1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mehmet Haberal CHP'ye söz verdi
Mehmet Haberal CHP'ye söz verdi

Mehmet Haberal CHP'ye söz verdi

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Haberal ve Balbay'dan ne sözü aldı?

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın CHP’den milletvekili adayı olmasını değerlendirirken yaptığı “CHP dokunulmazlık diyordu. Şimdi dokunulmazlık zırhına kimin müracaat ettiği ortada” açıklamasına tepki göstererek Balbay ve Haberal’ın adaylık başvurusu yaptıkları sırada dokunulmazlıkların kaldırılması için mücadele edeceklerinin sözünü verdiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, Başbakan’a “Adam gibi adamsan sözünde dur, çık dokunulmazlıkları kaldıracağım de. Meclis’i toplantıya çağırmak dahil, bu konuda atacağınız her adımı destekleriz” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, yazılı bir açıklama yaparak Başbakan Erdoğan’ın Fransa’ya giderken Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın CHP’den milletvekili adayı gösterilmesini değerlendirirken söylediği “Bu insanların neden tutuklandığı belli. CHP dokunulmazlık diyordu. Şimdi dokunulmazlık zırhına kimin müracaat ettiği ortada” sözlerini değerlendirdi.

Balbay ve Haberal’ın, tutuklu oldukları ya da dokunulmazlık zırhına ihtiyaç duydukları için değil, kişisel özellikleri, birikim ve deneyimleri nedeniyle CHP’den milletvekili adayı gösterildiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Tutukluluğun infaz ve işkenceye dönüştüğü koşullarda aday adayı olarak başvuran arkadaşlarımız hayali ihracatçı değiller, ihaleye fesat karıştırmamışlar, kalpazanlıkla suçlanmamışlar. Şu veya bu kişinin veya menfaat grubunun yandaşı da değiller. Bunlar düşünceleriyle, kalemleriyle, bilgi ve birikimleriyle ülkemize katkı veren insanlardır. Ayrıca başvuru yaparken cumhuriyet savcılıklarından belgelerini almışlardır. Yani milletvekili adayı olmalarının önünde hiçbir engel yoktur” dedi.

Balbay ve Haberal’ın milletvekili aday adayı olmak için başvurdukları zaman dokunulmazlıkların kaldırılması için mücadele edeceklerine söz verdiklerini, sözle kalmayıp imza da attıklarını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Onlar dokunulmazlık zırhı kazanmak için CHP’ye başvurmadılar. Onlar Başbakan ve yandaşlarının dokunulmazlık zırhını parçalamak ve onları Yüce Divan’a göndermek için milletvekili olmak istediler. Biz de onların bu mücadeleye katılmalarından memnuniyet duyduk.”

Kılıçdaroğlu, açıklamasında Başbakan’a şu çağrıda bulundu:

“2002’de dokunulmazlıkları kaldırma sözü vermiştin, hodri meydan. Adam gibi adamsan sözünde dur, çık dokunulmazlıkları kaldıracağım de. Meclisi toplantıya çağırmak dahil, bu konuda atacağınız her adımı destekleriz. Yeter ki o dokunulmazlık zırhından kurtulmayı göze al, buna cesaret et. Bir kez daha hatırlatıyorum, biz iktidar olduğumuzda yapacağımız ilk işlerden biri bu olacaktır. Başbakan’ın bu konuda kaçacağı yer kalmamıştır. Milletvekili seçilen tüm arkadaşlarımız dokunulmazlıkları kaldıracaklar ve Başbakan ile yandaşlarını Yüce Divan’a göndereceklerdir.”

ANKA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.