1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MEHMET TEKKANAT: ÇALIŞTI, ÇALIŞTI VE…
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MEHMET TEKKANAT: ÇALIŞTI, ÇALIŞTI VE…

A+A-

MEHMET TEKKANAT: ÇALIŞTI, ÇALIŞTI VE…

Çok ciddi zaman harcadı, emek verdi, çok çalıştı , çalıştı ve çalıştı..
Sanat.. Özellikle tiyatro sanatı.. Gençlerin , en önemlisi, özellikle çocukların gelişiminde çok önemli bir yer tutar. Tiyatro , insanın sahnede kendisine yansıyan aksidir, hayatın aynasıdır.
Yıllar ne de çabuk geçiyor, daha dün gibi oysa..
2004 yılının Ekim aylarında kuruldu Gençlik Sanat Merkezi..Mersin’imizin ilk özel tiyatro merkezi unvanını da gururla taşıyor.En önemlisi hakkıyla taşıyor.
Kurucusu ise benim ve sanat sever birçok kişi için hayatımızda çok önemli bir yeri olan Mehmet Tekkanat.
Aynı zamanda Mersin Şehir Tiyatrosunda oyuncu- yönetmen olan Mehmet, Şehir Tiyatrosu’nun medya –iletişim –kurslar sorumlusu olarak görev yapıyor.
Gençlik Sanat Merkezi ,2006 yılından bu yana YENİŞEHİR TİYATROSU ALTAN ERKEKLİ SAHNESİ adıyla, Mehmet Tekkanat’ın Genel Sanat Yönetmenliğinde çalışmalarına devam ediyor. Onlarca genç ve çocuk tiyatro sanatını bu sahnede sevdi.
Bu sahnede tiyatro sanatına ait her şey pratik ve uygulamalı eğitimle veriliyor.
Bu çalışmalarda; sahne dili, diksiyon, vurgu, doğaçlama, beden ve zihin gelişimi, sahne duruşu, tiyatro türleri gibi oyunculuk için gerekli olan her şeyin eğitimi pratik çalışmalarla gençlere aktarılıyor.

Kurulduğu günden bugüne onlarca genç ve çocuğa tiyatro sanatını sevdiren ve öğreten Altan Erkekli Sahnesi tiyatro alanında Mersin’ de de ilklere imzasını atan bir kurum.Mersin’ de, ilk kez “Yaratıcı Drama” çalışmalarını başlatması ile de adından sıkça söz ettirdi.Tiyatro kurslarının yanı sıra gitar kursları ile de sanatın diğer önemli bir dalı olan müzik eğitiminin de de söz sahibi..
Sanatın hangi kolu olursa olsun, ailelerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu var.Ehliyetsiz, alanında deneyimsiz ve yetersiz kişi ve kurumların vereceği eğitim çocuğunuza yarar yerine getirir. Bunu sakın unutmayın.
Yıllar geçtikçe de Mersin’e verdiği hizmetlerin karşılığını alacak gibi gözüküyor. Yenişehir Altan Erkeli sahnesinde son beş yılda birçok öğrenci yetişti ve tiyatro alanında yüksek öğretim yapmaya başladı bile..
Başta Müjdat Gezen Tiyatro Merkezi olmak üzere, Mimar Sinan , İstanbul ve Çukurova, Eskişehir Anadolu üniversitelerinin konservatuarlarını kazandılar. Ne büyük mutluluk ve gurur. İşte emek ve zaman vererek karşılığını almak diye buna derim ben.
Mehmet Tekkanat ..Mersin’ in “ÇETO” su o....
Kişiliği, karekteri,fikirleri,duruşu ile örnek bir sanat adamı..Aşk ile yaptığı tiyatro sanatının yanında , son yıllarda hayatımıza ekmek – su gibi giren dizilerden bazılarında da başarı ile rol aldı. Rol aldığı sahnelerde sanki ailemizden birini görüyormuşum gibi çok sevinirdim. En son onu Kısa adı Mersinema olan Mersin Sinema Derneği’ nin kısa metrajlı film çalışması olan “Atama İzindeyiz” filminde gördük. Bu arada “Atama İzindeyiz” Türkiye'de 400 bine yakın atama bekleyen öğretmenin çektikleri sıkıntıları anlatan bir kısa film... İzlemenizi önemle tavsiye ederim.Emeği geçenleri yürekten kutluyorum.
Çocuk Gelişimi ve Yaratıcı Drama Eğitmeni Sebahat Tekkanat… Mehmet Tekkanat’ ın güleryüzlü, deneyimli, işinde uzman eşi..Mükemmel bir uyum.. Mükemmel bir çift..Mersin’in çifte şansı..Değerini bilene.. Daha nice başarılı yıllar dilerim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum