1. YAZARLAR

  2. H. Melek

  3. MATEMATİK
H. Melek

H. Melek

Yazarın Tüm Yazıları >

MATEMATİK

A+A-

"Matematik nasıl bir ders?" diye sorsam bazı kişiler "Off böyle ders mi olur!" diye hayıflanırken bazı kişiler ise "harika bir ders" diyerek sevdiklerini belirtirler.

Ben "harika bir ders" diyenlerdenim. Çünkü aslında matematik zor olmayıp toplumda hep matematiği yaparsın her şeyi yaparsın algısı olduğu için zor olarak beyinlerimize yerleşmiştir. 

Oysa ki matematikte konuların mantığını oturttuktan ve sorunların çözüm yöntemlerini bildikten sonra üstesinden gelinemeyecek bir ders değil hatta zevkli bir ders haline bile gelir. 

Aslında bu yazıyı insanların matematik korkularını yenmeleri için yazıyorum. Çünkü aynı korkuyu bir dönem ben de yaşadım. Yukarıda belirttiğim şekilde matematiği yaparsam herşeyi yaparım düşüncesiyle matematik çok zor korkusuna kapıldım. Neden böyle bir dersi öğrenmek zorundayım, oldukça sıkıcı bir ders diye düşünürken sonra sonra fikirlerim değişti. 

Bunun için tabiki bir miktar çalıştım matematiğe ve sonuç olarak ben matematiği seven birisi oldum hatta yanımda matematik dersi ile ilgili olumsuz yorumlara katlamayacak bir hale geldi. 

Acizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum; bundan sonra korktuklarımızdan, nefret ettiklerimizden uzak durmak yerine onlarla mücadele etmenin yollarını hatta sevmenin yöntemlerini arayıp sorunumuzu kökten çözebiliriz. Ne dersiniz???

Önceki ve Sonraki Yazılar