1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Listede Sav ve ekibi yer almadı
Listede Sav ve ekibi yer almadı

Listede Sav ve ekibi yer almadı

CHP'de 101 milletvekilinden sadece 31'i seçilebilecekleri yerlerden aday gösterildi. Kılıçdaroğlu, MYK'sını en ön sıralara yerleştirdi.

A+A-

CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu’na sunduğu aday listesinde, 101 milletvekilinden sadece 31’i seçilebilecek yerlerden aday gösterildi. Listede Önder Sav ve ekibi yer almadı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ise Antalya’dan aday olurken Osman Kaptan gibi isimleri de listelere sokmayı başardı. CHP’nin listelerinde Ergenekon sanıkları Mehmet Haberal, Sinan Aygün ve Mustafa Balbay yer aldı. Savcı İlhan Cihaner’in listeye alınmaması sürpriz olarak yorumlandı.

Aralarında Önder Sav, Kemal Anadol, Mehmet Sevigen, Yılmaz Ateş gibi bir dönem CHP denildiğinde ilk akla gelen isimlerin de bulunduğu 64 milletvekili CHP listelerinde yer bulamadı. Kılıçdaroğlu’nun ‘yarışın gelin’ mesajı verdiği bir grup milletvekili de teşkilatlarından güvenoyu alamadı. 29 ilde yapılan ön seçimlerde elenen milletvekilleri şunlar: Halil Ünlütepe, Hüseyin Ünal, Tansel Barış, Ali Rıza Ertemür, Rasim Çakır, Bilgin Paçarız, Erol Tınastepe... CHP’de, Ali Topuz, Gürol Ergin, Osman Coşkunoğlu, Metin Arifoğlu, Esfender Korkmaz, Nesrin Baytok ve Ali Koçal da seçilemeyeceklerini anlayınca aday olmamıştı.

Kılıçdaroğlu, eski Genel Başkan Deniz Baykal ile Antalya Milletvekili Osman Kaptan’ı seçilebilecek yerlerden aday yaptı. Kılıçdaroğlu’nun aday listelerinde 31 milletvekili seçilebilecek yerlerden aday gösterildi. 12 Haziran’da rahatlıkla seçilebilmesi beklenen milletvekilleri şunlar: “Bihlun Tamaylıgil, Faik Öztrak, Kamer Genç, Memhet Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce, Çetin Soysal, Şükran Güldal Mumcu, Oğuz Oyan, Atilla Kart, Ahmet Haluk Koç, Ali İhsan Köktürk, Mehmet Ali Susam, Turgut Dibek, Engin Altay, Mehmet Emrehan Halıcı, Malik Ecder Özdemir, Ensar Öğüt, Ali Rıza Öztürk, Yaşar Tüzün, Ramazan Kerim Özkan, Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Mehmet Ali Özpolat, İsa Gök, Memhet Şevket Kulkuloğlu, Muhammet Rıza Yalçınkaya, Fatma Nur Serter, Durdu Özbolat, Vahap Seçer...”

Kılıçdaroğlu, Şahin Mengü, Ahmet Küçük, Mehmet Fatih Atay, Ali Arslan, Akif Ekici, Yaşar Ağyüz gibi milletvekillerini de seçilmesi zor yerlerden aday gösterdi.

Üç Ergenekon sanığı
CHP, PM’de yaşanan ateşli tartışmaların ardından Ergenekon Sanıklarından Mehmet Haberal’ı Zonguldak 1. sıra, Mustafa Balbay’ı İzmir 2. Bölge 3. sıra ve Sinan Aygün’ü Ankara 2. Bölge 3. sıradan aday gösterdi. CHP’nin aday yapacağı söylenen Adana Savcısı İlhan Cihaner ve Tuncay Özkan listelere giremedi. MHP’den aday olmak isteyip olamayınca CHP’ye başvuran Mustafa Özbek ile Hanefi Avcı da CHP’nin adayları arasında yer alamadı. Ergenekon davasındaki gelişmeler nedeniyle hükümetle sık sık karşıya gelen YARSAV’ın eski Başkanı Emine Ülker Tarhan ise Ankara 1. Bölge 3. sıradan aday oldu.

PM’de aday listesi hararetli tartışmalara yol açtı. Çok fazla tepki alan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, PM üyelerine “Siz sanıyor musunuz ki ben çok rahat uyuyorum? Bu listeyi yaparken uykularım kaçıyor. 4 bin 120 kişi var, içlerinde nitelikli insanlar var ama aday listesi sınırlı” diye seslendi ama üyeleri yatıştırmakta başarılı olamadı.

Didem Engin’in isyanı
PM üyesi Didem Engin listelere giremeyince, milletvekili olma kriterlerini sordu ve “Bazı kişilere yakın olmak mı gerekiyor. Onun, bunun adamı olmak mı gerekiyor? Sıralamayı beğenmedim. Aileme ve kendime hakaret sayıyorum. Hak ve adalet yok bu listede” diye tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Didem Hanım, siz yine de kimsenin adamı olmayın” derken, Engin, “Birisinin adamı olsaydım bu listede yer alırdım. İzninizle ben toplantıyı terk etmek istiyorum, bundan sonraki çalışmalara da katılmayacağım” diyerek toplantı salonunundan ayrıldı.

Sinan Aygün’e 38 ret
PM üyeleri, sağ görüşlü olduğu, CHP ile bağlantısı olmadığı ve Ergenekon davası kapsamında yargılamasının sürdüğünü gerekçe gösterip Sinan Aygün’ün adaylığına karşı çıktı. Kılıçdaroğlu ise Aygün’ün yurt dışına çıkış yasağının olmadığını, kasasında bulunan 3 milyon doların da iade edildiğini belirtti ve Aygün için oylama yaptırdı. Yapılan oylamada 80 PM üyesinden 38’i Aygün’ün adaylığına karşı çıktı. Aygün’ün adaylığını kabul edenler için ayrıca bir oylama yapılmadı.

