1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. Liderlerin VAADLERİ VE GAFLARI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Liderlerin VAADLERİ VE GAFLARI

A+A-

Liderlerin VAADLERİ VE GAFLARI

1 Kasım'da Türkiye yeni bir seçime gidiyor. Siyasiler ciddi anlamda birbirlerinin hatalarını kolluyor.Ortalık hayli gerginleşti.Şeytanın avukatlığını yapalım da ortalığı biraz yumuşatalım istedik..Araştırdığımızda çok ilginç ve komik seçim vaatleri görüyoruz.. Peki politikacılar ne kadar uçuk vaatlerde bulunmuş? Bunlar içinde ev, araba, traktör, inek, yol, su, makarna, patates, kömür, elektrik, evlenecek eş ve farklı çok sayıda taahhütte bulunanlar var.Siyasiler, oy uğruna verdikleri uçuk sözleri seçimin ardından ne kadarını yerine getirebilmiş?Bunları laflayalım

PARTİLERİN AYNI KONUDA FARKLI VAADLERİ

Siyasi Partilerin seçim vaatlerinin tamamını yazmaya kalksak gazetenin sayfaları yetmez. Ancak burada birkaç konuya değinelim.Tarım kesiminde Ak Parti 2015 yılı için çiftçiye 10 milyar TL hibe yapılacağını, CHP kazancı olmayan çiftçilere asgari ücret kadar gelir sahibi yapacaklarını, MHP tarım harcamalardan vergi alınmayacağını, HDP çiftçiden su ve elektrik parası almayacağını vad ediyor, Taşeron işçiler konusunda Ak Parti durumun çözüleceğini söylüyor. CHP kamuda artık taşeron işçiliğin olmayacağını iddia ediyor, MHP kadro vaat ediyor. SP,BBP ve HDP kadro sözü veriyor. Asgari ücret konusunda AK Parti 1.300 TL olacağını ve emeklilere bir maaş ikramiye vereceklerini, CHP 1500 TL olacağını vaad ediyor.

TARİH KAYITLARINDA SEÇİM VAADLERİ

Bu vaadler sadece bu günlere mi aitti? Tabii ki siyasetle beraber dünyaya gelmişlerdi..Türk siyasi hayatına damgasını vuran Süleyman Demirel 'Kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim' sözü ile hafızalara kazınmıştı. Bir de, 'Dün dündür, bugün de bugün.' sözü..Dünyada köyden kente doğru göç başlarken, Bülent Ecevit 'Köyler kent olacak' vaadlerini, sadece bir kaç köyde yerine getirebilmişti..Tansu Çiller, 'Her mahalleye milyoner' vaadini daha sonra, 'Her mahalleye 100 trilyonere kadar ilerletmişti. Mesut Yılmaz en büyük büyük vaadini 1999 seçimlerinde, 'Susurluk'u çözeceğiz' diyerek vermiş ancak yerine getirememişti..Necmettin Erbakan da yıllarca, "Faizin kalkacağını ve 'Adil düzen'i getireceğini vaadiyle tarihe geçmişti. Deniz Baykal, üniversite giriş sınavlarını kaldırma ve 1 milyon işsize iş sözü vermiş, ancak yerine getirememişti.. Kısa zamana yüzlerce vaat veren Cem Uzan, 'mazot 1 TL olacak' ve 'Üniversite sınavı kalkacak' vaadlerini bir çok insana inandırmıştı.

SİYASİ GAFLARLA BİRAZ GÜLELİM

Bazı siyasiler de istemeden gaf yaparak dinleyenleri güldürmüştü. Osman Saraç “Siyasi Gaflar” başlıklı incelemesinde şunları yazmış..Süleyman Demirel:Türkiye’de petrol vardı da, biz mi içtik? Tansu Çiller: Sevgili Zeytinburunlular.. (İstanbul ilçesi olan Zeytinburnu insanına hitap ediyor)SHP eski Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan da Kızılcahamam mitinginde vatandaşlara, “Sevgili Kızılderililer’’ diye hitap etmişti.Kemal Kılıçdaroğlu: Türkiye’de bir şey eksik; Namussuz siyaset eksik. “Biz sizin gibi söz verip de sözünde duranlardan değiliz” Deniz Baykal: Amasya’nın işgalden kurtuluşunun 88. yıldönümü nedeniyle sizleri sevgiyle selamlıyorum. (Amasya işgale uğramamıştı.)Devlet Bahçeli:Kutuplaşmaya, karmaşaya, krize, kaosa, kavgaya ve karanlığa bizimle yürü Türkiye.

DEĞERLENDİRME

Dilerim bu siyasi stres seçimle birlikte unutulsun ve ülkemiz yeniden huzur, esenlik ve kardeşlik duygularıyla yaşamına devam etsin.. Yeni seçilecek milletvekillerinin oluşturacağı hükumet devletimizi en güzel şekilde yönetsin.. İyi haftalar ve hayırlı seçimler..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.