1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. "Maaş Uçurumları" Ve "Çalışma Barışı"
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

"Maaş Uçurumları" Ve "Çalışma Barışı"

A+A-

“MAAŞ UÇURUMLARI” VE “ÇALIŞMA BARIŞI”

  Kamu personeli içindeki maaş uçurumları çalışma barışını bozar seviyeye geldi neredeyse.. Aynı işi yapanlar arasındaki ayrım sorunu büyütüyor gibime geliyor.

  Bir kamu kuruluşu olan maliyede,maaş adaletsizliklerinden birine karşı yapılan eyleme şahit olduk bugün. Sorun, kamu personel reformunun bir türlü hayata geçirilmemesinden kaynaklanıyor tabii ki.. En üst seviyedeki memurdan en alt kademeye kadar herkes, haksızlıktan yakınıyor.Maliyede KPPS ile uzmanlık sınavını geçmiş , dört yıllık üniversite mezunu 3-5 yıllık  memurlar, neredeyse 20 yılını aynı işe vermiş memurlardan 1000 lira fazla maaş ve 500 lira mesai ücreti alıyor. 20 yıllık memurun maaşı ise 1000 lira hala.. Başka kurumlarda aynı diplomaya sahip olanların farklı maaş almaları bir tarafa birde aynı kurumda aynı odada karşı masada oturup aynı diploma ile aynı işi yapanlar arasından birisi 1000 lira alırken diğerinin 2500 lira  alması  dokunur adama işte. 300 milyar dolar borcu olan bir memleketin savurganlık yapma lüksü olabilir mi ?

  Sürekli aynı işi yapanlar arasındaki maaş farkından bahsederken, aynı kurumda bulunan Teknik sınıf ve Genel idari hizmetler arasındaki maaş ve özlük hakkı farklarından da söz etmeden geçmemek gerek...

  Eşit işe eşit ücretten anlaşılması gereken şudur bence, farklı kurumlarda aynı  işi yapıp farklı maaş alan personellerin maaşlarının eşitlenmesidir.Atalarımızın dediği gibi eğri oturup doğru konuşmak lazım.

  Sorunların çözümü noktasında operasyonun doğru yere yapılması çok önemli..Hepimiz aynı gemideyiz... Bu geminin fırtınalara, yağmurlara, hortumlara karşı sağlam ilerlemesi anlayış, hoşgörü, saygı araçlarının doğru kullanımı ve ortak paydalarda uzlaşma yetisiyle sağlanabilir.

  Kamuda sorun sadece kimsenin hesabını yapamadığı basit bir maaş hesaplaması değil, personel rejimi ve kamu reformlarının beraberinde getirdiği yeni-güncel- sorunlardır. Yıllar içerisinde sadece kamu değil bütün gelirini devletin, devlet olma erkiyle topladığı gelirlerden özel kanunları ve ilginç yönetmelikleriyle pay alma hakkını elde eden kurumlarda da aramak gerekir. Açıkçası,sadece devlet personel rejimi değil, kamu sistemi de sil baştan yazılmalıdır. Ne de olsa ,kamu sektöründeki kuruluşlar , 70 milyon adına iş yapıyor, kar amacı gütmüyor değil mi?

  Şu da bir gerçektir ki,kesinlikle hiç bir kurumda eşit işe eşit maaş diye bir şey yok. Bu durumun düzeltilmesi  için hiçbir şey yapılmıyor. Aksine uçurum daha da büyüyor.

  Nasıl olsa ,memur geçiniyor aç açık, çocuğuna mahçup, hayata mahçup ne farkeder...İşçinin hali daha da perişan, bir de emeklimiz var unutmadan..Hangisini yazalım hangisini..

Şimdi bazı arkadaşlar bize kızacak , onlar okullarını bitirmiş, sınavlarda iyi not almış ve uzman olmuşlar, maaşlarını hak etmişlerdir kendilerince..Fakat , şartlar ve durum ortada.Kızmak darılmak yok..Ortak payda, memleket..Bu da böyle biline..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum