Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Liderlik

A+A-

 

Okuduğumuz kitaplarda günümüz liderlerinde aranan vasıflar var. Başta belirtelim liderlik basit değildir.

Teoriyle pratiğinde çok farlı olduğunu biliriz. Anlatması kolay , yapmak zordur. Hem de ne kadar zordur. Anlayabilmemiz için yaşamamız şart.

İnsanlarda güven duygusu olmadan sizi kimse dinlemez. En önemli özellik nedir deseler?önce sadakatli olmalı, ikinci sırada da vermiş olduğu  sözü yerine getirmelidir.

Bu iki özelliği önemsemeyen kişiler ne derse desin gönüllerde taht kuramazlar.

İnsanlar normal kendi aralarında vaat ettiklerinde zamana uymalıdır. Randevulaştıktan sonra randevuyu yok saymak uygun değildir.

İnsanları yönetmeye talip olan kişinin , en önemli özelliği önce güvenilir olmalı, belirttiğimiz gibi  sonrada mutlaka sözünde durmalıdır.

Sözünde durmak o kadar önemlidir ki, insanlar sizin sözünüzde durup durmadığınızı önemser. insanlara güven duygusunu vermeniz için en önemlisi verilen saatte ve verilen sözün gereğini yapmaktır.

Yoksa kendiniz bile , kendi konuştuklarınıza inanmazsınız.

Burada beş yaşında ki çocuğa bile söz verdiğimiz de sözümüzü yerine getirmezsek bize daha sonra inanmıyor. Beş yaşında ki çocuk bile sözünde duran , büyüklerini istiyorsa , liderim diyen kişinin söz verirken mutlaka tutabileceği vaatlerde bulunması gerekir.

Birisinin  gıyabında kişinin  hakkında sorunca , sorulan kişi , soran kişiye ; onu hiç görmedim ama kesinlikle doğru söylediğini duydum dedirtmeli.

Seven  sevmeyen ; iyi kötü herkes doğru demelidir.

Diyelim ki lider kişi telefonla ulaştı. Konuştu ve mutabakata varıldı. Mutabakata varıldıktan sonra ciddi anlamda mazereti çıktı.

Hemen vakit kaybetmeden karşı tarafa bilgi vermelidir. Ne olursa olsun, ister vaatten dönsün ,isterse dönmesin.

Yönetimde olanın diğer kişilerden biraz farkı olmalıdır. İnsanlar kendini düşünür, kendilerini düşünmeleri de normaldir de. Çünkü sadece kendi hayatından mesuldür de ondan.

Kendilerinden başkasından sorumlu değildir.

İletişimin sağlıklı veya sağlıksız olması da sözünde durmaya dayanıyor. Telefonun cevapsız arama veya çağrıda dediğimiz alanı gördüğünde dönmeli midir , lider kişi,  yoksa yok mu saymalıdır çağrıyı?

Sizce de gelemeyen kişinin mazereti olduğunda bildirmesi elzemdir.

İnsanlara değer vermeyen , konuştuğunu unutan,  yirmi saatte farklı olan biri başarılı mıdır? Önceliğimiz sözünde durmak olmalıdır.

Mazeret ne olursa olsun verilen sözden caymışsak, caydım demek daha medenice olur. Saati geldiği halde aramayan, telefona çıkmayan kişi başarılı lider olamaz.

Başarılıyım demesi için insanın önce kendinin verdiği sözlerin arkasında durmalıdır.  Lider olarak örnek olarak okuduğumuz kişilerin,  kendileriyle özdeşleşen huy,  vadinde durmadır.

Şunu ifade etmek gerekir. Sözün küçüğü büyüğü olmaz. Sözümüzün ne anlam ifade ettiğini aklımızdan çıkarmamak gerekir.

vakte riayet öyle ki insanların huylarından olmalıdır. Geç kalırsam ayıp olur,  biz zamanı boşa tüketmek için mesuliyet almadık. Mesuliyetimizin gereği saatine, dakikasına mutlaka uymalıyız, bilincinde olmamız gerekir.

İnsanlara liderlik  yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Hele okumuş insanların bulunduğu yerde sözünüzde durmadınız mı tüm itibarınız nerede olur?

Yönetimin/ yöneticinin  sihirli yönü , gücü burada işte. Kişileri bekletmeden dakik olarak vaadinizi gerçekleştirmelisiniz.  O zaman hiçbir şekilde mahcup olmazsınız. Ama sözünüzde durmazsanız kaybedersiniz.

Günlük hayatta bazen insanlar umulmadık sürprizler yaşayabiliyor. Aman sözünüzün arkasında durun.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum