1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KUTLU DOĞUM
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KUTLU DOĞUM

A+A-

İYİ Kİ DOĞMUŞSUN EY ALLAHIN RESULÜ (S.A)

Bir insanın bütün güzel hasletleri taşıyabilmesi mümkün müdür? Söz konusu Hz. Muhammed ise, elbette mümkündür. Zira O (s.a) hem imam, hem muallim, hem hatip, hem komutan, hem hâkim, ideal eş, hem ideal baba, hem muttakî, hem dost, hem emîn, hem âdil, hem sabır örneği gibi daha bir çok özellikleri haizdir. Lüzumsuz ve yüksek sesle değil, az – öz ve tane tane konuşurdu.. Kimseyi incitmez, kem söz söylemezdi. Kınayıcı ve hata arayıcı değildi. Konuşmaya başladığında yanındakiler onu etkilenerek dinlerlerdi. Her sözü hikmet doluydu. Yumuşak ve alçak gönüllü idi. Birisiyle konuşurken ona bütün vücuduyla yönelir, yüzünden tebessüm eksik olmazdı. Öfkeden, kızgınlığını gidermek için ayakta ise oturur, abdest alır, namaza başlar, Allah'ı tesbih ederdi. Aceleci davranmaz, ashabı ile istişare ederdi. Bir yere izinsiz girmez, karşılaştığı kimselere çocuklar dahil ilk selam veren O (s.a) olurdu. Ağır başlı, ciddi ve tefekkür sahibiydi.. Gereksiz münakaşaya girmez ve kendisini ilgilendirmeyen bir meseleye kesinlikle karışmazdı. 20 Nisan 2013 günü Peygamberimiz(s.a)’in Kutlu doğumlarının 1442 seney-i devriyesidir..

HZ.MUHAMMED(S.A)’İN HAYATI ( ÖZET)

Hz. Muhammed, 571 yılında Abdullah ve Amine’den Mekke’de doğmuştur. Babası kendisi doğmadan öldü. Yetiştirilmesini dedesi Abdülmuttalip üzerine aldı ve O’na Muhammed adını verdi. Beni Sa’d kabilesinden Halime adlı kadına süt emmesi için teslim edildi. Beş yaşında annesi, O’nu yanına alarak eşi Abdullah’ın mezarını ziyaret için gittiği Medine yolunda öldü. Önce dedesi Abdülmuttalip, sonra da amcası Ebu Talip O’nu yetiştirdiler. Ebu Talip ve eşi kendisine çok iyi davrandılar; çocuklarından önce onu doyurdular. Ebu Talip ile ticaret için gittikleri Busra kasabasında bir rahibin, O’nun peygamber olacağını haber verdiği kuvvetle rivayet edilir. Muhammed on yedi yaşındayken de amcası Zübeyr ile Yemen’e gitti. Ticarette dürüstlüğü Hatice ile tanışarak evlenmesine neden oldu ve Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma adında altı çocuğu oldu. Kasım ve Abdullah küçük yaşta vefat ettiler. Hiç puta tapmadı. Toplumlardaki ahlaki çöküntüye çok üzüldüğünden Mekke’nin kuzeyindeki Hira dağındaki bir mağaraya çekilerek Ramazan ayını burada geçirmeye başladı. 610 yılında, Ramazan ayında Kadir gecesi, Cebrail gelerek Hz. Muhammed’e “oku!” dedi ve peygamberlikle görevlendirildi. İslam dinine çağrısına ilk uyan, eşi Hatice oldu. Onu amcası Ebu Talip’in oğlu Ali, azatlı kölelerden Zeyd bin Harise ve Ebu Bekir izlediler. İslam dinini ilk kabul edenler, dinlerini gizlemek zorunda kaldılar. Hz. Peygamber önce akrabalarını, sonra da tüm Mekke halkını İslam Dinine davet etti. İlk Müslümanlar çok ağır hakaretlere uğradılar. Zira O’nun halkı İslama daveti, çıkarları tehlikeye düşen müşrikleri tedirgin etti. Bir bölük Müslüman, kendilerine yapılan işkenceler artınca Habeşistan’a (Etyopya) göç ettiler. Ömer ve Hamza’nın Müslüman olmaları moral ve cesaretlerini artırdı; Kabe’de açıkça namaz bile kıldılar. Ancak Hz. Peygamber, eşi Hatice ve amcası Ebu Talip’in ölmeleri üzerine Taif’e yerleşmek istedi. Ancak gördüğü büyük tepki üzerine geri dönmek zorunda

