1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürt sorunu diye bir şey yok!
Kürt sorunu diye bir şey yok!

Kürt sorunu diye bir şey yok!

Erdoğan Balıkesir'de konuştu. Kürt diye bir şey yok bu ülkede. Cumhurbaşkanı çıkardın mı, çıkardın...

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balkonuk Center'da düzenlenen 'Balıkesir Ekonomi Ödülleri 2015' töreninde konuştu. Gündeme ilişkin konulara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çözüm sürecinden başkanlık sistemine önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de artık Kürt sorunu diye bir şey kalmadığını kaydeden Erdoğan, "Varsa yoksa Kürt sorunu. Ne Kürt sorunu, artık böyle birşey yok. Kardeşim neyin eksik senin. Bir Kürt olarak sen bu ülkede Cumhurbaşkanı oldun mu, oldun. Başbakan çıkardın mı, çıkardın. Daha ne istiyorsun" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- 2023'ten sonraki Türkiye tıpkı 2002'den sonraki gibi bambaşka bir Türkiye olacak. Bu millet Çanakkale'de silkinmiş, akabinde bugünlere kadar gelen bir devlet kurmuştur. Bizim mağlup olmayı içine sığdıramayan, bütün dünyayı kalbine sığdıran bir yapımız var.
Erdoğan, davetliler arasındaki 103 yaşındaki Kadriye Özdemir'in elini öperek protokol masasına davet etti.

'BÜYÜK RESME BAKACAĞIZ'

- Biz gözümüzü ufuktan ayırmayacağız, büyük resme bakacağız işte o gün hedeflerimize ulaşacağız. Oturarak hızır beklenmez... Hedeflerimize ulaşmak için çok çalışacağız. Türkiye'nin üzerine neredeyse bir ölü toprağı serpilmişti. Milletimiz hak ettiği hizmetleri alamadı.

SARAY'DA KRİTİK GÖRÜŞME!

'DÖVİZLE, MİT MÜSTEŞARIYLA AYNI GAYRETİ SÜRDÜRÜYORLAR'

- Bu süreçte karşımıza dış güçler kadar içerideki ittifakları da çıktı. Gezi'den 17-25 Aralık darbe teşebbüsüne kadar son yıllarda yaşadığımız tüm hadiselerin gerisinde hep aynı amaç var. Şimdi de dövizle, faizle, manipülasyonla, fısıltıyla, MİT Müsteşarı ile ellerine ne geçerse onunla, aynı yöndeki gayretlerini sürdürüyorlar. Ekonomideki belirsizlik, bir kriz görüntüsü oluşturmak için özellikle çalışıyorlar ama nafile. Bunların hepsi koskoca bir hiç, bunları başaramazlar. Bundan sonra da başaramayacaklar.

'BUNLAR ARAMIZDAKİ MUHABBETİ ORTADAN KALDIRMAZ'
 
- Biz ne zaman, nerede, ne yapacağımızı çok iyi biliriz. Dışarıdan birileri köşelerinde bir şeyler yazıyorlar, bunların hiçbirisi bizim aklımıza girmez. Bizim aklımıza bir şey girer, biz ne yaptığımızı, nasıl çalıştığımızı, aldığımız neticelerle ortaya koyuyoruz. Filanca iş adamının, filanca holdingin, filanca üst aklın veya filanca köşe yazarlarının yazdıkları yazılar bizim aramızdaki muhabbeti ortadan kaldırmaz. Birileri köşelerinde Sayın Gül'le benle, Sayın Başbakan'la ilgili yazıyorlar, birbirlerine düşürür müyüz? diye. Bunlar nafile çabalar. 

"HERKES BİR ŞEY UYDURUYOR"

'NE KÜRT SORUNU ARTIK BÖYLE BİR ŞEY YOK'

- Tüm umudunu sokak eylemlerine bağlamış bir hastalıklı zihniyet var. Varsa yoksa Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu artık böyle birşey yok. 2005'teki konuşmamda açıkladım bu ülkede her etnik unsurun kendine has sorunları var. Türk'ün de Laz'ın da Abaza'nın da hepsinin sorunu var.
Cumhurbaşakanı Erdoğan'ın içinde bulunduğu otobüs, Halalca Mahallesi'nde durduruldu. Kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamlayan Erdoğan'a, yaşlı bir kadın köy ekmeği verdi.

