Zeynep Genç ALPDOĞAN

Zeynep Genç ALPDOĞAN

Yazarın Tüm Yazıları >

KUM SAATİ...

A+A-

Ben gazeteciyim. Ekmeğimi kalemimle, fotoğraf makinam ile kazanırım. Dini ve siyasi görüşü ne olursa olsun, herkese aynı mesafede olmak zorundayım. Benim kışım, yazım, tatilim yoktur. Hele hele hasta olmak gibi bir lüksüm hiç olamaz. Dilim sivridir. Haksızlığa, kalleşliğe tahammülüm yoktur.. Sevenim de vardır, sevmeyenim de. Sevmemesine rağmen, takdir edenim de. Ben zaman fakiriyim ama gönlüm zengindir.

Yüreğimi ortaya koyarak, imkansızlıklar içinde yerel bir gazete çıkarıyorum. Kira fiyatlarının yüksek olduğu Foça" da , 15 metrekare dükkana 500 milyon istendiği için ; bir işyeri kiralayamadım. Evimin üst katında 1 odayı büro, odaların arasındaki koridoru da baskı makinamı koymak için kullandım.( Bu arada oturduğumuz evde kiracıyız ).Gazetemin işçisi, fotoğrafçısı, grafikeri,dağıtıcısı, patronu benim.

Benim gazetemde yalan ve iftiraya dayalı haber bulunmaz. Yazılan her yazının kaynağı bellidir. Ancak; son zamanlarda bazı yerel gazeteler para karşılığı haber yapar oldular. Üstelik gazetenin maliyeti yokmuş gibi , ücretsiz dağıtıyorlar. Bu kişilere prim verenler de ayrıca düşündürücü. Bir yöneticiye bir şey söylemek yada eleştirmek istiyorsanız, gider makamına derdinizi anlatırsınız. Aman ben kötü

olmayayım.” Veririm üç beş kuruş birileri yazar nasıl olsa.”


Bu kişilere bana neden reklam desteği vermiyor sunuz ? dediğim de , “ sen bizim istediğimiz tarzda haber yazmazsın. Sana ters gelir “ dediler. Evet elbette haklılar. Ben medeni cesareti olan bir insanım. Kendi işlerim için maşa kullanmam.


Bir de diğer grup var. Gazetemizdeki fotoğrafların baskısı kötü. Çünki; ikinci el , ucuz bir baskı makinası alabildim. Ancak okuma alışkanlığı olmayan halkımız , gazetemizde ne kadar bilgilendirici yazılar olduğunun farkında bile değiller. Üstelik o kadar cahilce Konuşuyorlar ki; gazetenin fotokopi olduğunu söyleyenler var. Gazete basmanın resmi bir iş olduğunun, mutlaka onaylı baskı makinasında basılması gerektiğini, her basılan sayıdan savcılığa, emniyet basın bürosuna, basın ilan kuruma gönderildiğini bilmedikleri gibi araştırma da yapmıyorlar. Şayet fotokopi yapmış olsam, 20 sayfadan 500 takım yani 10.000 sayfa fotokopinin maliyetini bile hesaplayamıyorlar.

Biraz Sağduyu Lütfen !!! Emek emek uğraşarak bir gazete çıkarıyorum. Her cümlesinde, her kelimesinde emeğim var. Olumlu yada olumsuz eleştirilere açığım. Gazetemizin web sitesinde ziyaretçi defterimiz var. e-mail adreslerimiz var. Yazın lütfen ! Sizlerin eleştirileri ve gözlemleri ile daha iyiye ulaşabiliriz.

Foça Haber , FOÇA " nın tek yerel gazetesidir. Merkezi ve Baskı yeri Foça" dır.

Bunu künyemizde görebilirsiniz. Ayrıca merak edenler; Kaymakamlıktan öğrenebilirler.
Gazetemiz bayilerde satılmaktadır.
Gazetemize sahip çıkalım.

Sevgi ve Işık ile kalın… Zeynep Genç Alpdoğan

Önceki ve Sonraki Yazılar