1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Kutlu Doğum
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Kutlu Doğum

A+A-

Kutlu Doğum

Peygamber efendimizin anıldığı, anlatıldığı, her yer önemlidir. İsmi anıldığında (sav) denir. Öncelikle peygamberimizin hangi yönünü örnek alalım diye sorulursa? Her yönüyle örnek olduğu için tün yönüyle denebilir.

Efendimizin sorulara vermiş olduğu cevaplara baktığımızda aslında bunu buluyoruz. Sen yalancısın demezdi. Sen tembelsin demezdi. Senin konuşman kaba diye sitemde etmezdi. Lisanı leyin denen yumuşak ifade kullanırdı.

Soru sahibinde görmüş olduğu dine, ahlaka Kur’an-a yakışmayan davranış, lisan, eylem, tasdikleme yönleri varsa insanlara ona/onlara dikkatini çeker, böylece de insanın tamir edilmesi gereken cenahına önem verirdi.

Efendimizin eğitiminin temeli kesinlikle ”öğren, dinle, bil, uyguladır ”öyle soruyu sorana cevap vermekle yetinmez, sorumluluk yüklerdi.

Hayatından, sözlerinden yıllardan beri birçok örnekler veriliyor. Bir türlüde bizlerde makes bulmuyor. Çünkü anlattığımızı “uygulamıyoruz”.

Dünyanın inananı inanmayanı, gelmiş geçmiş en etkili insanların en başına koyulanı Hazreti Muhammet (sav)’dir. Acizane bir iki örnek vereyim:

1- Öncelikle peygambere inanıyorum diyen kişi “doğru konuşmalıdır”.

2- Peygambere inanan kişi “sır saklamalıdır”.

3- Vefa duygusundan yoksun olmamalıdır. Sütannesine yapmış olduğu muamele.

4- Sadece salavat getirmemelidir. Salavat getirdiği yüce insanın değer verdiklerine değer vermelidir. Önemsediklerini önemsemelidir.

5- Kardeşliği nasıl yaşattıysa, öyle yaşamalıyız.

6- Size karşı yanlış yapana karşı tedbirli olmalısınız. “Kişi bir delikten iki kez sokulmamalıdır. Uyanık olmalıdır”. Zarar gördüklerine ihtiyatlı davranmalıdır.

7- Yalana bulaşmamalıdır, inanıyorum diyen insanlar.

8- Bizler ölçülü olmayı bilmiyoruz. Az konuşurdu diyoruz, konuşmaya başlayınca susmuyoruz.

9- Hakkı olmadığı ne olursa olsun elini uzatmamıştır diye öğüt veririz, muhabbet ederiz; elimiz, sabanımız, gözümüz başkalarının hakkını gasp taktiklerindedir.

10- Uyarısını anında yapmıştır. Hatanın uygulanmasına fırsat vermemiştir. Namaz da hızlı olanı çağırarak, böyle kılınmaz diyerek, ağır ağır kılmasını emrettiği gibi.

11- Ganimet malından iğne dahi alan azap çeker derken milletin, devletin malından sorumlu olanların, şahsi işi için devlet malzemesini kullanılamayacağını anlatması.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.