1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. MACİT BEY ÇUKUROVA’YA DA YAKIŞTI HANİ...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

MACİT BEY ÇUKUROVA’YA DA YAKIŞTI HANİ...

A+A-

MACİT BEY ÇUKUROVA"YA DA YAKIŞTI  HANİ...

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız  Macit Özcan, Adana, Osmaniye, Hatay, ve Mersin" i kapsayan  Çukurova Belediyeler Birliği Başkanı seçildi, sanırım haberiniz vardır.Yoksa da artık öğrendiniz. Belediyeler arasında yardımlaşma ve işbirliği teknik ve idari bilgi ve deneyim değişimini teşvik etmek, iyi uygulama örneklerinin yaygınlaşmasını desteklemek,

belediyeleri ilgilendiren konularda araştırma geliştirme, konferans, seminer, panel, teknik ve mesleki gezi yapmak,belediyecilik konusunda görev ve hizmet yürüten kamu kurum ve

kuruluşları, üniversite, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak ve ortak hizmet projeleri yürütmek gibi görevleri olan bu birliği yarın uzun uzun anlatırım size..Umarım yıllardır varlığını bildiğimiz fakat göremediğimiz Çukurova Belediyeler Birliği Başkan Özcan sayesinde daha da aktif hale gelir. Başkan Özcan  bu birliğe ayrı bir hava getirdi bence. Biz de kentlerimiz için yaptıkları olumlu hizmetleri en kısa zamanda duyarız.

Şimdi , biraz üzeceğim belki ama umarım gelecek yaza  Mersin"de denize hem de her yerden içimize sine sine gireriz.

Mersin" imiz sıcak, hem de çok sıcak..Buranın yazı dillere destan..Yapış yapış terler, bunalım geçirirsiniz. Suyumuz bol, Berdan"ımız sağolsun demişken,  Berdan Nehri ve baraj gölünde kirlilik durumunun araştırılıp araştırılmadığını sorabilir miyim? Buraların  sürekli araştırılması ve güncelleştirilmesi de gerekiyor. MESKİ ve TASKİ havza yönetim planını çoktan hazırlamıştır, hatırlatmamıza gerek bile yoktur sanırım :)

Denizimiz de var , çok şanslıyız demek isterdim.Ne yazık ki diyemiyorum , nedenini de sizler benden iyi biliyorsunuz. Özellikle Cumartesi ve Pazar günü binlerce insanın akın ettiği sahillerimizin hali içler acısı.. denizin üzerinde insan dışkıları, atıklar.. Denizin üzerinde ne ararsan var. .Yaz geldiğinde hemen hemen her  hafta sonu sahilde kirlilik şokunu  yaşayan vatandaşlardan şok sayıda şikayet alırım. Sanki yetkili merci benim de.. Bu şikayetler üzerine biraz araştırıp soruşturduğum.Sonuç mu hemen geliyor. Deniz üzerindeki bu kirliliğin sorumlusunun Mersin sahilinin açıklarına gelen gemiler olduğunu öğrendim. O gemilerden bırakılan atıkların sahili kirlettiği sonucu çıktı ortaya , bilmem doğru bilmem yanlış.Ben de söyleyenlerin yalancıyım.
Mersin denizinin girmek için pek elverişli olmadığını biliyoruz fakat girenler olduğunu da biliyoruz hatta hayli çok olduklarını da görüyoruz. Tabii ki Mersin"imiz, tarım, ticaret, sanayi, turizm, ulaşım, Serbest Bölgesi ve limanı ile Türkiye"nin ve Ortadoğu"nun önemli bir ticaret merkezi değil mi? En azından otoriteler öyle söylüyor.Mersin halkı işsizlikten , yoksulluktan kırılıyor o başka mesele.. Evet konuyu dağıtmayalım, anlaşılan bütün bu faaliyetler, önemli çevre sorunlarını da beraberinde getiriyor . Mersin"de suyumuzun denizimizin  kirliliği arttı sevgili okurlar.. Kent merkezinden günde yaklaşık 200 bin metreküp  atık suyun  yeterli arıtım yapılmadan Akdeniz ve çevre sularına verildiğini biliyor muydunuz? Sularımızın kalitesi bozulmadığını kim iddia edebilir? Toprak kirliliğimizde , suyumuzun kirliliğine bağlı olarak arttı mı ? Arttı…Katı atıklar ise başlı başına bir sorun ve her geçen gün etkisini arttırarak sürdürüyor. Belediyemizin hiçbirinde düzenli katı atık arıtım tesisi yok. Günde 1500 ton katı atık orman ve hazine arazilerine gelişigüzel dökülüyor. Karaduvar ve Kazanlı"da bulunan petrol tesislerinin, sanayi atıklarının can ve mal güvenliği açısından potansiyel tehlike oluşturduğu sanayi atıkları ve yoğun tarım ilacı ve gübre kullanımı sonucunda Kazanlı beldesi ve çevresinde zaman zaman sorunlar yaşandığını yıllardır söyler durur ilgililer ya neden hala önlem alınmaz ?  Katı atık, çöp, atık su sorunlarının çözümüne yönelik kalıcı çevre dostu ve ekonomik teknolojilerin kullanıldığı projeler üretilmeye başlanmalıdır, geç bile kalınmıştır.  Projelerin hayata geçirilmesinde yöneticiler ve insanlarda uzlaşma kültürünün ön plana çıkarılması gerekmektedir.Tasarrufa yönelik projelere önem verilmelidir. İsraf etmemenin kazanmak olduğu unutulmamalıdır. Yerel sorunların, yerel çabalarla yerinde, ortaklaşa çözümlenmesi özendirilse hiç te fena olmaz..O zaman yapalım bunu Mersin için , sanırım hayır demezsiniz..

 

 

 

 Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.