1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Kütüphaneler Haftasının Düşündürdükleri
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Kütüphaneler Haftasının Düşündürdükleri

A+A-

Kütüphaneler Haftasının Düşündürdükleri

 

İlk kütüphaneyi  tanımam 1978 yılındadır. Ortaokul birinci sınıfa kaydımı yaptırdıktan sonra öğrenmiştim kütüphaneyi.

Kütüphaneyi ne kadar geç tanımışsın diye  belki bazılarınız  kınayabilirler. İlkokul sıralarında öğrenmem gerektiğine bende inanıyorum.

ilkokulu kasabada okuduğumdan kasabamızda kütüphane mevcut değildi.Sonradan hayırsever işadamımız Mehmet Tuğrul bey ilçemize kütüphane kazandırdı.( 1992 yılında kasabamız ilçe oldu) .

1978 yılında Gölhisar ilçesinde ki halk kütüphanesine kayıt olmamla tanıdım kütüphaneyi. Orta okul birinci sınıfta okuyordum.

Okul yıllarımda kütüphanelerden ayrı kalmadım. Burdur İmam- Hatip Lisesinin de zengin kütüphanesi vardı.Selçuk Üniversitesi  İlahiyat Fakültesinin de başlı başına kütüphanesi kurulmuştu.

Özellikle bu iki kurumda çalışanlara da minnettarım.Her gittiğim yerde mutlaka kütüphaneye gitmişimdir.

Kütüphanelerin tarihine bakınca kütüphanelerin kuruluşu yazının bulunmasına dayanır.kütüphaneler medeniyetlerin etkili olmasında en büyük rolü oynamıştır. Kitaplarla haşır neşir olan milletler çağın hakimi olmuşlardır.

 Kitaplara saygı gösteren, kitaplara hürmet eden kavimler çağdaşlarından ileri giderek gücüne güç katmışlardır.

 Teknolojik gelişme ,otomotiv sanayindeki gelişmeler ,endüstri alanında ki ilerlemeler kitaplar sayesinde olmaktadır.

 Önemini kavrayamadığımız en önemli kurumlarımızın başında kütüphaneler gelmektedir.

Okullarımızda kütüphaneler de haftasını kutlarız. İlkokulda hayat bilgisi dersi çerçevesinde il veya ilçe kütüphanelerini ziyaret ederiz.

 Öğretmenlerimiz önde, biz arkalarında . Diğer günlere verdiğimiz ehemmiyeti maalesef kütüphaneler haftasının kutlanmasında göstermeyiz.

Yanlış anlaşılmasın diğer günleri gündemimize aldığımız kadar değil binde biri kadar gündeme alsak kütüphanelere ilgi artacaktır.

Kütüphanelerimizin ilçede olduğu yeri bilmeyen birçok öğrenciler olduğuna tanık olabiliriz. Gençlerimizin boş vakitlerini nerde harcadıklarını hepimiz biliyoruz.

Alternatif olarak ta kütüphaneyi söylesek bilmem ne derler?

Nizami mülk kütüphane kurmuştur. Göktürkler Orhun anıtını dikmişlerdir. Geçmişimizi öğrenmenin yolu kütüphanelerden geçer.

 Bilim adamı olmanın temeli kütüphaneyi mekan edinmekle olur. Bizlere eser bırakan büyüklerimiz fedakarca okuyarak sonrada okuduklarını imbikleyerek anlayacağımız dilde bizlere aktarmışlardır.

 Kitap olmadan medeniyet olmaz. Kitap olmadan beyinlerimiz bilgiye doymaz. Kitap alamıyorum diyenlere önerimiz çevrenizde ki kütüphaneden kitap alarak  okuyabilirsiniz. İlçelerin genelinde ilçe halk kütüphanesi bulunmaktadır.

 Kütüphane görevlilerinin de çalışma şevkini arttırmak gerekiyor. Onların çalışma şevklerinin artması okuyucularının çokluğudur.

Kitapların alındıktan sonrada zamanında teslimidir. Bizler tatil yaparken kütüphane çalışanları çalışırlar. Birçoğumuz bunu bilmez.

 Cumartesi günleri kütüphane çalışanlarının mesaisi vardır. Pazartesi günleri ise tatilleridir. Kütüphaneden hizmet almak istiyorum diyenler önce kitaplara ilgi duymalıdır. Kütüphaneden faydalanmak ücret değildir.

 En güzel çalışma ortamıdır kütüphaneler. Ferdi olarak gidersiniz mesai saati boyunca sessizlik içinde konunuz hakkında çalışırsınız. Bir gruba kütüphanede tahammül edilmez. Gürültü yapanlara.

Kütüphane adabının en önemli unsuru sessizliktir, sükunettir. Tüm kütüphane çalışanların kütüphaneler haftası kutlu olsun.

Özellikle ilçemiz kütüphanecisi Osman Beyin kütüphaneler haftasını hassetsen kutluyorum. Ne zaman ilçe kütüphanesine uğrasam mutlaka kitapların içindedir. Önemli işi olsa bile kütüphaneye gelen okuyucusunun isteğine cevap verir.

Tekrardan ilçemiz kütüphane görevlisi Osman Beyi çalışmalarından dolayı da tebrik ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.