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. MEKKE, TİCARET MERKEZİ Mİ OLUYOR?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

MEKKE, TİCARET MERKEZİ Mİ OLUYOR?

A+A-

Milyonlarca Müslümanın gittiği kutsal topraklarda farklı şeyler oluyor.

Daha iki hafta önce Kabe'de 107 kişinin öldüğü vinç kazasından sonra bu yıl ikinci büyük kaza haberi İslam alemine ikinci büyük acı yaşatmıştı.

Mina'da 753 kişinin öldüğü, 887 kişinin yaralandığı izdiham faciası, son yıllların en büyük kazalarından biri sayılıyor...

30 yılın en şiddetli fırtınalı yağışlar nedeniyle Kâbe'nin etrafı göle döndü.

Ne oluyordu Kutsal topraklarda?

 

ŞİDDETLİ YAĞMUR VE ŞİMŞEKTEN KAÇARLARKEN...

2 milyon hacı adayının katıldığı Cuma namazının ardından şiddetli rüzgarla beraber Mekke'de kum fırtınası ve 17.00 sıralarında ise yağmur başlamıştı. Fırtınayla birlikte aniden bastıran şiddetli yağış Mekke'de hayatı felç etmişti. Hacı adayları Mescid-i Haram'ın kapalı alanlarına sığınmıştı.. Gökyüzünde şimşekler çakarken, hacı adayları da telbiye ve tekbirler getiriyordu. Tam bu sırada Yıldırım, Kâbe'nin etrafında duran vinçlerden en büyüğüne isabet etmiş, yıldırımın etkisiyle vinç, Kâbe'nin doğusundaki revakların üzerine devrilmişti. O mekanda bulunan hacı adayları vincin altında kalmış, 107 hacı adayı yaşamını yitirirken, 238 kişi de yaralanmış, ardından Mescid'i Haram'da can pazarı yaşanmıştı.

Hac'da izdiham: En az 753 ölü, 887 yaralı

Hac için gelenlerin barındığı Mina çadır kentinde çıkan izdihamda en az 753 kişinin öldüğü ve 887 kişinin yaralanmıştı. Buradaki izdiham, şeytan taşlama alanında değil, Hamarat Köprüsü girişinde gerçekleşmişti. Mekke yakınlarındaki Mina çadır kentinde yüz binlerce hacı adayı “şeytan taşlama” sırasında izdihamın ortasında kalmıştı.

Çok enteresan olan şey son 40 yılda hac mevsimi sırasında meydana gelen 15 ölümlü kazadan 8'inin şeytan taşlama sırasında veya gidiş-dönüş yolunda meydana gelen izdihamlar nedeniyle yaşanmıştı. 
 

Suudi Arabistan yetkilileri NE YAPIYOR

Kâbe'de son yıllarda ziyaretçi sayısının artmasıyla Ramazan ve Hac mevsimindekine benzer sürekli yoğunluk yaşanıyor. Her sene Umre ve Hacca gelenlerin sayısı artıyor. Hac döneminde Mescid-i Haram'da hacıların daha rahat Hac ve Umre ibadetlerinin yerine getirebilmeleri için Suudi Arabistan yetkililerince Mescid-i Haram çevresinin genişletilmesi kararı alındı. Bu durum, "Osmanlı mirasının kaldırılmaya başlanacağı" şeklinde algılanmış olsa da Suudi Arabistan meseleye bir yatırım olarak yaklaşıyor diye düşünmek daha mantıklı olabilir. Çünkü, ne kadar hizmet verilirse o kadar para kazanılıyor. Ne var ki genişletme çalışmaları için kurulan yaklaşık 50 büyük vincin görüntüsü, Kâbe'yi dini bir alandan çok inşaat alanına dönüştürmüştü.

KÂBE MANZARALI OTEL ODALARI için değerler yok edildi

Hizmet yapalım derken, Kâbe’nin etrafında son 20 yılda İslam mirasını yok eden yıkımlar yapıldı. Uzmanlara göre Kâbe manzaralı arsaların m2’si 80 bin dolar. Ancak bu işler için bir çok manevi değerler de yok edildi.

Mesela: Hz Hatice’nin evi yıkılarak yerine abdesthane yapıldı.

Hz. Ebû Bekir’in evi yıkılıp yerine 31 katlı Hilton Oteli yapıldı.

Ebû Bekir Camisi’nin arazisine ATM makinaları yerleştirildi.

Osmanlı döneminde Mekke’yi korumak için yapılan 350 yıllık Ecyad Kalesi, yerle bir edilerek  yerine Zem Zem Towers yapıldı.

Hz. Muhammed (sav)’in doğduğu ev bile yıkım tehdidi altında.

Devam edecek olursak Suud’ların bu konudaki vukuatları bitmez....

Dünyadaki tüm Müslümanları rahatsız eden bu yıkımlar karşısında Suudi yönetiminin duyarsızlığı yeni tartışmaları da başlattı..

Bu yıkımların fikir anlamındaki arka planında ise Vahhabilik adındaki bi düşüncenin varlığı konuşuluyor.

DEĞERLENDİRME
Ülkemizde ve dünyada sıradan cami ve okullara belirli mesafelerde onların görüntülerini kapatacak şekilde yapılanmalara izin verilmez iken, Osmanlı ve  Selçuklular bu tür mabetleri en gözde ve yüksek yerlere koyarken, İslamın gözbebeği olan Kabe-i Muazzamanın etrafına üç kuruş fazla para kazanma uğruna Kabenin etrafını kapatıp otel inşa etmenin İslama saygı ile ne kadar ilgisi olabilir?
İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.