kaldı. Hac mevsiminde Mekke’ye gelen Medineliler ile anlaştı. Önce bir kısım Müslümanlar Habeşistana gittiyse de daha sonra Hz.Muhammed(S.A)’in emriyle bütün Müslümanlar Medine’ye hicret etti. Hz. Muhammed ve arkadaşı Ebu Bekir Medine’li (ensar) tarafından çok iyi karşılandılar. Medine yerlileriyle Mekke’den hicret edenler (muhacir) kardeş ilan edildiler. Müslümanlar ticaret için Mekke’ye giden Ticaret kervanına el koymak istediler. Bunu duyan Mekkeliler savaş ordu halinde gelerek Bedir kayalıklarında Müslümanlarla savaştılar. Müslümanlar galip geldi ve Şam ticaret yolu Müslümanlara açıldı. Mekkeli’ler Bedir’in intikamı için Uhud savaşını başlattı . Burada Müslümanlar okçuların yerini terk etmesi üzerine mağlup oldular. Ardından Hendek savaşı yaptılar. Müslümanlar Selman-ı Farisi’nin önerisi ile Medine’nin etrafına kuyular kazarak zafer kazandılar. Müslümanlar 628’de hacca gitmeye karar verdiler. Bundan tedirgin olan Mekkeliler onları içeri almayıp Hudeybiye anlaşmasını yaptılar. Bu antlaşma artık Müslümanların tanındığını gösteren bir belgedir. 629 yılında Müslümanlar Hayber’i 630 yılında da Mekke’yi fethetti. Arap yarım adası hızla Müslümanların kontrolü altına girdi. Huneyn Savaşını da kazanan Müslümanlar, Taif’i şehrini aldılar. Tebuk seferini müteakip Hz. Muhammed (S.A) son kez Müslümanlarla beraber hacca gitti ve buna “Veda haccı” adı verildi. Burada Müslümanlara veda niteliğinde konuşan Hz. Muhammed (s.a) 632 yılında Medine de vefat etti şu anda kabri Medine de Ravza-ı Mutahhara” dadır.

YABANCI BİLİM İNSANI VE DÜŞÜNÜRLERE GÖRE HZ. MUHAMMED (S.A)

Biz Avrupalılar, bütün imkânlarımıza rağmen, Hz. Muhammed’in varmış olduğu medeniyet merdiveninin daha ilk basamağındayız. J. W. Goethe Muhammed, hürmet ve saygıya fazlasıyla lâyıktır. Lev Nikolayeviç Tolstoy İnsanlığın sorunlarının çözülmez hal aldığı günümüzde Hz. Muhammed’e her zamankinden daha fazla muhtacız. Eğer O aramızda olsaydı bütün bunları oturup bir fincan kahve içme rahatlığı ile çözerdi. George Bernard Shaw. Ben iddia ediyorum ki, Hz. Muhammed en seçkin bir kıymettir. Seninle aynı asırda bulunamadığımdan dolayı üzgünüm. Huzurunda eğilirim. Bismarck Modern tarihin en büyük şahsiyetlerini bile Hz Muhammed’le (s.a) kıyaslamaya kim cesaret edebilir? O şahsiyetlerin en meşhurları ancak maddi kuvvetler kurdular. Halbuki O (s.a), orduları, hukuk sistemleri, kavimleri ve dünyanın üçte biri üzerindeki milyonlarca insanı harekete geçirdi… Lamartine

DEĞERLENDİRME

Hz. Peygamber hakkında K.Kerimde‘Size kendi içinizden öyle bir peygamber geldi ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona pek ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere çok şefkatli, çok merhametlidir. (Tevbe, 9/128) ve "Şüphesiz sen, büyük bir ahlâka sahipsindir." (Kalem, 68/4) Böyle yüce ahlâk sahibi bir peygamber, bütün insanlığın bağlanacağı güzel bir örnektir: "Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlara ve Allah'ı çok anan kimselere Rasûlullah (Allah'ın Elçisi) en güzel örnektir."(Ahzâb, 33/21) şeklinde bir ayetler varken O’nun ipine sarılmaktan başka bir yol yoktur. İnsanlığın büyük ahlâk örneğine, binlerce salât, selâm ve rahmet olsun. İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.