1. YAZARLAR

  2. Beyzanur'un Günlüğü

  3. MATEMATİK NEDEN SEVİLMEZ?
Beyzanur'un Günlüğü

Beyzanur'un Günlüğü

Yazarın Tüm Yazıları >

MATEMATİK NEDEN SEVİLMEZ?

A+A-

Sizce matematiğin sevilmemesinin en büyük nedeni nedir? Bunun sebebi ülkemize bakacak olursak genelde öğretmenler, kişinin kendi becerileri ve önceden oluşturulmuş sabit fikirler bunun en büyük nedenidir.

Etraftaki matematik zor, saçma, ne işime yarayacak ki gibi sözler bizim baştan soğumamız için yeterlidir. Doğal olarak çevremizde bulunan böyle onlarca insan varken sevmek de pek mümkün gözükmüyor. Özellikle de bu matematik normal hayatta ne işime yarayacak sanki diye düşünen öğrencilere her sınıfta rastlamak mümkündür - bu konuda kısmen haklı olabilirler çoğu konunun ne işe yaradığını bir türlü çözümleyebilmiş değilim- .

Öğretmenlerin etkisine gelecek olursak; onlardan bazıları matematiğe âşık eder, bazıları ise nefret ettirir. Mesela aynı okulda bulunan iki matematik öğretmeninden birisi sürekli öğrencileri derse teşvik edip zevkli bir şekilde ders anlatırken; diğeri hep öğrencilere bağıran, zor sorular sorup bıktıran, çocuklar bir soru sorduğunda geçiştiren veya kızan bir öğretmendir. İlk öğretmenin öğrencilerinin derse katılımlarının çok olduğu ve yüksek notlarının olduğu görülür. Onlara sorduğunuzda matematik çok zevkli ve kolay bir derstir. Ama diğer öğretmenin genelde dersle alakası olmayan, derste uyuyan, matematikten nefret eden ve notları düşük olan öğrencileri vardır. Bu örnek bunu anlamak için yeterlidir. Öğretmenin etkisini en iyi anlayan kişiler ise bir dönem içerisinde öğretmeni değişmiş olup iki tür öğretmeni de görmektir. Kısa zaman içerisinde bunu anlaması daha rahat ve yaşaması daha acı olduğundan onlar bu durumdan en çok yakınanlardır.

Şimdi buradan o öğretmenlere seslenmek istiyorum. Lütfen sizde de bu gibi özellikler varsa –her ne kadar kabul etmeseniz de- değiştirin daha fazla acı çektirtmeyin, matematik hayatlarını karartmayın bu çocukların. O sabit fikirlilere gelecek olursak, sizde artık cahillik etmek yerine ara sıra biraz araştırın. Bir sürü insanın sınavlarla savaşmasının en büyük nedenlerindensiniz. Tamam mı? Öğrenciler, siz de matematiği sevmeseniz de birazcık çabalayın derim yoksa zaten kurtulmanın bir yolu yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.