Zonguldak 1. sırada yer alan Ergenekon Sanığı Mehmet Haberal’ın Zonguldak’ta birinci sıradan değil ikinci sıradan aday olması istendi. Ancak Kılıçdaroğlu bu talebi de dikkate almadı.

Toplantıda bazı PM üyeleri, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Diyarbakır’dan aday gösterilmemesine de tepki gösterdi. PM üyesi Mesut Değer, “Biz orada Tanrıkulu ile iş yaparız. Eğer yeğeni AKP’den aday olan Salih Sümer’i aday gösterirseniz biz bunu örgüte anlatamayız, sokağa bile çıkamayız. Eğer Tanrıkulu’nu Diyarbakır’dan aday gösterirseniz ben namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum; köy köy dolaşırım” dedi. Ancak bu konuda yöneticiler yanıt vermedi.

Son kurultayda PM üyesi yapılan ancak seçilebilecek yerden aday listesine giremeyen Ercan Karakaş da, “Beni PM’ye alıyorsunuz. Önseçim yapmıyorsunuz. Milletvekili yapmıyorsunuz. Hangi kritere göre milletvekili olunacak” diye konuştu.

İki türkücü Meclis’e
Birçok önemli ismin listelere girmekte zorlandığı CHP’de en dikkat çekici isimlerden biri de Gürsel Tekin’in danışmanı Uğur Afacan oldu. Tavırları nedeniyle partililerin tepkisini çeken Afacan İstanbul 1. bölge 14. sıradan aday gösterildi. CHP, Ege türküleriyle ünlenen Tolga Çandar ile Alevi türküleriyle tanınan Sabahat Akkiraz’ı da seçilebilecek yerlerden aday gösterdi.

Elenen kadınlar
Mevcut CHP grubunda sekiz kadın milletvekili vardı. Bu isimlerden beşi yeni dönemde Meclis’e giremeyecek. Bilhun Tamaylıgil, Şükran Güldal Mumcu ve Nur Serter listede yer bularak, bir kez daha milletvekili olma şansı yakaladı. Birgen Keleş, Nevin Gaye Erbatur, Canan Arıtman, Nesrin Baytok ve Necla Arat TBMM’ye veda etti.

Canan Arıtman: Laf olsun liste dolsun
Milletvekili aday listesi CHP’de tepkilere yol açtı. İzmir’deki 10 milletvekilinden sekizi liste dışı kalırken, en ağır eleştiri Canan Arıtman’dan geldi. Arıtman “Laf olsun, liste dolsun, hayırlısı olsun. İktidar hedeflenmemiş, parti içi iktidar hedeflenmiş. Hiçbir özen gösterilmemiş. Bu şuradan belli; Birinci bölgede olan Balçova’nın ilçe başkanlığını yapmış biri (Mustafa Moroğlu) ikinci bölgeden aday gösterilmiş. Büyük bir tasfiye var” dedi.

Bu arada, İzmir İl Başkanlığı’nın önünde toplanan 15 kişilik bir grup, ‘Halkın sesini kestiniz’ yazılı pankart açarak protestoda bulundu. Grup ’İthal aday istemiyoruz’ diye sloganlar da attı.

Yarayıcı istifa etti
Listeye tepki gösterenlerden biri de Grup Yorum’un eski solisti Hilmi Yarayıcı oldu. Yarayıcı, parti üyeliğinden ve adaylıktan istifa ederken, “Sinan Aygün, Mehmet Haberal gibi isimlerin aday gösterildiği, demokrat sol adayların ya hiç gösterilmediği ya da seçilemeyecek yerlerden listeye konulduğu bir tabloyla karşı karşıyayız” dedi.

CHP’nin Şanlıurfa İl ve Merkez İlçe teşkilatları ile Kısas Belediye Başkanı istifa etti. Bir süre önce kendilerinden görüş isteyen Genel Merkez’in, açıkladığı listede görüşlerine yer vermediğini gördüklerini söyleyen Melik, “Biz karışlaştığımız durumu güvensizlik olarak algıladık” diye konuştu.

Listeye giremeyen vekiller
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun listelere koymadığı milletvekilleri şunlar:
Kıvılcım Kemal Anadol, Önder Sav, Birgen Keleş, Mehmet Sevigen, Yılmaz Ateş, Canan Arıtman, Tacidar Seyhan, Hakkı Suha Okay, Onur Başaran Öymen, Mustafa Özyürek, Zekeriya Akıncı, Nevin Gaye Erbatur, Abdullah Özer, Bayramali Meral, Ahmet Tan, Necla Arat, Tekin Bingöl, Enis Tütüncü, Bülent Baratalı, Mehmet Cevdet Selvi, Fuat Çay, Abdulaziz Yazar, Hüseyin Pazarcı, Ahmet Ersin, Algan Hacaloğlu, Orhan Ziya Diren, Gökhan Durgun, Ali Oksal, Hüseyin Tayfun İçli, Kemal Demirel, Abdurrezak Erten, Mustafa Şükrü Elekdağ, Mevlüt Coşkuner, Harun Öztürk, Hikmet Erenkaya, Hulusi Güvel, Hüsnü Çöllü, Fevzi Topuz, Eşref Karaibrahim, Fehmi Murat Sönmez, Ergün Aydoğan, Rahmi Güner, Derviş Günday, Sacid Yıldız, Selçuk Ayhan, Suat Binici, Şevket Köse, Şinasi Öktem, Tayfun Süner.

untitled-1.png

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.