1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ''Makul insan tedbir alır''
''Makul insan tedbir alır''

''Makul insan tedbir alır''

İçişleri Bakanlığı, İstanbul'daki Gezi eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğiyle ayağından kalıcı şekilde yaralanan Aydın Aydoğan'ı 'tedbirsizlik'le suçladı.

A+A-

Gezi Parkı gösterileri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğiyle ayağından kalıcı şekilde yaralanan Aydın Aydoğan'ın açtığı tazminat davasına savunma gönderen İçişleri Bakanlığı, mağdur vatandaşı suçladı. Bakanlık savunmasında, “Davacı aktif olarak eylemcilerin arasında yer alıp güvenlik güçlerine direniş göstermediği kabul edilse dahi her makul insanın alacağı tedbirleri almadan, olayların merkezine doğru gittiği açıktır. Olay, zarar görenin kendi kusurundan meydana gelmiştir” dedi. Bu savunmayı akla aykırı bulduğunu belirten Aydoğan, “Demek ki, gaz fişeği ayağıma değil de, Berkin gibi kafama gelseydi ve o gün orada ölseydim, yine ben kusurlu olacaktım” diye konuştu.

İstanbul’da Gezi Parkı eylemlerinin sürdüğü 11 Haziran 2013’te polisler, Taksim Meydanı’nı boşaltmak için müdahale ediyordu. Bir işi nedeniyle meydana gelen 46 yaşındaki turizmci Aydın Aydoğan, yaralılara yardım etmek isterken, atılan gaz bombalarının ve TOMA’lardan sıkılan suyun içerisinde kaldı. Parka doğru koştuğu sırada bir gaz fişeği ayağına değdi ve ayak parmağı kırıldı. Dövüle dövüle ambulansa bindirildiğini iddia eden Aydoğan’ın aşil tendonlarının yırtıldığı anlaşıldı. Alçıya alınan ayağı bir daha iyileşmedi ve halen güçlükle yürüyor.

Aydın Aydoğan yaralanmasından sonra şikayetçi oldu. Şüpheli 16 polisin ifadesi bir yıl sonra alınabildi. Polisler ya gaz kullanmadıklarını söyledi; ya da kullanıp kullanmadıklarını hatırlamadıklarını... Kimi polisler o gün başlarındaki amirin kim olduğunu, kimileri de nerede görev yaptığını hatırlamadığını savundu. 

 

‘MAKUL İNSAN TEDBİR ALIR’

Bu arada Aydoğan, İçişleri Bakanlığı aleyhinde tazminat davası açtı. Bakanlık adına Hukuk Müşavir Yardımcısı Adnan Türkdamar, geçen 18 Kasım’da İstanbul 3. İdare Mahkemesi’ne bir savunma yolladı. Bakanlık, savunmasında, yaralanmanın ancak bir hizmet kusuru sonrasında meydana gelmesi halinde sorumlu tutulabileceklerini söyledi. Aydoğan’ın yaralanmasında bir kusurlarının bulunmadığını ileri süren bakanlık, “Davacı aktif olarak eylemcilerin arasında yer alıp güvenlik güçlerine direniş göstermediği kabul edilse dahi her makul insanın alacağı tedbirleri almadan, olayların merkezine doğru gittiği açıktır. Yani zarar olay idarenin eyleminden değil, zarar görenin kendi kusurundan meydana gelmiştir ” dedi. 

Savunmada, Aydoğan’ın neyle yaralandığının belli olmadığı ve şüphelilerin de tespit edilmediği ifade edilerek, “Aydoğan’ın yaralanması nedeniyle meydana gelen zararın kolluk güçleri tarafından atılan biber gazı kapsülünün atılması sonucu oluştuğuna ilişkin bir delilin bulunmadığı, sağlık raporu dışında somut bir belge ve bilgi sunulmadığı” ifade edildi. 

 

‘YA KAFAMA GELSEYDİ?’

 

Aydoğan, yaptığı açıklamada, “Bu savunma akla aykırıdır. Bana resmen, ‘Sen de buradan geçmeseydin’ diyorlar. Demek ki, gaz fişeği ayağıma değil de, Berkin gibi kafama gelseydik. O gün orada ölseydim, yine ben kusurlu olacaktım” diyor.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.