'CUMHURBAŞKANI ÇIKARDIN, TSK'DA VARSIN NEYİN EKSİK?'

- Bu sorunları gidermek yönetimlerin, hükümetlerin görevi bunları yapıyor muyuz yapıyoruz. Kardeşim neyin eksik senin. Bir Kürt olarak sen bu ülkede Cumhurbaşkanı oldun mu? Oldun. Başbakan çıkardın mı? Çıkardın. Bakan çıkardın mı? Çıkardın. Devletin en üst kademelerine yönetici gönderdin mi, gönderiyor musun? Var. Türk Silahlı Kuvvetlerinde var mısın? Var. Ne istiyorsun daha, ne istiyorsun?

'BU OYUNA GELMEYELİM'

- Biz asimilasyon, inkar politikalarını ayaklar altına aldık. Ama bu işleri köpürterek bu işin siyasetini çirkin şekilde yapıyorlar. Bu oyuna gelmememiz lazım. 

-Bu ülkede vekil sıfatını taşıyan iki zat kendi ülkesini şikayet ediyor. Bizde malesef böyle bir muhalefet anlayışı var. Ama boşuna çırpınıyorlar, bu ülkenin geleceği için hiçbir projeleri olmayanların yeni Türkiye'de yeri yoktur. 

'BU SİSTEM TÜRKİYE'Yİ TAŞIYAMIYOR'

- (Başkanlık sistemi) Başkanlık sistemi diyorum yeni anayasa diyorum, Bunları cumhurbaşkanı olduktan sonra söylemedim, geçmişten beri bunları söylüyorum. Mevcut sistem artık Türkiye'yi taşıyamıyor. bu anayasa bizim ufkumuzu aydınlatamaz. Bu sistemde ısrar etmek millete haksızlıktır. 

'TÜRKİYE ANONİM ŞİRKET GİBİ YÖNETİLMELİ'

- Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye'de öyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı yürü yürüyebilirsen, bu ülke böyle sıçramaz. ABD parlamenter demokrasiyle başlamıştı ama yürümedi. Fransa'da da aynı şekilde. Önümüzde bu örnekler varkan hala niçin patinaj yapmaya devam ediyoruz. 

'PAKET MECLİS'TEN ÇIKMIYOR ÇÜNKÜ SİSTEM SAKAT' 

- (İç güvenlik paketi) Parlamentoda müzakere süreci var, aylar dönmeye başlayacak neredeyse hala Meclis'ten çıkmıyor. Nasıl engelliyorlar bunu, sistem sakat da onun için. Bir madde üç saatinizi alırsa kavga ve gürültüyle süslemeye kalkarlarsa oradan yasa çıkar mı? Bu iş böyle yürümez.

- Yeni anayasa ile Başkanlık sisteminin ülkemizde yerleşmesi gerekiyor bunun için de hedef 400 milletvekili. Bunu verdiğinizde şu demektir, 'Siz buna layık olun yeni anayasayı yapın ve başkanlık sistemini getirin'. 

'İÇİMİZDEN İHANET EDEN ÇIKTI'

- Şimdi parti kapatmayı tartışıyorlar. Genel başkan olduğum dönem sıfatıyla konuşuyorum bu konuyla alakalı 2010 anayasa değişikliğini yaparkan dedik ki 'Gelin partileri kapatmayalım bunun tedbirlerini alalım'. O maddeye geldiğinde 3 parti parlamentoyu terk etti. İçimizden de birkaç tane ihanet eden çıktı ve biz orada 330'u, referandum şansını yakalayamadık. Bugün partilerin kapatılması konusu tarih olacaktı. Biz samimi davrandık ama onlar davranmadı. 

'SUÇU İŞLEYEN KİMSE BEDELİNİ ÖDER'

- Burada düşüncemi ilk kez açıklıyorum. Partiler madem ki tüzel kişiliktir gerçek kişiyle tüzel kişiliği karıştırmayalım. Tüzel kişiye ceza verilir mi? Ben diyorum ki bir siyasi partinin kapatılması gibi bir madde gündeme gelse, bunun için söylenmesi gereken, 'bir siyasi partinin kapatılması teklif dahi edilemez' diye bir hükmün oraya gelmesi lazım. Ancak suçu işleyen kimse, onlar bu işin bedelini öder. Kökünden bunun kazınması lazım. Aynı şeyi dernek ve vakıflar için de söylüyorum. Tabelayı cezalandırarak bir yere varamazsın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.